Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 10.03.2015

Premier o armii europejskiej: diabeł tkwi w szczegółach, wkrótce będą rozmowy

Dyskusja o europejskiej armii musi być wielopłaszczyznowa i na pewno będzie to temat najbliższej Rady Europejskiej - powiedziała premier Ewa Kopacz. O powołanie sił zbrojnych UE apeluje szef Komisji Europejskiej.
Premier Ewa Kopacz w drodze na posiedzenie rządu. Na drugim planie minister obrony, Tomasz SiemoniakPremier Ewa Kopacz w drodze na posiedzenie rządu. Na drugim planie minister obrony, Tomasz SiemoniakPAP/Radek Pietruszka

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Premier Ewa Kopacz dodała, że jest zwolenniczką metod dających poczucie bezpieczeństwa nie tylko Polakom, ale wszystkim Europejczykom.

Premier była pytana na wtorkowej konferencji prasowej, czy jej zdaniem wspólna europejska armia to dobry pomysł i czy taka armia jest potrzebna.

Kopacz powiedziała, że na pewno będzie to temat najbliższej Rady Europejskiej. - Ta dyskusja musi być wielopłaszczyznowa, bo oczywiście bezpieczeństwo, nie tylko w Polsce, ale i w Europie jest rzeczą najważniejszą – zaznaczyła.

Dodała, że ostatnia wizyta przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w USA, jego rozmowa z prezydentem Barackiem Obamą, "budowanie wspólnego stanowiska co do bezpieczeństwa na świecie, ale również bardzo czytelnego stanowiska co do działań, które w tej chwili toczą się na Ukrainie i potępienie agresorów, jak również sprawy sankcji, to były tematy, to są tematy, którymi też będziemy się zajmować na Radzie Europejskiej" - mówiła premier.

Donald Tusk: Zachód nie jest gotowy, by pomóc militarnie Ukrainie; Kijów ma "momentami uzasadnione" poczucie osamotnienia  >>>

Pytania o NATO i fundusze

Ewa Kopacz powiedziała, że ma kilka pytań, które będzie chciała zadać na posiedzeniu Rady: czy tego rodzaju armia europejska byłaby w strukturach NATO, czy też byłaby strukturą równoległą. - Jak zwykle w takich przypadkach, gdy ktoś zgłasza pomysł, diabeł tkwi w szczegółach - powiedziała.

Drugą sprawą - mówiła premier - są fundusze na armię europejską. - Gdybyśmy rzeczywiście decydowali się na tego rodzaju formę zabezpieczenia Europy, to czy fundusze, które oczywiście płynęłyby ze wszystkich krajów europejskich, by taką armię stworzyć, czy byłyby odliczane od deficytów poszczególnych państw - powiedziała premier.

Zaznaczyła, że jest zwolennikiem rozszerzania wszelkich metod, które będą dawać poczucie bezpieczeństwa nie tylko Polakom, ale wszystkim Europejczykom.

Szef KE apeluje o utworzenie armii europejskiej

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaapelował w niedzielę na łamach "Welt am Sonntag" do krajów UE o utworzenie wspólnej armii europejskiej, aby bardziej wiarygodnie niż dotychczas reagować na przypadki zagrożenia pokoju w krajach UE lub z nią sąsiadujących. Juncker zaznaczył, że byłby to sygnał pod adresem Rosji, że "traktujemy poważnie zamiar obrony europejskich wartości".
Inicjatywę Junckera mocno poparła niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen. W wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk szefowa resortu obrony powiedziała, że proces "zazębiania się" armii krajów UE zakończy się pewnego dnia powstaniem armii europejskiej. Integracja wojskowa Europy stworzy "mocny europejski filar" w NATO - dodała von der Leyen.
Pomysł Junckera poparło kilku wpływowych polityków niemieckiej koalicji rządowej. Szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen (CDU) uznał wspólną armię za "wizję na czasie", a Hans-Peter Bartels (SPD) tworzenie armii za "pilne zadanie". Polityka obronna UE jest ciągle jeszcze zorganizowana w oparciu o kryteria narodowe, co prowadzi do powielania działań i podnosi koszty - powiedział socjaldemokrata kierujący parlamentarną komisją obrony Bundestagu.

Rzecznika kanclerz Niemiec: UE porozmawia o armii najpewniej w czerwcu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel popiera propozycję utworzenia wspólnej armii europejskiej, jednak uważa, że projekt ten jest "kwestią przyszłości" - powiedziała w poniedziałek zastępczyni rzecznika niemieckiego rządu Christiane Wirtz.
Szefowa rządu podziela pogląd, że należy dążyć do "pogłębionej współpracy wojskowej w Europie" - zaznaczyła Wirtz. Sytuacja na świecie stworzyła "nowe wyzwania, także w dziedzinie militarnej" - przyznała rzeczniczka. Jej zdaniem temat współpracy wojskowej znajdzie się w agendzie szczytu UE w czerwcu.

PAP/agkm