Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 01.11.2014

Akcja "Znicz": w pierwszym dniu 71 wypadków. Zginęło osiem osób

Osiem ofiar śmiertelnych, 75 osób rannych - to tragiczny bilans na drogach z wczorajszego dnia. W trakcie Akcji Znicz policjanci zatrzymali wczoraj 242 nietrzeźwych kierowców.
Piątkowy wypadek na Trasie Siekierkowskiej w WarszawiePiątkowy wypadek na Trasie Siekierkowskiej w WarszawiePAP/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
  • Katarzyna Balcer z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji: naszym celem jest jak największe bezpieczeństwo (IAR)
  • Katarzyna Balcer z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji: odblaski naprawdę zwiększają bezpieczeństwo (IAR)
Czytaj także

Katarzyna Balcer z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji zwraca uwagę, że szczególną ostrożność na drogach powinni zachować piesi. Spośród ośmiu zabitych, aż pięć osób to właśnie piesi, z czego troje nie miało na sobie obowiązkowych odblasków.
Jak mówi Katarzyna Balcer, policja w trakcie akcji "Znicz" nie nastawia się na wystawianie mandatów kierowcom czy pieszym, ale na zapewnienie im bezpieczeństwa. - Chcemy, żeby wszystko przebiegało sprawnie, żeby były jak najmniejsze korki i żeby statystyki były jak najniższe - powiedziała Katarzyna Balcer.
Na drogach i w okolicach cmentarzy, ale nie tylko, będzie 1 listopada pracować ponad 23 tysięcy policjantów.

Masowe kontrole

Nad bezpieczeństwem kierowców i pieszych czuwa w ten weekend kilka tysięcy funkcjonariuszy w całej Polsce. Na głównych szlakach policjanci będą kontrolować prędkość, bo to wciąż główna przyczyna zdarzeń drogowych - mówi Grzegorz Sudakow, szef zachodniopomorskiej drogówki. - Będziemy zwracali uwagę na rozmowy kierowców przez telefon, jazdę bez zapinania pasów bezpieczeństwa, czy niewłaściwe manewry - dodaje. Wieczorem zapowiadane są wzmożone kontrole stanu trzeźwości.
Więcej patroli możemy spodziewać się przy samych cmentarzach. - By nie utknąć w korkach warto zostawić samochód w garażu i wybrać się na spacer - radzi aspirant Anna Gaweł z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Apelujemy, by w najbliższych dniach skorzystać z komunikacji miejskiej. Zaplanowano częstsze kursy autobusów i tramwajów - dodaje.

TVN24/x-news

Policja przypomina, że 1 listopada do godziny 22 samochody ciężarowe mają zakaz poruszania się po drogach. Akcja "Znicz" zakończy się w godzinach popołudniowych w poniedziałek.

Policja apeluje o noszenie odblasków

Piesi za brak odblasków nie mogą już liczyć na taryfę ulgową. W pierwszych miesiącach po wejściu w życie przepisów policjanci w większości stosowali pouczenia. Teraz za brak odblasków poza terenem zabudowanym pieszy może dostać nawet mandat na kwotę pół tysiąca złotych.
Krzysztof Bujnowski naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji podkreśla, że najwyższe mandaty są stosowane rzadko, ale policjant może tak zdecydować w sytuacji, kiedy brak odblasku faktycznie doprowadził do zagrożenia wypadku. Na ogół średnio pieszy bez odblasku dostaje mandat stuzłotowy.
Krzysztof Bujnowski przypomina, że podczas jesiennej pogody reflektory aut gorzej oświetlają pieszego. Policjant określa to zjawisko jako "wsiąkanie świateł w jezdnię" podczas deszczowej pogody. Tłumaczy, że wtedy światła są mniej skuteczne i pieszy jest widoczny nawet z czterdziestu metrów lub mniej.
Policjant radzi, że najlepiej nosić elementy odblaskowe na nodze, bo wtedy podczas spaceru odblask będzie w ruchu, co bardziej przyciąga uwagę kierowcy. Praktyka pokazuje, że odblaski są skuteczniejsze nisko na nodze niż na przykład na ramieniu.
W Polsce codziennie średnio dwie osoby giną, bo nie noszą odblasków. obowiązują przepisy nakazujące pieszym poruszającym się poza terenem zabudowanym nosić elementy odblaskowe. Za lekceważenie tego przepisu grozić może mandat nawet 500 złotych.

IAR, bk