Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 01.06.2016

Komisja Europejska przyjęła krytyczną opinię o stanie praworządności w Polsce

- Komisja Europejska nie chce angażować się w debatę polityczną w Polsce, naszą kwestią jest zapewnienie przestrzegania prawa - oświadczył wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Dodał, że KE jest gotowa kontynuować dialog z polskimi władzami. KE postanowiła wysłać do Warszawy opinię o praworządności w Polsce.
Posłuchaj
  • KE przyjęła opinię o stanie praworządności w Polsce. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro krytykuje Komisję Europejską (IAR)
  • Ryszard Petru uważa, że działania władz mogą przyczynić się ostatecznie do zubożenia Polaków (IAR)
Czytaj także

Frans Timmermans zaznaczył, że Bruksela nie ma zamiaru angażować się w polityczną debatę w Polsce. - Naszym zadaniem jest zapewnienie przestrzegania prawa. Chcemy zachęcić Polskę do postępów i znalezienia rozwiązania - powiedział Frans Timmermans. Dodał, że Komisja wysłała do Polski listę problemów i oczekuje ich rozwiązania. Chodzi o skład Trybunału Konstytucyjnego i publikację jego wyroków. Bruksela kwestionuje nowelizację ustawy o Trybunale z grudnia ubiegłego roku.

Źródło: EBS/x-news

Wiceprzewodniczący Komisji podkreślał, że Unia Europejska jest zbudowana na wspólnych wartościach zapisanych w Traktacie. - Zapewnienie przestrzegania praworządności jest zadaniem instytucji unijnych i wszystkich państw członkowskich - powiedział Frans Timmermans. Odpierał również zarzuty, że tak zwana ochrona praworządności wykracza poza unijne traktaty. - Komisja Europejska jest strażnikiem tych traktatów - dodał.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy podkreślił, że Komisja działa według reguł przyjętych przez wszystkie kraje członkowskie i jeżeli dany kraj podpisał traktat, to jego zasady musi stosować. Frans Timmermans tłumaczył, że opinia przesłana polskiemu rządowi stanowi narzędzie pomagające skupić się na najważniejszych elementach dialogu. Za sprawą opinii, Komisja ma nadzieję wspólnie z polskimi władzami dojść do rozwiązania kryzysu. - Nie chcę spekulować na temat dalszych kroków - mówił, bo - jak dodał - wczorajsza rozmowa z premier Beatą Szydło skłania go do przekonania, że dialog z polskimi władzami jest kontynuowany.

Stanowisko rządu

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że spór wokół TK powinien być rozwiązany w polskim parlamencie, a wszystkie partie znajdujące sie w nim powinny "podjąć trud pracy i wypracowywania dobrego rozwiązania dla Polski, by wygasić wreszcie spór wokół TK".

Źródło: TVN24/x-news

- Żadne dodatkowe dokumenty, żadne rekomendacje zewnętrzne nie przyczynią w żaden sposób się do tego, aby zakończyć temat Trybunału Konstytucyjnego. Partie opozycyjne powinny to zrozumieć i powinny wyzbyć się swoich niepotrzebnych animozji, awersji i przystąpić do działań w zespołach, które już funkcjonują w polskim parlamencie - podkreślił Bochenek.


Posłuchaj
00:23 Rafał Bochenek.mp3 Rzecznik rządu Rafał Bochenek o opinii Komisji Europejskiej (IAR)

 

Pytany, czy rząd zaskarży procedurę KE, Bochenek odpowiedział, że są to "kolejne kwestie być może do rozważenia". - Będziemy się nad tym zastanawiać - dodał.

W jego ocenie działania Komisji nie są podejmowane na podstawie traktatów, ale na podstawie "wewnętrznego komunikatu Komisji Europejskiej" i dlatego "budzą wątpliwości". - Z punktu widzenia nas, jako państwa członkowskiego i rządu, to nie jest procedura, która (...) wiąże państwa członkowskie - podkreślił Bochenek.

"Prezydent ma nadzieję na kompromis"

Prezydent Andrzej Duda niezmiennie wyraża nadzieję, że spór wokół Trybunału Konstytucyjnego uda się załagodzić w wyniku kompromisu między partiami obecnymi w parlamencie - głosi komunikat Kancelarii Prezydenta.

"KPRP nie będzie się odnosić bezpośrednio do dokumentu Komisji przed jego upublicznieniem. Z drugiej strony pan prezydent niezmiennie wyraża nadzieję, że spór wokół Trybunału Konstytucyjnego uda się załagodzić w wyniku kompromisu między partiami obecnymi w parlamencie" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.


Posłuchaj
00:22 Marek Magierowski.mp3 Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta o sporze wokół TK (IAR)

 

"Zachowujemy gotowość do konsultacji"

Zachowujemy gotowość do konsultacji scenariuszy antykryzysowych, ale to nie oznacza, że możemy zgodzić się na każde szczegółowe rozwiązania - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański.

- Opinia KE w tej sprawie jest nam znana, ponieważ jesteśmy od tygodni w stałym kontakcie z KE. W tym sensie ta przekazana dziś w formie pisemnej nie wnosi niczego nowego - podkreślił Szymański. - Zachowujemy gotowość do konsultacji scenariuszy antykryzysowych, ale to nie oznacza, że możemy zgodzić się na każde szczegółowe rozwiązania. One muszą być zgodne z oczekiwaniami większości parlamentarnej w polskim Sejmie i to jest najważniejsze - zaznaczył.

- Odnoszę wrażenie, że KE usztywniła swoje stanowisko pod wpływem Komisji Weneckiej, która była konsultowana w tej sprawie w ostatnich dniach. Szkoda, bo była realna szansa na dalsze zbliżenie stanowisk - ocenił wiceszef polskie dyplomacji.

- Mamy zbieżne intencje. Tak rząd, jak i KE chce uzdrowienia sytuacji wokół TK, tak w zakresie publikacji, nominacji, jak i zmian ustawowych. Chcemy jednak rozwiązać ten kryzys z powodu odpowiedzialności za państwo, a nie z uwagi na rekomendacje instytucji międzynarodowych. Dlatego bez względu na opinię KE przedstawimy własne rozwiązania poszczególnych problemów - zaznaczył Szymański.

Z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zarzucił Komisji, że ingeruje w wewnętrzne sprawy naszego kraju i zasugerował też podtekst polityczny. Mówił, że Komisja wspiera opozycję i działa przeciwko polskiemu rządowi, bo ten jest dla instytucji unijnej niewygodny przez to, że nie chce przyjąć islamskich uchodźców i imigrantów.

Źródło: TVN24/x-news

Rzeczniczka Klubu PiS Beata Mazurek zapewniła, że jej partia będzie podtrzymywać dialog w sprawie rozwiązania sporu konstytucyjnego. Dodała, że obejmie on wszystkie projekty, które są w Sejmie. Zaznaczyła, że PiS nie zgodzi się na to, by Komisja Europejska ingerowała w wewnętrzne sprawy Polski. Dodała, że Komisja Europejska powinna obecnie zająć się realnymi problemami, które zagrażają spójności europejskiej i bezpieczeństwu Unii, takimi jak na przykład kryzys migracyjny czy Brexit.


Posłuchaj
00:26 Rzeczniczka Klubu PiS Beata Mazurek.mp3 Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek: sprawa TK będzie rozstrzygnięta w Polsce (IAR)

 

Apele opozycji

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru uważa, że konflikt polskiego rządu z instytucjami unijnymi pogorszy sytuację gospodarczą naszego kraju. Uważa on, że działania władz mogą przyczynić się ostatecznie do zubożenia Polaków. - PiS spycha nas w przepaść. Wchodzimy w bardzo ostry konflikt z Unią Europejską. Pytam PiS, po co nam to robią. W wyniku tego co robią, wzrośnie w Polsce bezrobocie i poziom biedy. Ten chaos prawny, który nam zgotują takie będzie miał efekty - komentuje Ryszard Petru.

Lider Nowoczesnej apeluje również do rządu, by opublikował opinię Komisji Europejskiej. - Nie może być tak, że Polacy nie wiedzą, co Komisja do nas przysłała. Jako ci , którzy płaca podatki na polski rząd mamy prawo wiedzieć, co zawarto w tej opinii - dodaje Ryszard Petru. Lider Nowoczesnej apeluje również do rządu, by opublikował opinię Komisji Europejskiej.

Źródło: TVN24/x-news

- Do zakończenia sporu wokół Trybunału Konsytucyjnego potrzebna jest publikacja wyroku TK, zaprzysiężenie trzech sędziów TK i kapitulacja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w tym sporze - mówił szef PO Grzegorz Schetyna.

- Jeżeli polski rząd, polski prezydent, prezes Jarosław Kaczyński nie zmieni swoich relacji, swojego nastawienia do Komisji Europejskiej, a także - co może ważniejsze - nie zmieni stosunku do polskiego państwa, praworządności, prawa, konstytucji, to będziemy obiektem złej aktywności i polityki KE, która pokazuje, że w Polsce łamana jest praworządność - powiedział na konferencji prasowej Schetyna.

Szef PO uważa, że aby spór wokół TK został w normalny sposób zakończony, potrzebna jest "kapitulacja Jarosława Kaczyńskiego, odejście od złych metod funkcjonowania, publikacja wyroku przez premier Szydło i zaprzysiężenie trzech sędziów TK prawidłowo wybranych w zeszłym roku". Zaznaczył, że wszystko jest w rękach Jarosława Kaczyńskiego. 


Posłuchaj
00:22 Grzegorz Schetyna.mp3 Szef PO Grzegorz Schetyna o sporze wokół TK (IAR)

 

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że należy jak najszybciej rozpocząć pracę w Sejmie nad projektami dot. TK.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że sytuacja jest "bardzo trudna". Dodał, że KE nie powinna rozwiązywać kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, bo klucz do jego rozwiązania leży w polskim parlamencie.

Według prezesa ludowców, na zaplanowanym w przyszłym tygodniu posiedzeniu Sejmu prace nad dwoma projektami dot. TK (złożonymi przez PiS i PSL) powinny rozpocząć się w komisji.

- Każdy dzień zwłoki to jest obniżanie pozycji Polski na arenie międzynarodowej - ocenił Kosiniak-Kamysz. Jego zdaniem komisja powinna pracować bardzo intensywnie. - Jestem gotowy do pracy w tej komisji choćby dzisiaj - dodał.

Poseł Kukiz'15 Andrzej Maciejewski uważa, że Komisja Europejska staje się stroną sporu o Trybunał Konstytucyjny, a to "może budzić wątpliwości". Jak dodał, Europa boryka się dziś z większymi problemami.

- KE wyciąga temat drugo - lub trzeciorzędny. Istotą zagadnień, którą powinna się zajmować KE to jest kwestia ruchów dążących do jej osłabienia lub kwestia imigrantów - komentuje Andrzej Maciejewski. Poseł Kukiz'15 podkreślił również, że rozwiązanie sporu o Trybunał leży w polskim parlamencie.

Timmermans w Warszawie

W ubiegłym tygodniu KE nie przyjęła zapowiadanej opinii o zagrożeniach dla rządów prawa w Polsce. We wtorek, 24 maja Timmermans przybył do Warszawy osobiście, rozmawiał z premier Szydło, a także prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim.

Na konferencji prasowej po spotkaniu szefowa polskiego rządu i Timmermans mówili zgodnie, że rozwiązanie konfliktu wokół TK można wypracować tylko w Polsce. Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że rząd zaproponował rozwiązania, które mógłby przyjąć parlament, a które spełniają warunki do tego, by spór wokół TK został zażegnany. Timmermans obiecał z kolei pomoc w rozwiązywaniu kryzysu i kontynuację dialogu na ten temat.

Źródło: TVN24/x-news

Wiceszef KE w środę, 25 maja, zdał relację z rozmów w Warszawie unijnym komisarzom. Potem powiedział polskim dziennikarzom, że KE czeka na postęp ws. rozwiązania kryzysu, który obiecała mu premier Szydło. Zapowiedział, że jeśli rząd szybko przedstawi rozwiązanie, KE nie przyjmie opinii ws. praworządności.

pp, to/PAP/IAR