Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 14.09.2015

Kryzys migracyjny. Premier Ewa Kopacz zwołała pilną naradę

W Kancelarii Premier Ewy Kopacz trwa specjalna narada w sprawie uchodźców. Biorą w niej udział przedstawiciele MSW, MSZ Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Straży Granicznej.
Galeria Posłuchaj
  • Rzecznik rządu Cezary Tomczyk powiedział, że w prace zespołu będą zaangażowane także organizacje pozarządowe (IAR)
  • Narada w UE w sprawie uchodźców. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Premier zwołała specjalna naradę w sprawie uchodźców. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
Czytaj także

Rzecznik rządu Cezary Tomczyk mówił w niedzielę w TVP Info, że powstanie specjalny międzyresortowy zespół ds. uchodźców. Cezary Tomczyk powiedział, że w prace zespołu będą zaangażowane także organizacje pozarządowe, między innymi kościoły i organizacje społeczne. Ich celem będzie informowanie obywateli o skali problemu oraz zapewnianie, że obywatelom naszego kraju nie grozi niebezpieczeństwo w związki z napływem imigrantów.

Serwis Specjalny
mini.jpg
Imigranci w Europie

Także w Brukseli odbędzie się w poniedziałek nadzwyczajna, unijna narada poświęcona kryzysowi migracyjnemu. Ministrowie spraw wewnętrznych 28 krajów zajmą się propozycją Komisji Europejskiej, by Unia przyjęła 160 tysięcy uchodźców. Bruksela wyznaczyła ilu imigrantów powinny przyjąć poszczególne państwa, co nie podoba się zwłaszcza tym z Europy Środkowo-Wschodniej. W niedzielę szef Komisji Europejskiej dzwonił do przywódców większości z nich. W poniedziałek Jean-Claude Juncker ma rozmawiać z premier Ewą Kopacz.

W przeddzień spotkania unijnych ministrów spraw wewnętrznych władze w Berlinie wprowadziły kontrole na granicy z Austrią, przez którą do Niemiec dotarła ostatnio fala uchodźców. To nacisk na kraje członkowskie, by zaakceptowały propozycję Komisji Europejskiej. Na zgodę liczy też jej szef, Jean-Claude Juncker. - I naprawdę mam nadzieję, że tym razem nie będzie już żadnej dyskusji i wszyscy zgodzą się na obowiązkowe przyjmowanie uchodźców. Konieczne jest natychmiastowe działanie - mówił w ubiegłym tygodniu w Europarlamencie Jean-Claude Juncker.

DE RTL TV/x-news

A państwa Europy Środkowo-Wschodniej, choć deklarują solidarność i gotowość do przyjęcia kolejnych grup uchodźców, to nie zgadzają się na narzuconą przez Brukselę decyzję ilu konkretnie. Rządy tych państw odrzucają też pomysł utworzenia stałego systemu przyjmowania imigrantów na wypadek kolejnych kryzysów. Z tego powodu Węgry sprzeciwiają sie pomysłowi Komisji mimo że przygotowała ona dla nich specjalną ofertę, narzucając unijnym rządom znalezienie domu dla 54 tysięcy imigrantów przebywających w tym kraju. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Komisja jest gotowa zrezygnować z pomysłu stałego mechanizmu przyjmowania uchodźców w przyszłości.

Zgodne z umową Schengen?

W niedzielę na konferencji prasowej, minister de Maiziere stwierdził, że decyzje podjęte przez stronę niemiecką są całkowicie zgodne z umową z Schengen. Szef MSW zapewnił, że Berlin będzie nadal przestrzegać przepisów europejskich i niemieckich o udzielaniu schronienia uchodźcom. Minister powiedział, że zgodnie z unijnymi przepisami, Niemcy nie są odpowiedzialne za większość uchodźców, którzy do nich przyjeżdżają. Podkreślił, że umowa dublińska, przewidująca rejestrację azylantów w pierwszym kraju UE, do którego wjechali, jest nadal aktualna.

Układ z Schengen to porozumienie zawarte w 1985. Znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu, a w zamian za to wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej. Dotyczy również współpracy przygranicznej.

Do układu należą 22 państwa UE a także Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein, który jest z grupą z Schengen stowarzyszony.

Kraje UE zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie.

IAR,PAP,kh