Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 01.03.2015

Petro Poroszenko: Ukraina wycofała ciężki sprzęt, a prorosyjskie siły - nie

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko stwierdził, że prorosyjskie siły łamią mińskie porozumienie. Przypomniał o głodującej w więzieniu w Rosji Nadii Sawczenko.
Ukraińskie wojska na wschodzie UkrainyUkraińskie wojska na wschodzie UkrainyPAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA
Posłuchaj
  • Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko: wycofaliśmy broń ciężką; nie zrobiły tego siły prorosyjskie (źr. IAR)
Czytaj także

KRYZYS NA UKRAINIE: SERWIS SPECJALNY >>>

Ukraina wycofała ciężki sprzęt wojskowy z linii podziału między wojskami rządowymi, a siłami separatystycznymi na wschodzie Ukrainy - poinformował prezydent Petro Poroszenko w trakcie spotkania z szefami MSZ Polski i Danii.

Petro Poroszenko podczas rozmowy z szefami dyplomacji Polski Grzegorzem Schetyną i Danii Martinem Lidegaardem wskazywał na wielokrotne łamanie przez prorosyjskie siły porozumień mińskich; mówił m.in. o kolejnych ofiarach po stronie ukraińskiej, o pozostających w niewoli jeńcach oraz o złej i ciągle pogarszającej się sytuacji zdrowotnej pilotki Nadii Sawczenko, która od 12 grudnia prowadzi strajk głodowy w moskiewskim więzieniu.

Kijów: prorosysjkie siły nie wycofały ciężkiego sprzętu
Prezydent Ukrainy wskazywał też, że ciężki sprzęt artyleryjski nie jest wycofywany przez separatystów. Dodał, że obserwatorzy OBWE, których - zdaniem Poroszenki - powinno być więcej, nie mają wystarczającego dostępu do terenów kontrolowanych przez prorosyjskie siły.

- Dzisiaj (w poniedziałek, red.) zakończyliśmy wycofywanie 100-milimetrowej artylerii, 12 baterii i 72 systemów artyleryjskich za linię frontu, a OBWE potwierdziła to. Zrobiliśmy to w obecności dziennikarzy i inspektorów, w absolutnie przejrzystej formie. Równocześnie, tak zwane wycofanie rebeliantów, popieranych przez Rosję, jest fikcją - powiedział Poroszenko.

Rozejm na wschodzie Ukrainy formalnie obowiązuje od nocy z 14 na 15 lutego, mimo to ciągle pojawiają się informacje o nowych ofiarach śmiertelnych i ruchach wojsk. Rozejm został uzgodniony w zawartym w Mińsku 12 lutego nowym porozumieniu pokojowym. Przewiduje ono m.in. zawieszenie broni, a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej.

Potrzebne są reformy

Polski minister Grzegorz Schetyna przekonywał podczas spotkania, że wprowadzenie na Ukrainie reform jest równie ważne dla przyszłości kraju, jak zakończenie konfliktu w Zagłębiu Donieckim. Duński minister Martin Lidegaard dodawał, że zarówno Warszawa, jak i Kopenhaga są jednymi z najgorętszych sojuszników Ukrainy w Unii Europejskiej.
Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Danii składają w poniedziałek jednodniową wizytę w Kijowie.

W ukraińskiej stolicy spotkali się zarówno z prezydentem Petrem Poroszenką, jak i z premierem Arsenijem Jaceniukiem. Po południu z Kijowa odlecą do stolicy Mołdawii.

PAP/IAR/agkm