Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 11.12.2015

Spór o TK. Nowoczesna donosi do prokuratury na minister Kempę

Nowoczesna złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefową KPRM Beatę Kempę w związku ze sprawą publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Klub Nowoczesnej proponuje również zmiany w ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych.
Posłuchaj
  • Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Nowoczesnej: zawiadomienie do prokuratury ws. wstrzymania publikacji orzeczenia TK (IAR)
Czytaj także

- Dzisiaj minister Beata Kempa dokonała przestępstwa na oczach wszystkich obywateli, więc złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 kodeksu karnego - niedopełnienia obowiązku niezwłocznego opublikowania orzeczenia TK - powiedziała w piątek rzeczniczka klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz.

W jej opinii, Kempa jako szefowa KPRM przekroczyła także swoje kompetencje, "poprzez uzurpowanie sobie prawa, by opóźniać ogłoszenie takiego orzeczenia i uzurpowanie sobie prawa do oceny, czy orzeczenie TK jest zgodne z prawem, czy nie". "Art. 190 konstytucji mówi jednoznacznie, że orzeczenia TK mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne - dodała posłanka Nowoczesnej.

Czytaj dalej
tk 1200.jpg
Kancelaria premiera: wyrok z 3 grudnia będzie opublikowany

Zgodnie z art. 231 kodeksu karnego, "funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Beata Kempa w piśmie do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego napisała, że do wyznaczenia składu orzekającego 3 grudnia, TK zastosował pozaustawowe kryterium, co oznacza naruszenie konstytucji, a skutkiem, w ocenie szefowejKPRM, jest nieważność wyroku. Publikacja wyroku TK została wstrzymana. Beata Kempa zwróciła się do prezesa TK o wyjaśnienia. Prof. Rzepliński w odpowiedzi napisał, że ogłaszanie wyroków TK jest obowiązkiem konstytucyjnym i podlega wykonaniu niezwłocznie.

Źródło: TVN24/x-news

Po południu szefowa KPRM oświadczyła, że zwyczajowo wyroki Trybunału Konstytucyjnego publikowane są przez Kancelarię Premiera w terminie od 3 do 9 dni. - Nie jesteśmy zatem w żadnej zwłoce, nie przekraczamy terminów w tym zakresie - zapewniała. Jak mówiła, nie otrzymała wyjaśnień od prezesa TK, dlaczego skład orzekający Trybunału został zmniejszony i "czy w związku z tym nie zachodzi przesłanka do stwierdzenia nieważności orzeczenia".

Klub Nowoczesnej zapowiedział też złożenie w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych. Chce doprecyzować, że orzeczenia TK powinny być ogłaszane niezwłocznie, nie później niż w ciągu trzech dni od momentu, gdy trafią do organu zobowiązanego do publikacji.

- Orzeczenia nie wpływałyby do prezesa Rady Ministrów, ale prezes TK przekazywałby je bezpośrednio do szefa Rządowego Centrum Legislacyjnego - podkreśliła Gasiuk-Pihowicz.

Zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa urzędniczego złożyła już Platforma Obywatelska oraz osoba prywatna. Przemysław Nowak z Prokuratury Okręgowej poinformował, że śledczy analizują przepisy i zdecydują, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa.

PAP, to