Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 21.04.2015

Egipt: obalony prezydent Mohammed Mursi skazany na 20 lat więzienia

Egipski sąd skazał obalonego przez armię prezydenta kraju Mohammeda Mursiego na karę 20 lat więzienia w związku ze śmiercią demonstrantów w 2012 roku. Ogłoszenie wyroku transmitowała telewizja państwowa.
Mohammeda Mursiego czekają jeszcze trzy inne sprawy sądowe.Mohammeda Mursiego czekają jeszcze trzy inne sprawy sądowe.PAP/EPA/STR

Wcześniej, jego obrońcy mówili, że może mu grozić nawet kara śmierci. Wyrok kairskiego sądu kryminalnego nie jest jednak prawomocny, a dodatkowo, Mursiego czekają też trzy inne sprawy sądowe.

Sprawa dotyczy wydarzeń z grudnia 2012 roku, kiedy to dochodziło do zamieszek przed pałacem prezydenckim Ittihadiya na północy Kairu. Egipcjanie protestowali wówczas przeciwko próbom islamizacji państwa przez rząd Bractwa Muzułmańskiego i projektowi zmian w przepisach, które miały uczynić prezydenta nietykalnym. W starciach zginęło 10 osób.

(Źródło: CNN Newsource/x-news)

Dzisiejszy wyrok nie jest prawomocny, a Mursiego czekają też trzy inne sprawy, m.in. o szpiegostwo, przekazywanie tajnych dokumentów Katarowi oraz spiskowanie z ugrupowaniami terrorystycznymi. Zwolennicy obalonego prezydenta twierdzą, że to polityczna zemsta obecnych władz, a jeden z członków Bractwa Amr Darrag mówił w Stambule, że dzisiejszy wyrok to kpina ze sprawiedliwości. Sam Mursi nie przyznaje się do żadnych ze stawianych mu zarzutów.

Procesy członków Bractwa Muzułmańskiego

Mohammed Mursi nie jest pierwszym sądzonym prezydentem Egiptu. Po obaleniu przed czterema laty prezydenta Hosniego Mubaraka skazano go na dożywocie w związku z zabójstwem protestujących na placu Tahrir w Kairze. Później, gdy władzę z powrotem przejęła armia, został on jednak oczyszczony z zarzutów.

Po tym jak w lipcu 2013 roku egipska armia obaliła rząd Bractwa Muzułmańskiego, aresztowano tysiące jego zwolenników. Część z nich, w tym duchowy przywódca ugrupowania Mohammed Badie, ma wyroki śmierci. Na razie jednak wykonano zaledwie jeden taki wyrok.
Po zmianie władzy w Egipcie dochodziło do zamieszek i starć zwolenników zdelegalizowanego Bractwa z wojskiem i policją. Zginęło w nich ponad półtora tysiąca osób.

IAR, to