Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 03.01.2015

Co będzie można poczytać w 2015 roku?

Nowe książki Joanny Bator, Krzysztofa Vargi, Marka Bieńczyka, Małgorzaty Szejnert, kolejne tomy "Mojej walki" Karla Knausgarda, powieść gotycka Joyce Carol Oates, "Judasz" Amosa Oza - to niektóre z książek, jakie znalazły się w planach polskich wydawców na rok 2015.
IV Salon Ciekawej Książki od piątku w ŁodziIV Salon Ciekawej Książki od piątku w ŁodziGlow Images/East News

Wydawnictwo Znak w pierwszych dniach nowego roku opublikuje nową książkę Joanny Bator "Wyspa Łza". Laureatka zeszłorocznej Nagrody Nike zabiera w niej czytelnika w podróż na Sri Lankę w poszukiwaniu zaginionej kobiety, młodej Amerykanki, Sandry Valentine, która w 1989 roku zaginęła tam bez śladu.
W lutym ukaże się nowa książka Doroty Masłowskiej "Więcej niż możesz zjeść. Felietony parakulinarne" (Noir Sur Blanc) - to zbiór tekstów publikowanych przez pisarkę w magazynie "Zwierciadło" w latach 2011-2013. A także "Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary" Lawrence'a Wrighta (Czarne). To analiza świata scjentologii stworzona na podstawie materiałów archiwalnych oraz ponad 200 wywiadów przeprowadzonych z obecnymi i byłymi członkami tej wspólnoty. Swą opowieść autor osnuł wokół życiorysów dwóch najświętszych dla scjentologów postaci: twórcy tej religii Rona Hubbarda oraz Davida Miscavige'a, ambitnego i bezwzględnego następcy Hubbarda.
Na marzec Znak planuje książkę "Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert. Co o Polesiu, polskich Kresach, wiedzieli w latach 30. XX wieku Amerykanka Louise Boyd, niestrudzona badaczka Arktyki, oraz gen. Carton de Wiart, weteran brytyjskich wojen w Afryce? Dlaczego na miejsce kolejnych eskapad wybierają właśnie polskie mokradła? Na początku XXI wieku Szejnert wyrusza ich śladami opowiadając o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. W marcu na półkach w księgarniach pojawi się "Zielona wyspa" Igora Ostachowicza (W.A.B.). Nowa powieść autora książki "Noc żywych Żydów" rozgrywa się na bezludnej wyspie, gdzie bohaterka ma spędzić samotny urlop. Okazuje się jednak, że nie jest samotna, towarzyszy jej tajemniczy mężczyzna. W tym samym miesiącu będzie można sięgnąć po "Jabłko Olgi i stopy Davida. Eseje i jesienie" Marka Bieńczyka (Wielka Litera). To zbiór opowiadań i esejów m.in. o książkach, filmach, dzieciństwie, futbolu i słowach, których się już nie używa.
"Furie Hitlera. Niemki na froncie wschodnim" Wendy Lower (Czarne) to kolejna pozycja, która swoją premierę będzie miała w marcu. To historia kobiet, które w młodości dały się porwać nacjonalistycznym ideom ruchu narodowosocjalistycznego. Dla wielu z nich - pielęgniarek, nauczycielek, sekretarek, żon i kochanek - rozszerzające się imperium stało się czymś na kształt "Dzikiego Wschodu", niebezpiecznego, ale stwarzającego nowe szanse: na kariery i małżeństwa. Efektem wieloletnich badań oraz dziesiątek rozmów przeprowadzonych przez Lower są dowody na to, że kobiety te z zaangażowaniem uczestniczyły w grabieżach, znęcały się nad Żydami w gettach w Polsce, na Ukrainie i Białorusi oraz brały udział w masowych egzekucjach.
Na kwiecień zaplanowano publikację nowej powieści Krzysztofa Vargi (Wielka Litera). "Masakra" to monolog wewnętrzny mężczyzny w kryzysie wieku średniego - alkoholika, który przegrał życie, nawalił na każdym froncie, zmarnował wszystkie szanse. Jego myśli krążą tylko wokół alkoholu - rozpamiętuje przy tym swoją pierwszą miłość, niezrealizowane marzenia o karierze. W kwietniu w księgarniach pojawi się także książka "Przeklęci" Joyce Carol Oates (Rebis). To powieść gotycka rozgrywająca się pod koniec XIX wieku w Princetown. W snach miejscowej elity pojawiają się wampiry i upiory, na rodziny spada klątwa - zaczynają gdzieś znikać ich córki. Kiedy sprzed ołtarza zostaje porwana panna młoda, jej brat postanawia za wszelką cenę ją odnaleźć.
Marek Krajewski opublikuje w maju książkę "Umarli mają głos" (Znak). Tym razem znany autor kryminałów tropić będzie prawdziwe zbrodnie, próbując rozwikłać zagadki z przeszłości - od Katynia, przez PRL aż do lat współczesnych. Pomagać mu będzie jeden z najwybitniejszych polskich specjalistów medycyny sądowej - Jerzy Kawecki. W tym samym miesiącu wyjdzie "Numer Zero" Umberto Eco (Noir Sur Blanc). Akcja powieści rozgrywa się w 1992 roku w Mediolanie. Jest to historia dziennikarza zajmującego się tajemnicami zbrodni politycznych powojennych Włoch, czerwonym terroryzmem, nieudanym zamachem stanu w 1970 roku, jak również niewyjaśnioną śmiercią papieża Jana Pawła I w 1978 roku. Powieść Eco mówi także o mechanizmach, które kształtują współczesne media.
W 2015 roku ukażą się jeszcze m.in. nowa powieść Ingi Iwasiów "Pięćdziesiątka" (Wielka Litera;, reportaż Artura Domosławskiego "Wykluczeni" (Wielka Litera); kolejny, trzeci tom "Dzienników" Agnieszki Osieckiej, obejmujący tym razem zapiski z 1952 roku (Prószyński i S-ka); nowa książka Amosa Oza "Judasz" (Rebis), w której ukazane są krańcowo różne spojrzenia na dzieje narodu żydowskiego i państwa Izrael; 2 i 3 tom "Mojej walki" Karla Ovego Knausgarda (Wydawnictwo Literackie), brutalnie szczerej i szalenie szczegółowej opowieści o życiu pisarza od dzieciństwa, zdominowanego przez despotycznego ojca po dorosłość, w której autor sam próbuje spełniać się w roli ojca i męża.
Wydawnictwo Literackie ma w planach wydawniczych na 2015 rok także wyróżnioną tegoroczną Nagrodą Bookera powieść Richarda Flanagana "The Narrow Road to the Deep North". To powieść inspirowana losami australijskich więźniów pojmanych przez Japończyków u schyłku drugiej wojny światowej i wykorzystywanych przy budowie tzw. Kolei Śmierci łączącej Birmę z Tajlandią, zadedykowaną więźniowi 335, czyli ojcu Richarda Flanagana.
To tylko niektóre z ciekawych książek, jakie ukażą się w Polsce w 2015 roku, plany wydawnictw nie są jeszcze kompletne.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk