Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 11.07.2015

Iskierka nadziei w sprawie Grecji i ostrzegawczy sygnał z Niemiec

Negocjacje w sprawie ewentualnej pomocy dla zadłużonej Grecji są na ostatniej prostej. Sobota i niedziela będą decydujące dla przyszłości tego kraju w strefie euro. Z Niemiec dochodzą sygnały, że nic nie jest przesądzone.
Posłuchaj
  • Premier Grecji wygrał kolejną bitwę. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) z Aten
  • W sobotę kluczowe rozmowy na temat pomocy dla Grecji i o greckim planie reform. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Czytaj także

Niewypłacalność zmusiłaby Grecję do rezygnacji ze wspólnej waluty i np. przejścia na drachmę.

W sobotę odbędzie się pierwsza z zaplanowanych narad i kluczowa. O 15.00 w Brukseli spotykają się ministrowie finansów eurolandu, którzy mają ocenić plany reform i oszczędności przysłane przez rząd w Atenach. Od nich uzależniona jest zgoda na przekazanie Grecji trzeciego pakietu pomocowego.

Grecki premier wygrał bitwę

Grecki parlament przyjął w sobotę nad ranem najnowszą rządową propozycję porozumienia z międzynarodowymi kredytodawcami, godząc się tym samym na bolesne dla Greków reformy oraz na liczne cięcia w zamian za pakiet pomocowy w wysokości 53,5 mld euro.

Burzliwa debata w greckim parlamencie nad propozycjami porozumienia, jakie premier Aleksis Cipras przedstawił kredytodawcom Grecji (są to: Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Komisja Europejska) trwała kilka godzin. [WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>]

Wierzyciele pozytywnie ocenili plan

Przedstawiciele wierzycieli ocenili plan, który Ateny przysłały w czwartek do Brukseli. Od niego uzależniona jest wypłata kolejnego pakietu pomocowego. Według doniesień agencji AFP mowa jest o wsparciu w wysokości 74 miliardów euro - 58 miliardów z eurolandu i 16 miliardów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Grecki rząd zgodził się na niemal wszystkie warunki stawiane przez wierzycieli – takie są oceny. - Zaskakująco realistyczna - tak propozycję reform skomentował szef brukselskiego Centrum Studiów nad Polityką Europejską Daniel Gros. - Kredytodawcy powinni się na te plany zgodzić - dodał brukselski ekspert.

Zdecydują kraje strefy euro

Ocenę ekspertów wezmą pod uwagę ministrowie finansów strefy euro, którzy w sobotę spotykają się na nadzwyczajnej naradzie w Brukseli. To oni mają zdecydować, czy plan reform jest wiarygodny i czy można rozpocząć negocjacje z Grecją w sprawie pakietu pomocowego. - Szanse są na 50-50 - ocenił jeden z urzędników.

Sygnały z poszczególnych stolic były różne. Francja na przykład uznała, że grecki plan jest wiarygodny, Słowacja uważa, że jest postęp, Litwa mówi, że potrzebne są jeszcze dalsze negocjacje, bo grecka propozycja jest niewystarczająca, a Finlandia zastrzega, że jeśli Ateny ponownie poproszą o redukcję długu, to zgody nie będzie, podobne stanowisko zajmują Niemcy.

Grecki minister finansów będzie musiał przekonać swoich kolegów, że to co jest na papierze, zostanie zrealizowane, bez dodatkowych żądań. Stanowisko eurogrupy jest kluczowe.

Kością niezgody może być kwestia zmniejszenia greckiego długu, o co Ateny zabiegały w do tej pory. W Brukseli można usłyszeć, że byłoby to raczej wydłużenie spłaty zadłużenia i obniżenie odsetek.

Jeśli ministrowie finansów strefy euro w sobotę nie będą jednomyślni i nie dadzą zielonego światła dla negocjacji o kolejnym wsparciu dla Grecji, decyzję podejmą przywódcy eurolandu na niedzielnym szczycie w Brukseli.

Ostrzegawczy sygnał z Niemiec

Rezultat zaplanowanego na sobotę spotkania ministrów finansów państw strefy euro (eurogrupy), na którym mają omówić przedstawione przez Grecję propozycje oszczędności i reform, nie jest przesądzony - oświadczył tymczasem w sobotę przed południem rzecznik resortu finansów w Berlinie.

Rzecznik Frank Paul Weber nie skomentował doniesień niemieckiego dziennika "Bild", że minister finansów Wolfgang Schaeuble uważa najnowszą ofertę Aten za "niewystarczającą" i sprzeciwia się dalszym negocjacjom w sprawie udzielenia zadłużonej Grecji pomocy finansowej. - W sobotę po południu minister (Schaeuble) omówi ze swymi kolegami ze strefy euro ocenę (greckich propozycji) sporządzoną przez instytucje (wierzycieli Grecji - KE, EBC, MFW) - powiedział Weber. Zaznaczył, że wynik spotkania ministrów jest "absolutnie nieprzesądzony".

IAR/PAP/agkm

(TVN24 Biznes i świat/x-news; Jan Krzysztof Bielecki o możliwych scenariuszach w Grecji. "może zostać wprowadzony pseudopieniądz, np. talony")