Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Juliusz Urbanowicz 15.09.2014

Rosja udzieli gwarancji rządowych firmom zbrojeniowym

Będą gwarancje państwowe dla rosyjskiej zbrojeniówki. Zapowiedział to na zjeździe partii Jedna Rosja premier Dmitrij Miedwiediew.
Zdaniem premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa, Rosja umacnia demokrację przeprowadzając swoje wybory także na Krymie - zaanektowanym z pogwałceniem prawa międzynarodowegoZdaniem premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa, Rosja umacnia demokrację przeprowadzając swoje wybory także na Krymie - zaanektowanym z pogwałceniem prawa międzynarodowego Ekaterina Shtukina/PAP/ITAR-TASS.

Jak mówił, gwarancje mają dotyczyć tych firm, które będą realizowały państwowe kontrakty. Gwarancje mają obowiazywać do 5 lat.
Dmitrij Miedwiediew odniósł się też do kwestii sankcji wobec Rosji. Jego zdaniem, Zachód testuje siłę Rosji. Moskwa powinna się oprzeć ""pokusi łatwych rozwiązań" w reakcji na to. Właściwą odpowiedzią Rosji powinien być  natomiast - wedle premiera tego kraju - "rozwój procesów demokratycznych państwa i społeczeństwa".

Kilka dni temu Unia Europejska i USA zaostrzyły sankcje wobec Rosji - w reakcji na nasilenie rosyjskiej interwencji zbrojnej na Ukrainie. Nowe restrykcje objęły m.in. kluczowe koncerny Rosji, ograniczając ich dostęp do zachodnich rynków kapitałowych. Sankcjami objęto firmy zbrojeniowe, energetyczne i banki.

Mówiąc o "rozwoju  procesów demokratycznych państwa i społeczeństwa" Miedwiediew   odnosił się do tzw. wyborów na Krymie. Rosja przeprowadziła je na obszarze zaanektowanym  przez siebie - z pogwałceniem prawa międzynarodowego, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

WOJNA NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Zdaniem Miedwiediewa, "Wszyscy uczestnicy kampanii wyborczej na Krymie udowodnili nam i naszym sąsiadom, że władza w Rosji opiera się na legalnych procedurach" - wskazał.
W niedzielę - w ustawowym wspólnym dniu głosowania dla całej Federacji Rosyjskiej - w 82 z 83 regionów FR odbyły się wybory lokalne różnego szczebla i referenda. W 30 regionach wybierano gubernatorów, a w 14 - parlamenty regionalne. Ponadto w stolicach trzech regionów odbyły się wybory merów, a w 21 - parlamentów miejskich.
Wybory te po raz pierwszy odbyły się też  na oderwanym przez Rosję od Ukrainy w marcu Półwyspie Krymskim - do Rady Państwowej (parlamentu) Republiki Krymu, Zgromadzenia Ustawodawczego Sewastopola oraz do rad lokalnych.
We wszystkich regionach, w których wybierano gubernatorów, wegług oficjalnych danych rosyjskich, zwyciężyli kandydaci wysunięci bądź popierani przez Jedną Rosję. Ta prokremlowska partia wygrała też wybory do wszystkich parlamentów regionalnych.
Na Krymie Jedna Rosja zdobyła 71,6 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła tam lojalna wobec Kremla nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego, którą poparło 8,17 proc. wyborców. Tylko te dwie partie będą reprezentowane w krymskiej Radzie Państwowej. Frekwencja wyborcza w Republice Krymu wyniosła 52,91 proc.

JU/IAR/PAP