Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 03.01.2015

Tysiące dokumentów operacyjnych sowieckiej bezpieki w IPN

Do archiwów Instytutu Pamięci Narodowej pod koniec ubiegłego roku trafiło ponad 7 i pół tysiąca sowieckich dokumentów z archiwów ukraińskich. Dotyczą rozpracowywania polskiego podziemia antykomunistycznego po 1944 roku.
Akta Instytutu Pamięci NarodowejAkta Instytutu Pamięci NarodowejAdrian Grycuk/Wikipedia
Posłuchaj
  • Trwa opracowywanie dokumentów sowieckiej bezpieki dotyczących rozpracowywania polskiego podziemia antykomunistycznego po 1944 roku. Więcej na ten temat w relacji Witolda Banacha/IAR
Czytaj także

- Akta mają wyjątkową wartość dla badaczy - wyjaśnia prezes IPN, doktor Łukasz Kamiński. Po raz pierwszy Instytut otrzymał dokumenty o charakterze operacyjnym, które niewątpliwie, zdaniem prezesa Instytutu, zmienią stan wiedzy historyków na temat rozpracowywania polskiego podziemia po 1944 roku. Doktor Kamiński liczy, że po zapoznaniu się tymi archiwaliami będzie można w pełni odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób sowieci zniszczyli polskie podziemie w końcowym okresie II wojny i tuż po jej zakończeniu.

Dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN, doktor Rafał Leśkiewicz wyjaśnia, że otrzymane archiwalia będą ważnym uzupełnieniem wiedzy historyków między innymi na temat sowieckiej operacji "Sejm". Ta akcja była przedstawiona w książce "Operacja 'Sejm' 1944-1946" i można tam znaleźć akta karno-śledcze, między innymi: protokoły przesłuchania ze spraw prowadzonych przeciwko żołnierzom AK i organizacji "Nie" i przedstawicielom Delegatury Rządu na Kraj.

Teraz do tamtych archiwaliów będzie można dołączyć dokumenty operacyjne pokazujące stopień inwigilacji podziemia antykomunistycznego czy metody rozpracowywania jego struktur.

Operacja "Sejm" dotyczyła likwidacji polskiego podziemia niepodległościowego w południowo-wschodnich województwach przedwojennej Polski przez sowieckie służby bezpieczeństwa do 1946 roku.

Archiwalia zostaną udostępnione badaczom po zakończeniu procesu opracowania. Dokumentacja ta ma być również opublikowana w wydawanej przez IPN serii "Polska i Ukraina w latach trzydziestych - czterdziestych XX wieku".

Serwis specjalny ”Radia Wolności”>>>

IAR/iz