Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 31.08.2014

Ciężkie walki na wschodzie Ukrainy. "Stu zabitych separatystów". Dyskusje o NATO [relacja 31.08]

Unia ma opracować restrykcje wobec Rosji w ciągu tygodnia. Z powodu podziałów w UE nie ustalono jednak terminu ich wprowadzenia. Sytuacja na Ukrainie wymusza zmiany w działaniach NATO - trwają dyskusje na ten temat przed szczytem w Walii
Międzynarodowi attache wojskowi oglądają rosyjski sprzęt wojskowy przejęty przez Ukrainę od tzw. separatystów.Międzynarodowi attache wojskowi oglądają rosyjski sprzęt wojskowy przejęty przez Ukrainę od tzw. separatystów.PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
Galeria Posłuchaj
  • Relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR): Unia Europejska przygotowuje sankcje wobec Rosji
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): komandosi, których pojmano na Ukrainie, są już w Rosji
  • Relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR): według niemieckich mediów, Polska chce zerwania umowy NATO-Rosja z 1997 roku
  • Relacja Pawła Pieniążka z Mariupola (IAR): mieszkańcy Mariupola przygotowują się do ataku Rosji
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

21.12
- Od samego prezydenta Rosji Władimira Putina zależy, jak będzie traktowany przez Europę: jako wróg czy partner
- powiedziała przyszła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini w wywiadzie dla włoskiej telewizji publicznej RAI.
- Jasne jest jednak to, że w tych godzinach jesteśmy świadkami eskalacji konfliktu na Ukrainie, a nie odprężenia. To zaś tworzy dystans między zobowiązaniami powziętymi przez samego Putina zaledwie przed kilkoma dniami, a tym co Rosja robi na wschodzie Ukrainy - oświadczyła Mogherini.
- Będziemy zabiegać o rozwiązanie kryzysu, dla którego oczywiście nie ma rozwiązania militarnego. Trzeba znaleźć rozwiązanie polityczne, dyplomatyczne, przede wszystkim dla dobra Ukraińców i wszystkich Europejczyków - wyjaśniła.
20.25
Ambasador Federacji Rosyjskiej przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow oświadczył w niedzielę, że Rosja gotowa jest do współpracy z nowym przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i nową szefową dyplomacji UE Federiką Mogherini.
- Postacie te są nam dobrze znane. Jest zrozumiałe, że w podejściach politycznych każdego z nich występują niuanse. Wychodzimy jednak z założenia, że będą odzwierciedlać wspólne stanowisko Unii Europejskiej - oznajmił Czyżow.
W ocenie rosyjskiego ambasadora, decydując się na Tuska i Mogherini przywódcy krajów Unii Europejskiej "oddali głosy także na równowagę w stosunkach samych kandydatów do Rosji".
19.50

Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało o śmierci szefa wojskowej komendy uzupełnień w mieście Amwrosijiwka w obwodzie donieckim, który zmarł w wyniku torturowania go przez prorosyjskich bojowników na wschodzie Ukrainy.
Podpułkownik Wołodymyr Moskowka został pojmany przez żołnierzy wojsk desantowych Federacji Rosyjskiej w mieście Sniżne, którzy przekazali go następnie prorosyjskim bojownikom.

18.17
Dwa kutry ukraińskiej Straży Granicznej zostały ostrzelane w niedzielę na Morzu Azowskim
w pobliżu miasta Nowoazowsk, okupowanego od czwartku przez armię Federacji Rosyjskiej - podała "Ukrainska Prawda".
Lokalny portal w Nowoazowsku "0629" napisał, powołując się na szefa miejscowych władz Ołeha Sydorenkę, że na pokładzie obu jednostek są zabici i ranni.
17.21
Senator Robert Menendez, przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych, wezwał amerykańskich polityków do poparcia decyzji o dozbrojeniu Ukrainy, by mogła odeprzeć rosyjską inwazję.

- Przedstawiciele Unii Europejskiej, NATO i USA muszą wspólnie opracować program dozbrojenia ukraińskich żołnierzy, którzy od kilku miesięcy prowadzą intensywne walki z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju - stwierdził.
Wcześniej taką możliwość wykluczył amerykański prezydent Barack Obama, który powiedział, że kryzys ukraiński powinien zostać rozwiązany na drodze pokojowych negocjacji.
16:45
Wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, utworzonej przez separatystów na wschodzie Ukrainy, Andriej Purgin powiedział w niedzielę, że weźmie udział w poniedziałkowych rozmowach w Mińsku z udziałem przedstawicieli Rosji, Ukrainy i OBWE.

Oświadczył, że spotkanie tzw. grupy kontaktowej w Mińsku będzie "tylko pierwszym krokiem" w negocjacjach. - Posiedzenie grupy kontaktowej, oczekiwane w poniedziałek, to tylko pierwszy krok w negocjacjach. Każda ze stron przedstawi listę zagadnień, o których chce rozmawiać - oświadczył.
16:01
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w niedzielę, że aby zażegnać konflikt w południowo-wschodniej Ukrainie władze w Kijowie powinny negocjować z Noworosją, a nie Rosją, bo nie jest to konflikt między Ukrainą i Rosją, lecz konflikt wewnątrzukraiński.

Określenie Noworosja stosowane jest w Rosji w odniesieniu do "konfederacji" Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL), proklamowanych przez separatystów na południowym wschodzie Ukrainy przy wsparciu Moskwy.
- Tylko Ukraina może porozumieć się z Noworosją, uszanować interesy Noworosji. Tylko w ten sposób można osiągnąć polityczne uregulowanie - wyjaśnił Pieskow. Podkreślił, że Noworosja powinna pozostać w składzie Ukrainy, a jej status powinny określić władze w Kijowie.
W ten sposób sekretarz prasowy prezydenta FR doprecyzował wypowiedź Władimira Putina, który w nadanym w niedzielę wywiadzie dla rosyjskiej telewizji państwowej oznajmił, iż uzgodnił z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką, że kryzys na Ukrainie zostanie uregulowany metodami pokojowymi, na drodze negocjacji.
15:39
Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony pokazała rozrzucane w Nowoazowsku w obwodzie donieckim ulotki.

To krótka instrukcja, jak trzeba zachowywać się w kontaktach z "kontyngentem pokojowym wojsk Federacji Rosyjskiej", który jakoby przyjechał do Nowoazowska, aby bronić mieszkańców przed "przestępczą ukraińską armią".

Autorzy instrukcji zachęcają też do przekazywania informacji o pozycjach ukraińskiej armii oraz przygotowania list wojskowych, uczestników Majdanu, proukraińskich działaczy, by potem przekazać je Federalnej Służbie Bezpieczeństwa.
15:12
Premier Czech uznał działania Rosji na wschodzie Ukrainy za inwazję.
Bohuslav Sobotka odnosił się dotychczas z rezerwą do tego tematu. W niedzielę w wywiadzie telewizyjnym użył jednak ostrzejszych słów. Jego zdaniem, jedynym wyjściem z sytuacji jest przystąpienie do realizacji pokojowego planu prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.
Natomiast w sprawie kolejnych sankcji wobec Rosji Sobotka jest ostrożny, ponieważ obawia się poważnych szkód dla krajowej gospodarki. - Uchwaliliśmy sankcje już wcześniej i jak dotąd nie oceniliśmy ich skutków. Jeszcze dobrze nie zaczęły działać i już chcemy przyjmować nowe - stwierdził.
14: 57
Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w wywiadzie telewizyjnym, że uzgodnił z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką, że kryzys na Ukrainie zostanie uregulowany metodami pokojowymi, na drodze negocjacji.
Rosyjski przywódca wyraził pogląd, że dla uregulowania kryzysu ukraińskiego należy podjąć rozmowy na temat "politycznej organizacji społeczeństwa i państwowości na południowym wschodzie Ukrainy". Dodał, że "konieczne jest bezwarunkowe zagwarantowanie słusznych interesów ludzi, którzy tam mieszkają".
Putin przekonywał, że Rosja dąży do zakończenia rozlewu krwi.
14:15
Szef rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft, Igor Sieczyn, zapewnił w niedzielę w rozmowie z tygodnikiem "Der Spiegel", że Rosja dotrzyma wszystkich umów dotyczących dostaw energii do Europy. - Rosyjskie firmy będą dokładnie przestrzegać umów o dostawach ropy i gazu, obwarowanych kredytami i karami umownymi. Od tego są umowy - stwierdził.
Jego zdaniem Europa nie powinna rezygnować z dostarczanego po "konkurencyjnych" cenach gazu z Rosji. Ostrzegł, że za gaz z łupków europejscy odbiorcy będą musieli zapłacić więcej niż za rosyjskie paliwo.
UE pokrywa 35 proc. swojego zapotrzebowania na ropę naftową i 30 proc. zapotrzebowania na gaz ziemny dostawami z Rosji.
13:35

Nowy sekretarz generalny NATO - były premier Norwegii Jens Stoltenberg - jest w przeciwieństwie do swego poprzednika Andersa Fogha Rasmussena politykiem umiarkowanym i przyjaznym Rosji - pisze w niedzielę "Der Spiegel" w materiale zatytułowanym "Łagodny".
Niemiecki magazyn polityczny ujawnia, że kanclerz Angela Merkel z dużym wyprzedzeniem - już w zeszłym roku, kiedy przegrał wybory w swoim kraju - zwróciła się do Stoltenberga z propozycją objęcia stanowiska. Zdaniem "Spiegla" decyzja o powierzeniu mu tej funkcji jest niespodzianką, gdyż norweski polityk nie ma doświadczenia w polityce zagranicznej. Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski czy belgijski minister obrony Pieter De Crem dysponują bez wątpienia większymi kompetencjami - oceniają niemieccy dziennikarze. [WIĘCEJ >>>]

13:02

Mariupol przygotowuje się do spodziewanego ataku ze strony separatystów wspieranych przez siły rosyjskie. Blisko półmilionowego miasta nad Morzem Azowskim mają bronić obecne na miejscu oddziały ukraińskie. Dla mieszkańców zorganizowano zajęcia z pierwszej pomocy i bezpieczeństwa, co ma im pomóc właściwie zachować się w trakcie ostrzału.

Na wykłady przyszło ponad sto osób. Eksperci od obrony cywilnej tłumaczą, jak zachowywać się w niebezpiecznych sytuacjach. Lekarz współpracujący z Czerwonym Krzyżem wyjaśnia natomiast, jak udzielić pierwszej pomocy w oczekiwaniu na karetkę pogotowia. Po raz pierwszy takie zajęcia zorganizowano, gdy na Krymie pojawiły się rosyjskie wojska. Teraz wznowiono ten cykl.

Za tydzień o swoich doświadczeniach mają opowiedzieć wojskowi. Jak mówi organizator akcji ”Zjednoczony Mariupol” Denys Hawryłow, taka wiedza może się wkrótce przydać. Kolejnym działaniem ma być organizacja batalionu obrony terytorialnej.

Mieszkańcy
Mieszkańcy Mariupola pomagają w kopaniu okopów. Fot. PAP/EPA/PHOTOMIG

 

12:55

Władimir Putin chce określenia państwowego statusu południowo-wschodniej Ukrainy. W wywiadzie telewizyjnym rosyjski prezydent powiedział, że ukraińskie władze powinny jak najszybciej rozpocząć rozmowy na ten temat.
- Trzeba niezwłocznie przystąpić do konkretnych rozmów, i to nie o sprawach technicznych, a o politycznej organizacji społeczeństwa i państwowości na południowym-wschodzie Ukrainy, by bezwarunkowo zabezpieczyć słuszne prawa ludzi, którzy tam mieszkają - powiedział rosyjski prezydent.
Putin dodał, że na terenach tych trzeba przerwać walki i przystąpić do odbudowy infrastruktury. Dodał, że Rosja nie będzie przyglądać się bezczynnie, jak na Ukrainie są zabijani ludzie.

12:54

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w wywiadzie telewizyjnym, że uzgodnił z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką, że kryzys na Ukrainie zostanie uregulowany metodami pokojowymi, na drodze negocjacji.
Putin oznajmił również, że Zachód powinien był przewidzieć konsekwencje swojego oddziaływania na sytuację na Ukrainie. Wezwał też strony konfliktu w tym kraju do przerwania działań bojowych i zajęcia się przygotowaniami do zimy, by zapobiec śmierci ludzi z chłodu.
Prezydent Rosji mówił o tym w nadanym w niedzielę wywiadzie dla rosyjskiej telewizji państwowej Kanał 1. Rozmowa została nagrana w piątek po spotkaniu Putina z uczestnikami forum młodzieżowego nad jeziorem Seliger koło Tweru.
Gospodarz Kremla wyraził pogląd, że dla uregulowania kryzysu ukraińskiego należy podjąć rozmowy na temat "politycznej organizacji społeczeństwa i państwowości na południowym wschodzie Ukrainy"

12:50

Polska Akcja Humanitarna apeluje o pomoc dla cywilnych ofiar wojny na wschodzie Ukrainy. Organizacja pomaga szpitalom i ludziom, którzy musieli opuścić swoje domy, uciekając z rejonów, gdzie toczą się walki.
Justyna Stępień z Polskiej Akcji Humanitarnej podkreśla, że uchodźcy, którzy pozostali na Ukrainie, spotkali się z wielką życzliwością rodaków. W większości trafili do rodzin, jednak nadal pomoc im jest potrzebna, bo ludzie, którzy przyjęli ich pod swój dach nie są w stanie ponosić kosztów ich dłuższego pobytu.

Wysłannicy PAH na Ukrainie do tej pory przekazali produkty żywnościowe do miejscowości Zołotoje niedaleko Ługańska, gdzie przebywa około 700 uchodźców, w tym głównie kobiet z małymi dziećmi. Polska Akcja Humanitarna dostarczy także odżywki dla niemowląt i lekarstwa. PAH zakupiła również leki, środki opatrunkowe i sprzęt chirurgiczny dla Szpitala w Debalcewie w obwodzie Donieckim, gdzie trafiają chorzy i ranni z obu objętych konfliktem obwodów. Przygotowywana jest pomoc także dla innych szpitali.

Informacje o tym jak wesprzeć działania Polskiej Akcji Humanitarnej na Ukrainie znajdują się na stronie internetowej www.pah.org.pl.

12:25

Wszystkie najważniejsze media w Rosji odnotowały wybór premiera Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Według dziennika "Moskowskij Komsomolec", Tusk "ma opinię poczytalnego polityka, jednak nie jest on znany ze szczególnej sympatii do Rosji".
Relacjonując sobotni szczyt Unii Europejskiej i pierwszą konferencję prasową nowo wybranego przewodniczącego Rady Europejskiej, rosyjskie agencje informacyjne szczególną uwagę zwróciły na to, co Tusk powiedział na temat Ukrainy.

ITAR-TASS zauważyła, że "zdaniem nowo wybranego szefa Rady Europejskiej, wobec kryzysu na Ukrainie UE powinna działać śmiało, ale rozważnie". Natomiast agencja Interfax wybiła, że Tusk "podkreślił znaczenie wspólnego stanowiska Unii Europejskiej i konieczność poszukiwania rozsądnego kompromisu w uregulowaniu ukraińskiego kryzysu".

11:44

Polska i kraje bałtyckie chcą zerwania umowy o współpracy między NATO, a Rosją - informuje niemiecki tygodnik ”Der Spiegel”. Umowa reguluje m.in sprawę stacjonowania wojsk Sojuszu na wschodzie Europy.

”Der Spiegel” powołuje się na źródła zbliżone do niemieckiego rządu i do dowództwa NATO. Jak czytamy, za zerwaniem umowy NATO-Rosja z 1997 roku jest - obok Polski i krajów bałtyckich - także Kanada. Przeciwne są jednak Niemcy. Ale niemieccy dyplomaci przyznają, że wobec coraz bardziej agresywnej polityki Rosji, Niemcom coraz trudniej będzie forsować swoje stanowisko w tej sprawie.

11:34

Walki na Ukrainie. Sytuacja na godzinę 12, 31 sierpnia 2014 roku.

Walki
Walki na Ukrainie. Sytuacja na godzinę 12, 31 sierpnia 2014 roku (Źródło: Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy)

11:33

Donald Tusk jako przyszły szef Rady Europejskiej jest ucieleśnieniem biografii Europy po drugiej wojnie światowej - podkreśla włoska prasa w niedzielę. Według dziennika "Corriere della Sera" pokłada się w nim nadzieję na to, że "powstrzyma Władimira Putina".

"Państwa Wschodu UE otrzymują to, o co prosiły, czyli funkcję chorążego zdolnego, jak się ma nadzieję, stawić czoła Władimirowi Putinowi w jednym z najbardziej dramatycznych momentów ostatnich 60 lat" - uważa ta mediolańska gazeta.

11:28

Mariuopol przygotowuje się do spodziewanego ataku ze strony separatystów wspieranych przez siły rosyjskie. Blisko półmilionowego miasta nad Morzem Azowskim mają bronić obecne na miejscu oddziały ukraińskie. Dla mieszkańców zorganizowano zajęcia z pierwszej pomocy i bezpieczeństwa, co ma im pomóc właściwie zachować się w trakcie ostrzału.

11:20

W Petersburgu, w święto Niepodległości Ukrainy, pojedyncze osoby chciały wyrazić swoją solidarność z Ukrainą. To bardzo nie podobało się przechodniom - niektórzy napadali na samotnych protestujących, wyrywali im kartki, krzyczeli na pikietujących i agresywnie ich wyzywali. - Wspieracie faszystowską juntę, która zabija (na Ukrainie) spokojnych ludzi - krzyczeli Rosjanie z Petersburga.


11:06

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow przekazał w niedzielę, że kolejnym ukraińskim żołnierzom udało się wydostać z okrążenia w Iłowajsku na południowy wschód od Doniecka. Są to ochotnicze bataliony Dnipro-1 i Myrotworec.
Dowódca batalionu Donbas Semen Semenczenko także poinformował, że z Iłowajska przedostało się na stronę ukraińską 14 jego żołnierzy.

"Nazwisk nie podaję; skontaktują się oni bezpośrednio z rodzinami. Nasi ranni nie byli wczoraj (w sobotę) w niewoli (separatystycznej) Donieckiej Republiki Ludowej, lecz byli jeńcami 137. pułku 32. dywizji Federacji Rosyjskiej i 9. brygady czołgowej FR" - podał na Facebooku.
Z okrążenia w Iłowajsku wydostał się także ochotniczy oddział Krym. Jego żołnierze twierdzą, że mimo ustaleń o utworzeniu korytarza ewakuacyjnego z Iłowajska, oddział ten został ostrzelany podczas opuszczania miasta przez separatystów.
"Oto, jaki korytarz dała nam Rosja. Setki trupów, dziesiątki ludzi w niewoli. Korytarza nie było. Nasza kolumna została ostrzelana. Przebiliśmy się przez dwa pierścienie okrążenia i wyszliśmy" - poinformował Krym także na Facebooku.
Władze Ukrainy nie komentują tymczasem doniesień o stratach w Iłowajsku. W sobotę minister obrony Wałrij Hełetej oświadczył, że wiadomości te zostają utajnione ze względu na dobro prowadzonej tam operacji.

11:04

Siły rządowe Ukrainy informują o sukcesach w walkach z separatystami na wschodzie kraju. Dowództwo operacji antyterrorystycznej oświadczyło, że zlikwidowano tam ok. 100 bojowników prorosyjskich.

Władze jednocześnie milczą o sytuacji w okrążonym przez przeciwnika Iłowajsku.
- W ciągu ostatniej doby zniszczono trzy mobilne kompleksy artyleryjskie Grad, transporter opancerzony, pojazd rozpoznania, kamaz i około 100 bojowników - oświadczył w niedzielę oficer prasowy operacji antyterrorystycznej Leonid Matiuchin.
Według jego relacji ten duży oddział przeciwnika zlikwidowany został w okolicach miejscowości Petrowskie w obwodzie ługańskim. Rebelianci ostrzelali jednak pozycje sił ukraińskich w okolicach Łutuhine, Andrijiwka, Berezowe, Mała Iwaniwka i Faszcziwka.
- Artyleria (przeciwnika) czterokrotnie ostrzelała lotnisko w Ługańsku. Od strony Rosji prowadzony był ostrzał w rejonie miejscowości Makarowo - powiedział Matiuchin.

10:30

Aleksander Łukaszenka podpisał dekret wprowadzający ułatwienia dla obywateli Ukrainy, którzy czasowo przebywają na terytorium Białorusi - poinformowało biuro prasowe szefa państwa białoruskiego.
Dekret "O przebywaniu obywateli Ukrainy w Republice Białoruś" upraszcza m.in. procedurę przyznawania państwowych zasiłków obywatelom Ukrainy, a także pozwala czasowo przebywającym w Białorusi młodym obywatelom Ukrainy uzyskać prawo do edukacji przedszkolnej, ogólnej średniej i specjalnej na równi z niepełnoletnimi obywatelami Białorusi.
Dokument został przyjęty w związku ze wzrostem liczby przybywających na Białoruś z obwodów ługańskiego i donieckiego obywateli Ukrainy, których status prawny w sferze zawodowej i socjalnej wymaga uregulowania - podała agencja BiełTA.
Zgodnie z dekretem Ukraińcy będą mogli zapisywać swe dzieci na naukę w placówkach oświatowych Białorusi bez dokumentów, których nie mogą okazać z przyczyn obiektywnych. Dzięki temu dzieci i młodzież z Ukrainy będzie się mogła na Białorusi uczyć i korzystać z pomocy socjalnej obejmującej wyżywienie czy zakwaterowanie.
Dekret zwalnia także z konieczności wnoszenia opłaty państwowej za zezwolenie na zatrudnianie Ukraińców na Białorusi oraz ze specjalnej zgody na prawo do pracy.

10:00

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen wypowiedziała się w niedzielę na łamach "Bild am Sonntag" przeciwko pomocy wojskowej dla Ukrainy. Stwierdziła też, że sprawa przyjęcia Ukrainy do NATO nie znajduje się obecnie w agendzie.
Von der Leyen zastrzegła, że konfliktu w Iraku, dokąd Berlin chce wysłać broń, nie można porównywać do sytuacji na Ukrainie.

Odnosząc się do ewentualnego przyjęcia Ukrainy do NATO, minister powiedziała, że należy zastanowić się nad tym, co może teraz przyczynić się do złagodzenia napięć, a co lepiej odłożyć na później. Prawo do swobodnego wyboru sojuszy dotyczy także Ukrainy - podkreśliła. Proces wchodzenia do NATO byłby jednak bardzo długi, gdyż Ukraina nie spełnia wielu kryteriów. - Członkostwo Ukrainy w NATO nie znajduje się obecnie w porządku dnia - powiedziała von der Leyen.
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ogłosił w piątek, że jego kraj rezygnuje ze statusu państwa będącego poza blokami militarnymi i wznawia dążenia do członkostwa w NATO.

09:37

Rosja zwolniła 63 ukraińskich żołnierzy - po trudnych negocjacjach w Charkowie doszło do wymiany jeńców - tak przynajmniej twierdzi rosyjska agencja RIA Novosti. Wcześniej rosyjskie media podały, że Ukraina wypuściła z niewoli 10 rosyjskich komandosów i wrócili oni już do swojego kraju.

09:22

Na najbliższym szczycie NATO podejmie decyzję o utworzeniu pięciu nowych baz wojskowych na terenie Europy Środkowej i Wschodniej oraz oddziału szybkiego reagowania o sile 4 tys. żołnierzy - informuje Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Bazy powstaną w trzech krajach bałtyckich, Polsce i Rumunii - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung". W każdej z nich ma stacjonować na stałe od 300 do 600 wojskowych zajmujących się logistyką, rozpoznaniem i planowaniem operacji wojskowych.
Siły szybkiego reagowania mają być gotowe w ciągu 2-7 dni do akcji w rejonie zagrożenia. Gotowość bojowa innych oddziałów też zostanie podwyższona, dzięki czemu "szpica" NATO będzie mogła być stopniowo wzmacniana - pisze "FAS". [WIĘCEJ >>>]

09:18

W Mińsku odbędzie się w najbliższy poniedziałek spotkanie grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego z udziałem przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE - poinformowało w sobotę MSZ Białorusi.

Białoruski resort dyplomacji nie poinformował, kto konkretnie będzie reprezentować strony na rozmowach. Na temat spotkania rozmawiali w sobotę telefonicznie przywódcy Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka.

Goszczący w sobotę w Brukseli na szczycie UE prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraził nadzieję, że poniedziałkowe spotkanie grupy przyczyni się do zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie - twierdzi Reuters.

08:50

W Chersonie rozpędzono wiec poparcia dla prorosyjskich separatystów – informuje portal ”Chersońskie wiesti”. Przyszło na niego około 30 osób, z hasłami zakończenia wojny i niepodnoszenia podatków. Zgromadzeni zostali przepędzeni przez działaczy miejscowego i odeskiego Euromajdanu. Według lokalnego portalu, organizatorami akcji byli dwaj miejscowi politycy Jarobor Kiriczenko i Georgij Tambowiec, którzy należą do prorosyjskiej organizacji ”Koncepcja społecznego bezpieczeństwa (KOB)” i brali udział już niejeden raz w proseparatystycznych akcjach w Chersonie.

Media ukraińskie przypomniały w tym kontekście ostrzeżenie SBU, że w końcu lata i jesienią na Ukrainie spodziewana jest fala ”opłaconych przez Rosję mityngów”, których celem ma być rozkołysanie, destabilizacja sytuacji politycznej na Ukrainie. To tak zwana operacja ”Złota jesień”.

Google
Google Maps

08:10

Według kanclerz Niemiec Angeli Merkel w UE były różnice zdań co do tego, czy należy dostarczać Ukrainie pomoc w formie sprzętu wojskowego. Za takim wsparciem dla Ukrainy opowiedziała się wcześniej premier Litwy Dalia Grybauskaite. Merkel oceniła, że Niemcy nie będą dostarczać Ukrainie broni. Takie wsparcie wzbudziłoby wrażenie, że konflikt można rozwiązać militarnie - uważa niemiecka kanclerz. - Ale nie mogę mówić za inne kraje - dodała.

Jak zanznacza agencja Interfax, Merkel dała do zrozumienia, że decyzja może ulec zmianie. Kanclerz Niemiec zaznaczyła, że jej stanowisko będzie niezmienne do szczytu NATO. .[WIĘCEJ >>>]

08:00

Biały Dom z zadowoleniem przyjął gotowość Rady UE do rozważenia dalszych sankcji wobec Rosji z powodu jej działań na Ukrainie. – Cieszymy się z konsensusu osiągniętego na posiedzeniu Rady UE, z tego, że zdecydowano się okazać zdecydowane wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i z postanowienia o przygotowaniu sankcji, które będą rozważone w najbliższych dniach – oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Caitlin Hayden.

Zaznaczyła, że Stany Zjednoczone pracują wspólnie z Unią Europejską nad przygotowaniem dalszych restrykcji wobec Kremla. .[WIĘCEJ  o sankcjach UE >>>]

07:33

Z kolei słowacki premier Robert Fico podkreślał różnice między państwami UE podczas rozmów, trwających do późnej nocy, i stwierdził, że sankcje są ”bez znaczenia i kontrproduktywne”. Zagroził zawetowaniem wszystkich posunięć, które zagrożą interesom Słowacji, w tym w zakresie jej zapotrzebowania na rosyjski gaz - o tym pisze agencja Reutera. .[WIĘCEJ >>>]

07:25

Z powodu podziałów Unia Europejska nie ustaliła deadline’u na uchwalenie restrykcji - podkreśla agencja Reutera. Szef Rady UE Herman van Rompuy, pytany o tę sprawę, odpowiedział, że to zależy od rozwoju sytuacji.  Zaznaczył, że choć nie ustalono precyzyjnych kryteriów, to każdy jest przekonany, iż należy działać szybko. .[WIĘCEJ >>>]

07:20

Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że sankcje będą gotowe w ciągu tygodnia i Władimir Putin musi działać, aby ich uniknąć. – Będą decyzje o nowych restrykcjach, jeśli obecna sytuacja się utrzyma albo się pogorszy – powiedziała. Zaznaczyła, że mogą one dotyczyć różnych gałęzi gospodarki, w sektorach, w których już wcześniej stosowano unijne sankcje wobec Kremla. .[WIĘCEJ >>>]

07:06

Według niemieckiej kanclerz Angeli Merkel ewentualne nowe sankcje wobec Rosji obejmą dziedziny, w których UE już wprowadziła restrykcje. - To dotyczy sektora finansowego, ale też innych dziedzin, jak np. energia - powiedziała. - Jeśli nie zmieni się obecna sytuacja na Ukrainie albo nastąpi zaostrzenie konfliktu, to będziemy rozmawiać o sankcjach - dodała. .[WIĘCEJ >>>]

07:00

Rosyjscy komandosi, zatrzymani w zeszłym tygodniu na Ukrainie, są już w Rosji. Wcześniej dowódca jednego z ukraińskich batalionów ochotniczych mówił, że w Charkowie ma dojść do wymiany jeńców.

Według przedstawicieli rosyjskiego wojska, rozmowy ze stroną ukraińską nie były proste. Nie wiadomo, ilu jeńców przekazali Rosjanie w zamian za swoich swoich komandosów. Obecnie pracują z nimi psychologowie, ponieważ jakoby ciężko przeżyli pobyt w ukraińskich aresztach.

Nie wiadomo, czy wobec żołnierzy zostaną wyciągnięte jakieś konsekwencje. W czasie przesłuchań, których nagrania opublikowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, często przedstawiali oni odmienne stanowisko od oficjalnie obowiązującego w Rosji. - Nie wysyłajcie tam żołnierzy. Po co? To nie nasza wojna. Gdyby nas tu nie było, nic by się nie działo. Oni by sami rozwiązali swoje problemy w swoim państwie - mówił jeden z nich.

(Zeznania pojmanych desantowców)

06:45

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zagroziła, że Unia Europejska nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli w ciągu tygodnia nie dojdzie do deeskalacji działań na Ukrainie lub sytuacja się pogorszy. .[WIĘCEJ >>>]

06:30

Możliwe są nowe sankcje wobec Rosji. Unijni przywódcy na szczycie w Brukseli upoważnili Komisję Europejską, by pilnie przygotowała nowe propozycje restrykcji w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i dalszych dostaw broni dla prorosyjskich separatystów.

Propozycje dotyczące rozszerzenia sankcji wobec Rosji mają być gotowe w ciągu tygodnia - zapowiedział szef Rady Unii Europejskiej Herman Van Rompuy - Wszyscy są świadomi, że musimy działać szybko, biorąc pod uwagę rozwój sytuacji na Ukrainie - powiedział van Rompuy.

W podobnym tonie mówił szef Komisji Europejskiej Jose Barroso, ale jednocześnie dodawał: "Sankcje nie są rozwiązaniem same w sobie, ale są sposobem by pokazać władzom Rosji, że w XXI wieku takie działania są nie do zaakceptowania".

O obecnej sytuacji we wschodniej Ukrainie osobiście poinformował wczoraj unijnych przywódców ukraiński prezydent Petro Poroszenko. - Myślę, że jesteśmy bardzo blisko momentu, po którym nie będzie już odwrotu, po którym będzie otwarta wojna - powiedział Poroszenko.

Dotychczasowe sankcje sektorowe wobec Rosji, wprowadzone przez Unię 1 sierpnia, obejmują embargo na broń, ograniczenia przepływu kapitału, technologii i sprzętu podwójnego, wojskowego i cywilnego, zastosowania.[WIĘCEJ >>>]

06:20

Na wschodzie Ukrainy trwają walki między ukraińskimi wojskami a prorosyjskimi separatystami. Walki koncentrują się już nie tylko wokół Doniecka i Ługańska, dwóch głównych miast regionu będących bastionami rebeliantów, ale także w rejonie Nowoazowska na południu obwodu donieckiego, gdzie rebeliantów wspierają żołnierze rosyjscy.

Opanowany przez separatystów Nowoazowsk jest strategicznie położony między Rosją a oderwanym przez ten kraj w marcu od Ukrainy Krymem. Spodziewany jest teraz atak wojsk rosyjskich i sił separatystycznych na Mariupol, ważne miasto portowe nad Morzem Azowskim, gdzie przebywają władze obwodu donieckiego.

06:15

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował w sobotę, że Unia Europejska zamierza przygotować nowe sankcje, w tym sektorowe, wobec Rosji za eskalację konfliktu na wschodzie Ukrainy. Dodał, że trwają konsultacje dwustronne z krajami UE w sprawie wojskowej pomocy technicznej dla Ukrainy.

Premier Donald Tusk, który został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej, powiedział, że stanowisko UE w sprawie konfliktu ukraińskiego musi być odważne, ale nie radykalne. Dodał, że będzie zabiegał o jedność Unii w tej sprawie.

PAP/IAR/Reuters/inne/agkm

Rada
Rada Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Sytuacja na froncie (stan na godz.12, 30 sierpnia 2014 r.)

 

 

''