Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Beata Krowicka 10.03.2016

"Nie chcę być strażakiem". Wyjątkowa kampania promująca zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności nie mogą wykonywać niektórych zawodów, tak samo jak osoby w pełni zdrowe. W nowej kampanii Fundacja Integracja przekonuje, że ograniczenia zdrowotne nie muszą być przeszkodą w życiu zawodowym.

W nowym spocie kampanii Sprawni w pracy osoby niepełnosprawne z duża dozą dystansu do siebie pokazują, że nie są w stanie sprostać pewnym wyzwaniom zawodowym. Autorzy filmu wybrali zawód strażaka, który wymaga niezwykłej sprawności i wytrzymałości fizycznej. Zawód ten nie jest przeznaczony nie tylko dla osób niewidomych, głuchoniemych albo poruszających się na wózkach inwalidzkich. W rzeczywistości większość osób nie byłaby w stanie podołać trudom tej pracy.

Bohaterowie kampanii przekonują, że choć nie mogą być strażakami, są w stanie wykonywać wiele innych zawodów.

"Mamy świadomość swoich ograniczeń, więc wybieramy zawody, w których możemy się sprawdzić i realizować. Wiadomo, że potężnie zbudowany mężczyzna będzie słabym dżokejem, a osoba niewidoma nie zostanie zawodowym kierowcą" - napisano w opisie nowej kampanii.

Osoby z niepełnosprawnością chcą pracować zgodnie ze swoim wykształceniem i kompetencjami. W spocie wystąpili m.in. muzyk, informatyk, grafik i kadrowa. Choć wszyscy są niepełnosprawni, nie przeszkadza im to w wykonywaniu wybranych zawodów.

"Niestety, pracodawcy często nie są świadomi tego, że niepełnosprawność nie stanowi żadnej przeszkody w wykonywaniu wielu zawodów. Niezwykle rzadko widzimy osoby z niepełnosprawnością jako aktywnych uczestników życia publicznego czy współpracowników - i równie rzadko mamy ich wśród znajomych" - pisze w materiale prasowym Fundacja Integracja.

Kampanii towarzyszy apel o zmiany w orzecznictwie dotyczącym niepełnosprawności. "Obecny system orzecznictwa opiera się na założeniu, że osoby z niepełnosprawnością są niezdolne do pracy - w ich orzeczeniach często widnieje zapis: częściowo/całkowicie niezdolny do pracy lub całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji, choć najczęściej osoby te mogą wykonywać wiele zawodów bez większych przeszkód. To działa na wyobraźnię zarówno pracodawców, jak też samych kandydatów z niepełnosprawnością i ich bliskich, którzy odbierają zapis jako całkowity zakaz podejmowania pracy" - wyjaśnia Integracja.

Celem fundacji jest zmiana terminologii na pozytywną, ponieważ większość niepełnosprawnych osób jest zdolna do pracy.

bk