Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 20.09.2014

USA: przechwycono rosyjskie samoloty wojskowe w pobliżu Alaski

Incydenty miały miejsce gdy wizytę w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych składał prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
Posłuchaj
  • Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR): przy wybrzeżach Alaski przechwycono dwa rosyjskie samoloty wojskowe
Czytaj także

Amerykańskie i kanadyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty wojskowe u wybrzeży Alaski. Pierwszy incydent miał miejsce w środę. Wtedy to na odległość 100 km od Alaski zbliżyło się 6 rosyjskich samolotów wojskowych, w tym dwa bombowce dalekiego zasięgu, dwa samoloty cysterny i dwa Migi. Na spotkanie z Rosjanami Amerykanie wysłali dwa myśliwce F-22.

Następnego dnia dwa rosyjskie bombowce znalazły się w odległości około 80 kilometrów od północnego wybrzeża Kanady, co spowodowało poderwanie dwóch kanadyjskich myśliwców CF-18.

W żadnym z tych przypadków rosyjskie maszyny nie naruszyły przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych i Kanady. Znalazły się jednak w rozciągających się nad wodami międzynarodowymi Strefach Identyfikacji Obrony Powietrznej obu krajów.

Amerykańskie i kanadyjskie media wiążą incydenty z wizytą w Ottawie i Waszyngtonie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Pentagon mówi, że zdarzenia tego typu traktuje poważnie. - To pierwsze od wielu lat takie zdarzenie na tym rejonie - powiedział agencji AFP pragnący zachować anonimowość przedstawiciel sił zbrojnych USA.

Inni przedstawiciele resortu obrony USA zwracają jednak uwagę, że w ciągu ostatnich kilku lat Amerykanie przechwycili w strefach identyfikacyjnych ponad 50 rosyjskich samolotów.

Incyndent w Szwecji

W piątek Sztokholm zaprotestował przeciw naruszeniu przestrzeni powietrznej tego kraju, władze tego kraju wezwały do MSZ ambasadora Rosji. Szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt powiedział, że był to najpoważniejszy incydent tego typu od 2006 roku. Do zdarzenia doszło 17 września w południe, gdy dwa samoloty szturmowe typu Su- 24 przekroczyły szwedzką powietrzną granicę na południe od wyspy Olandia. Maszyny te wystartowały z lotniska w okolicach Kaliningradu. Skierowały się na zachód lecąc wzdłuż polskiego wybrzeża, ale nie naruszając polskiej strefy powietrznej. [WIĘCEJ >>>]

IAR/PAP/agkm

''