Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Hatała 24.02.2016

Ruszyły prace dokumentacyjne do filmu o rodzinie Ulmów z Markowej na Podkarpaciu

Będzie to fabularyzowany dokument, który pokaże tragedię 8-osobowej rodziny Ulmów, którzy zostali zamordowani przez Niemców w 1944 roku wraz z ukrywaną przez nich grupą Żydów.
Posłuchaj
  • Katarzyna Mazurkiewicz z TV Łańcut mówi, że będzie to fabularyzowany dokument, który pokaże tragedię rodziny Ulmów w szerszym kontekście (Radio Rzeszów/IAR)
Czytaj także

Jak zapowiadają twórcy w filmie pokazany będzie szeroki kontekst historyczny, opowie też o innych ludziach z Markowej, którzy ratowali Żydów.

<<<Rodzina Ulmów - symbol polskiej pomocy Żydom>>>

W części fabularnej główne role zagrają aktorzy zawodowi z Rzeszowa. - Poszukujemy dzieci w wieku od 3-6 lat oraz osób starszych do odegrania ról drugoplanowych -  mówi Katarzyna Mazurkiewicz z TV Łańcut.

Casting odbędzie się w najbliższy weekend - 27 lutego w MDK w Łańcucie, 28 lutego w Centrum Kultury Gminy Markowa i 29 lutego w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

Zdjęcia do filmu będą realizowane na terenie Markowej oraz Łańcuta i planowane są na połowę marca. Producentem filmu jest Miejski Dom Kultury w Łańcucie, wspólnie z internetową Telewizją Łańcut, a reżyserem Konrad Pieńko z Akademii Aktorskiej "Artysta" z Rzeszowa.

***

Zbrodnia w Markowej

Wczesnym rankiem 24 marca 1944 roku w Markowej niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Niemcy zabili też szóstkę dzieci Ulmów: Stanisławę (wówczas najstarszą, miała 8 lat), Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marię.

Czytaj więcej>>>

Ksiazki.TV/youtube

Józef Ulma urodził się w 1900 roku. Był znanym w okolicy sadownikiem, hodował pszczoły i jedwabniki. Był także społecznikiem, bibliotekarzem oraz działaczem katolickim i ZMW "Wici". Jego wielką pasją było fotografowanie; O dwanaście lat młodsza żona Wiktoria zajmowała się domem i dziećmi.

Ksiazki.TV/youtube

Zobacz serwis specjalny - II Wojna Światowa

IAR,Radio Rzeszów,kh