Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 27.11.2014

Jest "Europejska Ukraina": parlament zatwierdził nową koalicję

W Radzie Najwyższej Ukrainy ogłoszono powstanie nowej koalicji rządowej. Ma ona większość konstytucyjną. Głosowaniem nad składem rządu będzie 2 grudnia.
Pierwsza sesja nowej Rady Najwyższej w Kijowie, 27 listopadaPierwsza sesja nowej Rady Najwyższej w Kijowie, 27 listopadaPAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Koalicja składa się z pięciu ugrupowań, które dostały się do parlamentu w wyniku październikowych wyborów. Na stanowisko premiera wysunięto kandydaturę Arsenija Jaceniuka.

Przewodniczącym Rady Najwyższej, która zainaugurowała w czwartek swoją działalność, będzie dotychczasowy wicepremier, Wołodymyr Hrojsman - uzgodnili członkowie koalicji.
Koalicja, która nosi nazwę "Europejska Ukraina" i liczy 302 deputowanych, co daje jej większość konstytucyjną, będzie składać się z: prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki, Frontu Ludowego Jaceniuka, Samopomocy mera Lwowa Andrija Sadowego, Radykalnej Partii deputowanego Ołeha Laszki i Batkiwszczyny (Ojczyzny) b. premier Julii Tymoszenko. Jedynym ugrupowaniem opozycyjnym będzie Blok Opozycyjny wywodzący się z Partii Regionów zbiegłego w lutym z kraju prezydenta Wiktora Janukowycza.
Hrojsman ogłosił, że głosowanie nad składem nowego rządu odbędzie się we wtorek 2 grudnia.
Wcześniej, zgodnie z prawem w parlamencie ogłoszono koniec kadencji poprzedniej Rady Najwyższej, a Jaceniuk złożył rezygnację ze stanowiska premiera. Teraz, po uzgodnieniu jego kandydatury na nowego szefa rządu przez członków koalicji, propozycja ta zostanie przesłana prezydentowi Petrowi Poroszence. Szef państwa powinien ją zaakceptować i przedłożyć do głosowania deputowanym.
W wyborach parlamentarnych 26 października Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowej Rady Najwyższej z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).
Ze względu na to, że wyborów nie przeprowadzono na okupowanym przez Rosję Krymie ani na opanowanych przez prorosyjskich separatystów i siły rosyjskie terytoriach na wschodzie kraju, w parlamencie nie zasiądzie 450, a jedynie 423 posłów. Dotychczas Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała jedynie 419 deputowanych, a przysięgę złożyło w czwartek tylko 418.
Także w czwartek w Radzie Najwyższej ogłoszono powołanie frakcji parlamentarnych. We frakcji Bloku Poroszenki zasiada 146 deputowanych, a Frontu Ludowego - 83. Frakcja partii Samopomoc liczy 32 mandaty, Radykalna Partia - 22, a Batkiwszczyna - 19. Blok Opozycyjny ma 40 deputowanych.
W Radzie Najwyższej powołano także grupę Rozwój Gospodarczy, do której weszło 19 posłów, a także grupę Wola Narodu, która składa się z 19 deputowanych.
PAP/agkm