Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Jaremczak 11.08.2015

Czy można dopisać pytania do zarządzonego już referendum? PiS twierdzi, że dysponuje odpowiednimi ekspertyzami

Prezydent może zmienić postanowienie w sprawie zarządzenia referendum ogólnokrajowego - wynika z ekspertyz przygotowanych na zlecenie PiS.
Posłuchaj
  • Szef sztabu PiS Stanisław Karczewski o dodaniu do referendum dodatkowych pytań (IAR)
Czytaj także

Z ekspertyz zamówionych przez PiS wynika, że prezydent może na każdym etapie uchylić postanowienie w sprawie referendum, jeśli uzna, że któreś z pytań jest niekonstytucyjne. Prawnicy twierdzą też, że zmiany są możliwe, wymagają jednak zgody Senatu.

Ekspertyzy sporządzili: kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego na Uniwersytecie Zielonogórskim prof. dr hab. Bogusław Banaszak i dr hab. Mariusz Muszyński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

- Pod warunkiem przestrzegania właściwego trybu legislacyjnego istnieje możliwość zmiany postanowienia prezydenta w sprawie zarządzenia referendum ogólnokrajowego, szczególnie w zakresie uzupełnienia już ustalonego referendum o dodatkowe pytania dotyczące kluczowych z punktu widzenia obywateli spraw - brzmi główna teza przedstawiona przez prof. Banaszaka.

Także według Muszyńskiego możliwa jest zmiana lub uchylenie postanowienia prezydenta w sprawie referendum. Jest to możliwe, ponieważ "obowiązujące prawo nie zawiera norm zabraniających prezydentowi zmiany decyzji w sprawie zarządzenia referendum".

W sobotę kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zaapelowała do prezydenta o dodanie pytań do referendum dodatkowych pytań. Dotyczą one skrócenia wieku emerytalnego, posyłania sześciolatków do szkół oraz prywatyzacji lasów państwowych.

Podobny apel kierowała do poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ten jednak opierając się na opiniach konstytucjonalistów mówił, że na tym etapie spełnienie tej prośby jest niemożliwe.

6 września zgodnie z inicjatywą prezydenta Komorowskiego Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

PAP/asop