Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 03.08.2015

Chaos w Calais trwa: Paryż i Londyn łączą siły. KE zapowiada pomoc

Londyn i Paryż zapowiedziały wzmocnienie zabezpieczeń tunelu pod kanałem La Manche, by bronić go przed inwazją nielegalnych imigrantów. Od dwóch tygodni co noc atakują oni wlot do tunelu, aby dostać się do zmierzających do Anglii ciężarówek i przewożących je pod kanałem pociągów.
Galeria Posłuchaj
  • Rzeczniczka KE Mina Andreeva: Komisja jest gotowa , by wesprzeć francuskie władze w zmaganiu się z dużą liczbą migrantów obecnych w regionie. Możemy zapewnić wsparcie techniczne za pośrednictwem unijnych agencji, a także uruchomić pilną pomoc finansową
Czytaj także

Ministrowie spraw wewnętrznych Francji i Wielkiej Brytanii opublikowali wspólny artykuł w gazecie "Sunday Telegraph". Podkreślają w nim, że sytuacja w Calais to pochodna problemów Włoch, Grecji i innych państw z napływem wielkich rzesz nielegalnych imigrantów. Wymaga to wspólnego podejścia do przyczyn tego masowego zjawiska - twierdzą ministrowie Theresa May i Bernard Cazeneuve. Przybyszom trzeba uświadomić, że - jak piszą - "nasze ulice nie są pokryte złotem".

Także Komisja Europejska apeluje o solidarność państw członkowskich w obliczu kryzysu migracyjnego w Europie.
Rzeczniczka KE Mina Andreeva powiedziała, że Komisja sama także jest gotowa udzielić wsparcia francuskim władzom "w zmaganiu się z dużą liczbą migrantów w regionie”. Chodzi o wsparcie techniczne za pośrednictwem unijnych agencji i pilną pomoc finansową. - To jest kolejny, wyraźny dowód na to, że konieczne jest wzięcie większej odpowiedzialności za sposób w jaki reagujemy na presję migracyjną w Europie - podkreśliła rzeczniczka.

Sondaż: imigracja największym wyzwaniem UE >>>

Te apele nie przekonują jednak wszystkich Europejczyków. Szwedzki minister sprawiedliwości i imigracji Morgan Johansson powiedział BBC, że "starania o azyl to jedno z praw człowieka, to nie jest nielegalne i Europa powinna rozwiązać to w bardziej cywilizowany sposób". Wielka Brytania - dodał - mogłaby zrobić o wiele więcej, ale i Francja - jego zdaniem - nie bierze na siebie takiej odpowiedzialności, jak powinna.

Londyn o imigrantach

Brytyjski premier David Cameron zapowiedział tymczasem wysłanie do Calais na pomoc dyrekcji Eurotunelu dużej grupy ochroniarzy, dodatkowych kamer telewizji przemysłowej, reflektorów i noktowizorów wykrywających promieniowanie cieplne.

Źródło: RUPTLY/x-news

Wielka Brytania, Francja i pozostałe państwa UE powinny skupić się na ludzkim rozwiązaniu kryzysu imigracyjnego w Calais. Dopóki tego nie zrobią, kolejni zdesperowani ludzie będą umierać, próbując uciec od prześladowań we własnych krajach - pisze "New York Times".

Uchodźcy uciekający ze swych krajów umierają już nie podczas ryzykownej przeprawy przez Morze Śródziemne, ale na europejskiej ziemi; od początku czerwca w pobliżu francuskiego Calais 10 osób zginęło, próbując dostać się Eurotunelem do Wielkiej Brytanii - przypomina amerykański dziennik w poniedziałkowym komentarzu redakcyjnym.

Źródło: CNN Newsource/x-news

Na te dramatyczne wydarzenia Londyn i Paryż zareagowały "z nieskrywaną wrogością, co stanowi rażący kontrast z bardziej gościnnymi krajami takimi jak Włochy czy Grecja" - pisze "NYT". "Nieszczególnie bogate" Włochy przyjęły w tym roku już blisko 80 tys. uchodźców, a "katastrofalnie biedna" Grecja - 100 tys.; ich postawa powinna zawstydzić przywódców bogatszych krajów, takich jak Wielka Brytania czy Francja, które w alarmistycznych tonach ostrzegają przed zalewem przybyszów i nie potrafią zdobyć się wobec nich na ludzkie postępowanie - podkreśla.

"Punkt przerzutowy"

Gazeta przypomina, że Calais od dawna jest przez uchodźców traktowane jako punkt przerzutowy do wymarzonej Wielkiej Brytanii, a mimo to 3 tys. imigrantów, głównie z Erytrei, Etiopii, Sudanu, Afganistanu i Syrii, zebrano w obskurnym obozie na obrzeżach miasta, gdzie brakuje toalet i jedzenia, i gdzie są narażeni na znęcanie się policjantów.

Wielka Brytania zadeklarowała 7 mln funtów na poprawę bezpieczeństwa przy wejściach do eurotunelu, Francja wysłała do Calais dodatkowych policjantów; oba kraje zapowiedziały, że będą odsyłać imigrantów do Afryki i walczyć z przemytniczymi szajkami przerzucającymi imigrantów do Europy.

Zdaniem "NYT" "żadne z podjętych działań nie stanowi odpowiedzi na obecny kryzys humanitarny". - Dopóki Wielka Brytania, Francja i reszta krajów UE nie przyjmie zbiorowej odpowiedzialności za ludzkie postępowanie z imigrantami (...) i nie przyzna wreszcie, że żadna bariera nie powstrzyma zdesperowanych ludzi od ryzykowania życia, byle dostać się do bezpieczeństwa (...), umierać będą kolejni imigranci - ostrzega "New York Times".

IAR/PAP/aj/bk