Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 04.01.2015

Socjolog prof. Edmund Wnuk-Lipiński nie żyje. "Odszedł niekwestionowany autorytet"

O śmierci naukowca poinformował prof. Stanisław Mocek, rektor Collegium Civitas. Wnuk-Lipiński był rektorem honorowym tej uczelni. Miał 71 lat.
Edmund Wnuk-Lipiński. Zdjęcie archiwalneEdmund Wnuk-Lipiński. Zdjęcie archiwalne PAP/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
  • Prof Jadwiga Staniszkis: Edmund Wnuk-Lipiński był człowiekiem zgody (IAR)
  • Prof. Ireneusz Krzemiński: jego charakter sprzyjał otwartości w dyskusji (IAR)
  • Prof. Andrzej Rychard: to ogromna strata dla nauki (IAR)

Prof. Edmund Wnuk-Lipiński był cenionym wykładowcą, autorem wielu publikacji naukowych, organizatorem i pierwszym dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN (1990-1994) oraz Instytutu Spraw Publicznych (1995-1996); pisarzem science fiction.
Wnuk-Lipiński urodził się w 1944 w Suchej na Pomorzu. Wywodził się z kaszubskiej rodziny.
Ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Z ramienia opozycji demokratycznej brał udział w obradach Okrągłego Stołu, potem był doradcą Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.
Źródło: TVP/x-news

W latach 1991-1993 był też pierwszym dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN, przez wiele lat przewodniczył radzie naukowej tego instytutu. Wykładał w College of Europe (Bruges-Natolin), zasiadał w Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych. Współtworzył Collegium Civitas, był m.in. prezydentem i rektorem tej uczelni w latach 2006-2012.
Był członkiem Rady Służby Cywilnej oraz Narodowej Rady Integracji Europejskiej, dyrektorem Instytutu Spraw Publicznych oraz stypendystą m.in. Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, Uniwersytetu Notre Dame (USA) oraz Wissenschaft Kolleg w Berlinie.
Koordynował i brał udział w kilkunastu międzynarodowych projektach badawczych dotyczących elit, struktur społecznych oraz przemian demokratycznych. Autor wielu książek, m.in.: "After Communism", "Demokratyczna rekonstrukcja. Z socjologii radykalnej zmiany społecznej", "Values and Radical Social Change", "Granice wolności", "Świat międzyepoki. Globalizacja - demokracja - państwo narodowe" oraz "Socjologia życia publicznego".
Był też autorem science-fiction, m.in. napisanej jeszcze w czasach PRL trylogii o Apostezjonie: "Wir pamięci", "Rozpad połowiczny", "Mord założycielski".
W 2011 r. został uhonorowany przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie.

Na dniach nakładem wydawnictwa Prószyński i s-ka ukaże się autobiografia Edmunda Wnuka-Lipińskiego "Światy równoległe. Autobiografia subiektywna w sensie ścisłym".

"Wzór dla wszystkich"

"Odszedł dziś człowiek zasłużony dla polskiej nauki i demokracji oraz niekwestionowany autorytet. Jego dokonania i postawa mogą być wzorem dla nas wszystkich" - napisała premier Ewa Kopacz w oświadczeniu opublikowanym na internetowej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Był człowiekiem zgody"

Profesor Jadwiga Staniszkis wspominała, że profesor Edmund Wnuk-Lipiński był człowiekiem, który wolał łączyć, a nie dzielić. Jej zdaniem, socjolog zostanie zapamiętany nie tylko za swój dorobek naukowy, ale też za swoją poszukującą kompromisu postawę.

Jak mówiła Jadwiga Staniszkis, profesora Edmunda Wnuk-Lipińskiego nie było na przykład w Stoczni Gdańskiej w czasie karnawału "Solidarności", ale tam, gdzie się pojawiał, starał się budować zgodę i porozumienie.

- Będzie go brakowało (...) przede wszystkim ze względu na pewien model funkcjonowania w życiu publicznym - podkreśliła.

W ocenie profesora Andrzeja Rycharda śmierć Wnuk-Lipińskiego jest "wielką stratą dla polskiej nauki". Jak powiedział rozmówca IAR, "był on niestrudzonym reformatorem" - stworzył od zera nowy Instytut Studiów Politycznych PAN i współtworzył jedną z najlepszych prywatnych uczelni w Polsce - Collegium Civitas. - To wielka strata (...) Miałem to szczęście, że przyjaźniłem się z nim od lat - dodał profesor Andrzej Rychard.

PAP/IAR, to