Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 28.05.2015

Transatlantycka umowa handlowa. PE upomina się o zniesienie wiz do USA

Presja na USA, by zniosły wizy dla wszystkich unijnych obywateli, konieczność usprawnienia mechanizmu ochrony inwestorów. To niektóre z rekomendacji europosłów dla Komisji Europejskiej w sprawie transatlantyckiej umowy handlowej.
Posłuchaj
  • Umowa handlowa z UE-USA. Apel europosłów ws. wiz. Relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR)
Czytaj także

Zalecenia zostały przegłosowane w komisji handlu międzynarodowego Parlamentu.

Europosłowie uważają , że w trakcie negocjacji nad umową, Komisja Europejska powinna wywierać polityczną presję na Stany Zjednoczone, by zagwarantować równe traktowanie wszystkich unijnych obywateli, jeśli chodzi o wizy do USA. W tej chwili, aby wyjechać do USA, o wizę, poza Polakami, muszą się starać Chorwaci, Rumunii, Bułgarzy oraz Cypryjczycy.

Ochrona inwestorów

Nie te zapisy budziły jednak najwięcej kontrowersji. Europosłowie do końca nie mogli się porozumieć w sprawie tzw. klauzuli ISDS, która daje inwestorom prawo do pozywania rządów krajów, jeśli działają one na szkodę przedsiębiorców. Choć nazwa mechanizmu nie pojawia się w dokumencie, deputowani zalecają, aby system ochrony inwestorów znalazł się w umowie.

- Inwestorzy muszą być chronieni, choć forma tej ochrony musi być zreformowana i nad tym będziemy pracować z naszymi partnerami - powiedziała europosłanka chadeków Godelieve Quisthoudt-Rowohl. Tym samym deputowani poparli pomysły Komisji Europejskiej na usprawnienie systemu arbitrażu, które zostały wcześniej przedstawione.

Zamówienia publiczne

W zaleceniach jest też mowa o dostępie do rynku zamówień publicznych dla europejskich przedsiębiorców w USA. W tej chwili bowiem UE jest dużo bardziej otwarta niż USA. Rynek Stanów Zjednoczonych wciąż chroni ustawa Buy American Act z 1933 r., która zobowiązuje administrację USA do preferowania usług i produktów od dostawców krajowych. Europosłowie zwracają się o usunięcie ograniczeń w prawie federalnym i stanowym w tym zakresie oraz wprowadzenia mechanizmów gwarantujących, że zobowiązania podjęte przez władze centralne USA będą honorowane na niższych szczeblach.

Europosłowie zwracają się też o wypracowanie wspólnego unijno-amerykańskiego oświadczenia, które będzie wykluczało z zakresu stosowania TTIP obecne i przyszłe usługi publiczne (takie jak dostawy wody, ochronę zdrowia, system opieki społecznej i edukacji). Jak mówił Lange, dzięki zaleceniom wiadomo, jakie usługi będą mogły zostać zliberalizowane, a jakie nie
Europosłowie podkreślili również wagę unijnych standardów dotyczących żywności, prawa pracy, ochrony środowiska, a także różnorodności kulturowej.

Rekomendacje muszą być jeszcze przyjęte przez cały Parlament Europejski. Głosowanie na sesji plenarnej planowane jest na 10. czerwca.

PAP/IAR, to