Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 27.10.2014

UE i NATO gratulują Ukrainie zwycięstwa demokracji

Czekamy na utworzenie nowego rządu. Rezultat wyborów jest podstawą do szerokiego porozumienia narodowego, by zintensyfikować wiele potrzebnych gospodarczych i politycznych reform na Ukrainie - napisali w poniedziałkowym wspólnym oświadczeniu liderzy UE.
Przedstawiciele UE podkreślają demokratyczny sposób przeprowadzenia wyborów na UkrainiePrzedstawiciele UE podkreślają demokratyczny sposób przeprowadzenia wyborów na Ukrainie PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Galeria Posłuchaj
  • Zwycięstwo Ukraińców, zwycięstwo demokracji. Tak szefowie Rady i Komisji Europejskiej komentują niedzielne wybory parlamentarne na Ukrainie. Według obserwatorów OBWE, głosowanie odbyło się zgodnie z demokratycznymi standardami. Z Brukseli relacja Magdaleny Skajewskiej/IAR
Czytaj także

Wybory na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

Zwrócili uwagę na dobrą ocenę procesu głosowania przez OBWE, które uznało, że wybory były zgodne z normami demokratycznymi. Barroso i Van Rompuy stwierdzili, że to ważny krok na drodze wzmacniania demokratycznych standardów zgodnie z ukraińskimi zobowiązaniami.

- Ożywienie procesu reform, w tym rozpoczęcie ogólnonarodowego dialogu, będzie kluczowe w kontekście stowarzyszenia politycznego i integracji gospodarczej z UE oraz umacniania jedności Ukrainy i jej spójności wewnętrznej - wskazali politycy.

Podkreślili wagę przeprowadzenia zgodnie z prawem ukraińskim zbliżających się przedterminowych wyborów lokalnych w Donbasie. Napisali, że ich celem też powinna być deeskalacja konfliktu i skupienie się na reformach i dialogu między rządem Ukrainy i demokratycznie wybranymi przedstawicielami społeczeństwa.

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz oświadczył, że podróż, która zaczęła się od demokratycznego oporu na Majdanie i doprowadziła do wyboru nowego prezydenta i parlamentu, jest teraz zakończona.

Wskazał, że nowy parlament i rząd ukraiński staną teraz przed wyzwaniem, jakim jest praca na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu, zapoczątkowanie ożywienia gospodarczego i uruchomienie kluczowych reform w szczególności związanych rządami prawa, systemem sprawiedliwości i walką z korupcją.

NATO zapewnia o swoim wspraciu

Większość Ukraińców jasno opowiedziała się za ambitnym planem reform i europejską drogą Ukrainy - tak wybory parlamentarne w tym kraju komentuje sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg.

Polityk wyraził zadowolenie z determinacji z jaką ukraińscy obywatele poparli w wyborach "proces polityczny oparty na demokratycznych wartościach, poszanowaniu praw człowieka, praw mniejszości i rządów prawa". Szef Sojuszu dodał, że pomogłoby to w pokojowym rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie.

Zapewnił, że NATO wspiera suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy oraz daleko idące reformy w tym kraju.

W niedzielnych wyborach parlamentarnych na Ukrainie zwyciężyły ugrupowania prozachodnie związane z prezydentem Petrem Poroszenką, premierem Arsenijem Jaceniukiem. Prezydent rozpoczął już rozmowy w sprawie utworzenia koalicji rządzącej.

WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

PAP/IAR/iz

''