Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Martin Ruszkiewicz 29.11.2015

Uśmiechy i uścisk dłoni. Angela Merkel i Beata Szydło razem na szczycie UE - Turcja

W Brukseli zakończył się szczyt przywódców 28 krajów Unii Europejskiej i Turcji. Jego celem było przypieczętowanie porozumienia, które pozwoliłoby na zahamowanie napływu uchodźców do UE. Polskę na szczycie reprezentowała premier Beata Szydło. Jeszcze przed spotkaniem zamieniła parę słów m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Posłuchaj
  • Beata Szydło powiedziała, że stanowisko UE zaprasza do aktywnej współpracy na linii Wspólnota - Turcja (IAR)
Czytaj także

Beata Szydło zadeklarowała, że Polska nie zgadza się na ustanawianie nowych kwot imigrantów. Szefowa rządu na konferencji w Brukseli po szczycie Unia Europejska - Turcja powiedziała, że zawarte konkluzje są dobre, a Polska aktywnie uczestniczyła w ich przygotowaniu.

Unia zadeklarowała na przykład finansową pomoc - na początek 3 miliardy euro, z możliwością zwiększenia oferty. W deklaracji nie zapisano, jaki będzie wkład poszczególnych państw. Premier powiedziała, że stanowisko Unii zaprasza do aktywnej współpracy na linii Wspólnota - Turcja.

- Podjęliśmy decyzję o tym, że sprawa migrantów zostanie przede wszystkim rozwiązana w ten sposób, że będzie próba rozwiązania problemu poza granicami Unii Europejskiej. Jednocześnie wzmocnienie kontroli granic zewnętrznych i oczywiście pomoc humanitarna - podkreśliła Beata Szydło.

Premier stwierdziła, że problem uchodźców, omawiany od dłuższego czasu, dziś idzie w dobrym kierunku. Beata Szydło zadeklarowała, że Warszawa nie będzie akceptować dalszych planów rozdziału imigrantów do poszczególnych państw. - W swoim wystąpieniu też podkreśliłam, że nie zgadzamy się na ustanawianie nowych kwot. I to jest stanowisko, które wybrzmiało w większości wystąpień - zaznaczyła szefowa rządu.

W konkluzjach nie ma konkretów co do zobowiązania Unii dotyczącego przesiedleń uchodźców z Turcji. Zapis jest jednak na tyle ogólny, że może otworzyć Komisji Europejskiej drogę do przygotowania nowego planu przyjęcia imigrantów. Polscy dyplomaci uważają jednak, że nie ma takiego niebezpieczeństwa. W unijnej ofercie znalazła się też deklaracja dotycząca zniesienia wiz dla obywateli Turcji od przyszłego roku. Jest też obietnica organizowania szczytów Unia Europejska-Turcja dwa razy do roku.

Spotkanie z Angelą Merkel

Przed niedzielnym szczytem doszło do krótkiej rozmowy Beaty Szydło z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Obie panie z uśmiechami na twarzach podały sobie dłonie i pozowały do zdjęć.

Źródło: TVN24/x-news

mr, IAR, TVN24