Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 29.07.2015

Rząd i służby publiczne razem przeciwko dopalaczom. Pakt społeczny

- Nasze laboratoria pracują bardzo intensywnie, ale wyścig z czasem wygrywają ci, którzy swoje kariery i pieniądze budują na nieszczęściu młodych ludzi; będziemy przed tym ostrzegać - mówiła premier Ewa Kopacz podczas uroczystości podpisania paktu społecznego przeciwko dopalaczom.
Posłuchaj
  • Nadkomisarz Robert Faryniarz z policji w Koszalinie mówi, ż rodzice powinni znać zagrożenia i rozmawiać z dziećmi (PR Koszalin/IAR)
  • Razem przeciwko dopalaczom. Relacja Michała Fedusio (IAR)
  • Ewa Kopacz zapewniła, że instytucje państwa wypowiedziały wojnę syntetycznym narkotykom (IAR)
Czytaj także

Podpisanie paktu przez ministrów spraw wewnętrznych, sprawiedliwości, edukacji i zdrowia rozpocznie kampanię, która ma zwiększyć świadomość nt. zagrożeń związanych z zażywaniem dopalaczy.

Premier Ewa Kopacz przypomniała, że na początku lipca tego roku odnotowano tragiczny bilans zatruć dopalaczami. Zaznaczyła, że to też czas intensywnych działań policji, w wyniku których zatrzymano 170 osób i zabezpieczono 80 kg tych substancji.

Podkreśliła, że nie oznacza to jednak zakończenia działań, bo każdego dnia na oddziały intensywnej terapii i szpitalne oddziały ratunkowe trafiają młodzi ludzie zatruci dopalaczami.

- Nasze laboratoria pracują bardzo intensywnie, ale przegrywają z czasem, na rynku wciąż pojawiają się nowe substancje (...) Wyścig z czasem wygrywają ci, którzy swoje kariery i pieniądze budują na nieszczęściu młodych ludzi - powiedziała premier.

TVN24/x-news

Przypomniała, że po ostatnich zmianach w prawie 114 nowych substancji zostało nazwanych narkotykami, za posiadanie i rozprowadzanie których grożą takie same kary jak w przypadku narkotyków. Mimo to - jak podkreśliła - potrzeba zdecydowanie więcej wielokierunkowych działań, w które zaangażują się ludzie mający szczególny autorytet wśród młodych osób.

- Dlatego tak cenne jest przyłączenie się do paktu ludzi, którzy mają swój wielki autorytet, jak Jurek Osiak czy Marcin Gortat - powiedziała Kopacz.

Jak informuje MSW akcja ma na celu "integrację dotychczas realizowanych oraz planowanych działań profilaktycznych przeciwko dopalaczom przez administrację publiczną, organizacje pozarządowe, szkoły, policję, media i inne instytucje".

Zaprezentowany został spot przygotowany w ramach realizowanego przez Komendę Główną Policji programu "Profilaktyka a Ty". PaT adresowany jest głównie do młodzieży a także rodziców uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, pedagogów, animatorów pracy z młodzieżą i samorządowców.

Making Of "TAKI Z CIEBIE MOCARZ"/Grzegorz Utnik/youtube

W połowie lipca, po fali zatruć dopalaczami m.in. na Śląsku, szefowa MSW zapowiedziała, że policjanci oraz przedstawiciele innych służb będą prowadzili jeszcze szersze działania profilaktyczne.

Od 1 lipca, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, 114 dopalaczy zostało przekwalifikowanych i stało się narkotykami. Dzięki zmienionej ustawie nowe środki, którymi odurzają się ludzie, zakwalifikowano jako narkotyki. To powoduje, że nie tylko samo wprowadzanie do obrotu (jak to było dotychczas), ale także posiadanie, wytwarzanie takich specyfików jest karalne.

Nadal jednak, musi to być substancja, która znalazła się na liście substancji zakazanych. Policjanci, którzy na co dzień zajmują się problematyką zwracają uwagę na fakt, że często po wpisaniu danego specyfiku na listę substancji zakazanych; przestępcy zmieniają w niewielkim zakresie jego skład chemiczny i wprowadzają na rynek jako nową substancję, pod inną nazwą.

IAR,PAP,kh