Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 03.03.2016

Jarosław Kaczyński: projekt opinii Komisji Weneckiej jest absurdalny

Jarosław Kaczyński krytykuje treść projektu opinii Komisji Weneckiej. Mówi też, że jej stanowisko nie jest wiążące.
Posłuchaj
  • Opinia Komisji Weneckiej w sprawie Polski w przyszłym tygodniu. Relacja Andrzeja Gebera (IAR)
Czytaj także

Lider PiS powiedział Polskiemu Radiu Białystok, że treść projektu opinii Komisji Weneckiej, która wyciekła do mediów jest "absurdalna w sensie prawnym". To - według niego - pokazuje, że instytucja nie ocenia sytuacji z puntu widzenia prawa, a przy tym cechuje się wyraźnym nastawieniem politycznym.

Jarosław Kaczyński mówił też, że stanowisko Komisji Weneckiej nie jest wiążące dla polskiego rządu. Jak powiedział, "to są tylko opinie o charakterze doradczym, czy nawet mniej niż doradczym i w żadnym razie nas nie obowiązują".

Według niego sprawa Trybunału Konstytucyjnego stała się kwestią suwerenności Polski.

Prezes PiS podkreślił, że rozstrzygnięcie na korzyść PiS w ostatnich wyborach jest dzisiaj kwestionowane. - Jest wielki atak na nasz rząd, wielki atak na naszą władzę, są próby jej spętania, doprowadzenia do tego, żeby nie mogła nic zdziałać - ocenił.

"Polska musi być krajem suwerennym"

Jak mówił, próby te są podejmowane w Polsce, ale "niestety podejmowane także z zewnątrz". - My musimy się temu przeciwstawić, bo dzisiaj pewne sprawy, wydawałoby się zupełnie wewnątrzpolskie, choćby takie jak sprawa Trybunału Konstytucyjnego, stały się w gruncie rzeczy kwestią naszej suwerenności, kwestią tego, czy Polska jest krajem suwerennym. A Polska jest i musi być krajem suwerennym, i to nie jest sprawa tylko naszej godności - powiedział Kaczyński.

Jak zaznaczył, jest to również sprawa naszych interesów, których ci, którzy suwerenności nie mają, nie mogą sami bronić.

Opinia Komisji Weneckiej w przyszłym tygodniu

Opinię na temat wprowadzonych w grudniu zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS ma wydać w przyszłym tygodniu Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy. Na opinię Komisji Weneckiej czeka Komisja Europejska, która 13 stycznia rozpoczęła wobec Polski procedurę dotyczącą ochrony państwa prawa.

Komisja Wenecka nie zmieniła harmonogramu i w przyszłym tygodniu 11-12 marca wyda ostateczną opinię w sprawie zmian dokonanych w Polsce w Trybunale Konstytucyjnym. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w związku z wyciekiem do mediów roboczego projektu opinii zwrócił się wczoraj do Komisji Weneckiej o opóźnienie terminu jej wydania i zatwierdzenia na kolejnym posiedzeniu w czerwcu. Komisja Wenecka nie przychyliła się do tego wniosku.

Premier: mam nadzieję, że się nie zawiedziemy

Według premier Beaty Szydło, warunkiem tego, żeby opinia Komisji Weneckiej była "rzeczywiście opinią, która odnosi się do meritum problemu prawnego, jakim jest w tej chwili kwestia zmian w TK" jest merytoryczne posiedzenie Komisji w przyszłym tygodniu.

- Wierzę w to głęboko, mam takie przekonanie i mam nadzieję, że się nie zawiodę, a przede wszystkim, że nie zawiedziemy się my Polacy - mówiła premier. Według rzecznika rządu Rafała Bochenka nie ma jeszcze ustalonego składu polskiej delegacji na to posiedzenie, ale prawdopodobnie będzie w niej szef MSZ Witold Waszczykowski.

TVN24/x-news

Premier w czwartek oceniła także, że bardzo źle się stało, iż projekt opinii Komisji Weneckiej został upubliczniony i wyciekł do mediów. - To nadaje otoczkę upolitycznienia całej sprawie - zaznaczyła.

Pytana, czy zaproszenie Komisji Weneckiej było błędem, odparła, że sam szef MSZ Witold Waszczykowski, który zwrócił się do Komisji, mówił, iż być może stało się to za wcześnie. Zdaniem szefowej rządu jednak "Komisja Wenecka wcześniej czy później do Polski by przyjechała".

Szydło była też pytana, czy ma pełne zaufanie do szefa MSZ, w związku z pojawiającymi się negatywnymi opiniami dotyczącymi zaproszenia przez ministra Komisji Weneckiej do Polski. Premier odpowiedziała, że na ten moment nie chce wydawać żadnych ocen. Dodała, że w ostatnich dniach bardzo często rozmawia z ministrem spraw zagranicznych, m.in. o posiedzeniu Komisji Weneckiej.

IAR, PAP, bk