Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 12.01.2016

Kryzys w Syrii: "skrajne niedożywienie". Relacja z oblężonych miast

Pracownicy ONZ zajmujący się dostarczeniem pomocy dla mieszkańców odciętych od świata trzech miast w Syrii potwierdzają liczne przypadki skrajnego wygłodzenia. Z tego powodu - w mieście Madaja zmarło 40 osób.
Posłuchaj
  • Konwój z pomocą dotarł do Madai. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Czytaj także

Szef ds. pomocy humanitarnej ONZ, Stephen O'Brien poinformował, że 400 pacjentów ze szpitala w mieście Madaja wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej w związku z komplikacjami wywołanymi skrajnym niedożywieniem.

Czytaj więcej
Baszar al-Assad 663 F.jpg
Wojna w Syrii

- Trwają przygotowania do ewakuacji tych osób karetkami pogotowia, jeśli uda się zapewnić bezpieczny przejazd - powiedział O'Brien w kuluarach obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dodał, że chodzi o osoby w różnym wieku.

Konwoje z żywnością i lekarstwami dostarczonymi przez Światowy Program Żywnościowy ONZ oraz Międzynarodowy Czerwony Krzyż, które dotarły już do miasta Madaja w pobliżu Damaszku, a także położonych na północy miejscowości Fua i Kefraja były oczekiwane z wielką niecierpliwością.

W mieście Madaja transport z pomocą został przywitany przez grupę wygłodniałych i zziębniętych dzieci - informuje obecny na miejscu reporter agencji Associated Press.

Źródło: STORYFUL/x-news

W mieście, obleganym od sześciu miesięcy przez armię syryjską i sprzymierzone z nią oddziały szyickiego ugrupowania Hezbollah, schroniło się około 40 tys. osób. Są one narażone na głód i bardzo trudne warunki pogodowe z powodu srogiej zimy.

W położonych na północy kraju szyickich miejscowościach Fua i Kefraja, w prowincji Idlib, przebywa aktualnie około 20 tys. osób. Miasta te są oblegane przez oddziały rebeliantów. Również tam sytuacja jest dramatyczna.

Według ONZ trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 250 tys. ludzi.

PAP/IAR/aj