Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Izabela Zabłocka 23.12.2015

Wiceszef KE: oczekujemy, że nowelizacja ws. TK nie zostanie przyjęta

Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wystosował list do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z wezwaniem do nieprzyjmowania nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

W liście, do którego dotarła PAP, wiceszef KE napisał: "Ta nowelizacja - jak wynika z informacji, którymi dysponujemy - dotyczy funkcjonowania Trybunału, a także niezawisłości jego sędziów. Oczekiwałbym, że ta ustawa nie zostanie ostatecznie przyjęta albo przynajmniej, że nie zostanie wdrożona, dopóki wszelkie kwestie dotyczące wpływu tej ustawy na niezawisłość i funkcjonowanie TK nie zostaną w pełni i adekwatnie ocenione".

Czytaj więcej
lukse 1200.jpg
Szef MSZ Luksemburga przestrzega rząd Polski przed "drogą ku dyktaturze"

Timmermans powołuje się na wyroki TK wydane 3 i 9 grudnia w sprawie kolejnych nowelizacji ustawy o TK, odnotowując, że od trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm "prezydent ma obowiązek przyjąć ślubowanie", a także, że wybór trzech sędziów na te wakaty przez obecny Sejm "nie może być uważany za ważny".

Wiceszef KE podkreśla, że rządy prawa są jedną ze wspólnych wartości, na których osadzona jest UE. "Dlatego KE przywiązuje wielką wagę do zapobiegania pojawieniu się sytuacji, w których rządy prawa w jednym z państw członkowskich mogłyby być podane w wątpliwość, na przykład kiedy podważona byłaby integralność, stabilność i właściwe funkcjonowanie krajowego sądu konstytucyjnego" - pisze w liście Timmermans.

Czytaj więcej
jackowski-jan-maria_0036191200.jpg
Senator PiS: szybkie tempo prac nad ustawą o TK jest konieczne

List kończy się prośbą o przesłanie informacji "o sytuacji konstytucyjnej w Polsce", a także o krokach, jakie adresaci "mają zamiar podjąć w odniesieniu do dwóch wyżej wymienionych orzeczeń TK i najnowszej modyfikacji ustawy o TK". Timmermans zaleca także ścisłą współpracę polskich władz z Komisją Wenecką, czyli Europejską Komisją na rzecz Demokracji przez Prawo, która jest organem doradczym Rady Europy. Składa się ona z ekspertów w zakresie zagadnień konstytucyjnych i opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w krajach, które przechodzą transformację ustrojową.

"Chętnie porozmawiam z panem komisarzem"

Czytaj więcej
trybunał konstytucyjny tk 1200 free
Co przegłosował Sejm? Najważniejsze zmiany w ustawie o TK

Ziobro powiedział, że bardzo szanuje Timmemansa i jest przekonany, że pierwszy wiceprzewodniczący KE został wprowadzony w błąd przez polską opozycję. - Bardzo nad tym ubolewam. Jeśli będę miał możliwość, chętnie porozmawiam z panem komisarzem i wyjaśnię mu, jakie okoliczności towarzyszyły przyjęciu przez polski Sejm ustawy - podkreślił Ziobro.

Zaznaczył, że chętnie uspokoiłby Timmermansa, że "polska demokracja jest oparta na twardych fundamentach, którym nic nie zagraża". Minister sprawiedliwości podkreślił, że jego zdaniem zmiany dotyczące Trybunału były konieczne i zostały przeprowadzone "zgodnie z regułami demokratycznymi przez legalnie wybraną większość w polskim Sejmie".

Minister był też pytany o sprawę listu podczas wieczornej debaty w Senacie w sprawie ustawy o TK. Ziobro powiedział, że choć Polska jest członkiem UE, to jako państwo suwerenne "sama w ramach procedur demokratycznych rozstrzyga o kształcie własnych organów konstytucyjnych". - I nie widzę powodu, aby jakiekolwiek gremium zewnętrzne mogło w sposób władczy ingerować i narzucać nam rozwiązania, które są dobre czy po myśli i wrażliwości tych państw lub gremiów - dodał Ziobro.

- To mogłoby kolidować z naszym poczuciem dumy narodowej i suwerenności, bo tym jesteśmy związani jako polscy parlamentarzyści. Chrońmy więc naszą godność i naszą suwerenność, bo to nasz obowiązek - mówił Ziobro.

W środę Senat zajmował się przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

PAP/iz