Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 03.02.2016

Spada poparcie dla Angeli Merkel. Najgorsze wyniki od ponad 4 lat

Kanclerz Angela Merkel traci nadal poparcie w niemieckim społeczeństwie
Posłuchaj
  • Niemiecki rząd zaostrza prawo azylowe. Relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
Czytaj także

Z jej pracy zadowolonych jest 46 proc. Niemców, o 12 punktów procentowych mniej niż miesiąc temu - podała telewizja publiczna ARD. To najgorszy wynik szefowej rządu od sierpnia 2011 roku.

Czytaj także
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Z działalności rządu zadowolonych jest jeszcze mniej obywateli Niemiec - tylko 38 proc., co oznacza spadek o 13 punktów procentowych w porównaniu ze styczniem. Aż 81 proc. ankietowanych uważa, że władze nie panują nad kryzysem migracyjnym; tylko 18 proc. jest odmiennego zdania.

Partia Angeli Merkel CDU straciła w porównaniu ze styczniem cztery punkty procentowe. Gdyby wybory odbywały się z najbliższą niedzielę, na chrześcijańskich demokratów głosowałoby 35 proc. wyborców.

Opowiadająca się za natychmiastowym wstrzymaniem przyjmowania imigrantów Alternatywa dla Niemiec (AfD) cieszy się poparciem 12 proc. wyborców. To najlepszy wynik populistycznej antymigranckiej partii w sondażu ARD od jej powstania trzy lata temu.

Poparcie dla współrządzącej SPD wynosi bez zmian 24 proc.

Na zlecenie ARD sondaż przeprowadził w poniedziałek i wtorek instytut Infratest dimap.

Próby ograniczenia napływu uchodźców

Rząd Niemiec przyjął pakiet ustaw zaostrzających prawo azylowe. Nowe przepisy przewidują, że uchodźcom trudniej będzie sprowadzać do Niemiec swoje rodziny.

Poza tym rząd chce przyspieszyć postępowanie azylowej wobec tych imigrantów, którzy mają najmniejsze szanse na ochronę w Niemczech. Chodzi o osoby, które przybyły z tak zwanych krajów bezpiecznych.Lista tych krajów ma też zostać poszerzona o Maroko, Algierię i Tunezję.

Rząd Angeli Merkel sukcesywnie zaostrza przepisy azylowe, aby zmniejszyć liczbę imigrantów.

Źródło: RUPTLY/x-news

W ubiegłym roku zarejestrowano ich ponad milion. Rząd wciąż sprzeciwia się jednak całkowitemu zamknięciu niemieckiej granicy. Zdaniem Merkel nie rozwiąże to kryzysy migracyjnego. Niemiecka kanclerz powtarza, że trzeba działać na zewnętrznych granicach Unii.

PAP/IAR, to