Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 30.08.2014

Włoszka Federica Mogherini nową szefową dyplomacji UE

Włoska minister spraw zagranicznych Federica Mogherini została desygnowana przez unijnych przywódców na nową szefową unijnej dyplomacji. Na konferencji prasowej zapewniła, że zdaje sobie sprawę, jak trudne będą wyzwania, jakich się podejmuje.
Prezydent Włoch Giorgio Napolitano jest przekonany, że Federica Mogherini sprosta powierzonemu jej obecnie zadaniu, którym według prezydenta jest przede wszystkim budowa jedności Unii w dziedzinie stosunków międzynarodowychPrezydent Włoch Giorgio Napolitano jest przekonany, że Federica Mogherini sprosta powierzonemu jej obecnie zadaniu, którym według prezydenta jest przede wszystkim budowa jedności Unii w dziedzinie stosunków międzynarodowychPAP/EPA/JULIEN WARNAND

- Wiem, że wyzwania są ogromne, szczególnie w tych czasach kryzysu - powiedziała Mogherini. - Mamy do czynienia z kryzysami wszędzie wokół Europy i mamy też kryzys na europejskiej ziemi, na Ukrainie. Całe nasze sąsiedztwo cierpi z powodu konfliktów i wojen - dodała.

- Zamierzam poświęcić całą moją energię, by pracować dla interesu wszystkich krajów UE i każdego obywatela UE - oświadczyła Mogherini.

Wyraziła też przekonanie, że służby dyplomatyczne UE zbudowane przez obecną wysoką przedstawiciel ds. polityki zagranicznej Catherine Ashton jest w stanie sprostać wyzwaniom, przed jakimi stoi unijna polityka zagraniczna.

Do niedawna nieznana

41-letnia Mogherini jeszcze kilka miesięcy temu była osobą niemal całkowicie nieznaną w Europie. Kiedy została szefową dyplomacji w rządzie premiera Matteo Renziego, okazała się najmłodszą osobą zajmującą to stanowisko w historii Republiki Włoskiej. Brak doświadczenia w dyplomacji był jednym z powodów krytycznego nastawienia niektórych krajów z Europy Środkowej i Wschodniej, zwłaszcza państw bałtyckich, wobec kandydatury Włoszki na szefową unijnej dyplomacji. Zarzucano jej też zbyt miękkie podejście do polityki Rosji.

Według nieoficjalnych informacji także w sobotę podczas obrad szczytu niektórzy przywódcy nie kryli swojego sceptycznego stanowiska. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite miała w ogóle nie wypowiedzieć się na temat kandydatury Mogherini.

Mogherini, nawiązując do tych krytycznych głosów, jakoby miała zbyt małe doświadczenie, podkreśliła, że od 20 lat zajmuje się polityką zagraniczną. "Mam 41 lat, nie jestem już taka młoda. Uspokaja mnie fakt, że premier Włoch jest jeszcze młodszy ode mnie i nie jest jedynym premierem, który jest ode mnie młodszy" - dodała.

Miękka wobec Rosji?

Z kolei odpowiadając na zarzut, że jest miękka wobec Rosji, przypomniała, że z pierwszą wizytą po rozpoczęciu w lipcu włoskiej prezydencji w UE udała się do Kijowa, a dopiero później pojechała do Moskwy. Działania wojskowe nie rozwiążą kryzysu na Ukrainie. Musimy działać na poziomie sankcji oraz utrzymywać drogę dyplomatyczną, mając nadzieję, ze ta kombinacja będzie skuteczna - podkreśliła Mogherini.

Przedstawiając Mogherini dziennikarzom przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy podkreślił, że włoska minister była na "pierwszym froncie" w trudnych czasach dla europejskiej polityki zagranicznej. "Rada Europejska jest przekonana, że Federica Mogherini będzie zdolnym i zdecydowanym mediatorem, negocjatorem i obrońcą europejskiego miejsca na świecie" - powiedział. "Federica Mogherini będzie nową twarzą UE w naszych relacjach z międzynarodowymi partnerami" - dodał Van Rompuy.

Mogherini obejmie swoją nową funkcję 1 listopada, wraz z nową Komisją Europejską, której będzie też wiceprzewodnicząca. Wcześniej czekają ją jeszcze przesłuchania w Parlamencie Europejskim.

Czytaj też<<<Donald Tusk "prezydentem" Unii Europejskiej>>>

IAR,PAP,kh

''