Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 03.06.2016

Opozycja chce informacji rządu nt. opinii KE o stanie praworządności w Polsce

- Klub Platformy Obywatelskiej zwróci się do marszałka Sejmu o rozszerzenie porządku obrad o informację premier Beaty Szydło na temat środowej opinii Komisji Europejskiej - poinformował szef klubu PO Sławomir Neumann.
Posłuchaj
  • Sławomir Neumann (PO) o skutkach opinii Komisji Europejskiej (IAR)
Czytaj także

- Taki wniosek złożymy, marszałek Sejmu Marek Kuchciński otrzyma go przed posiedzeniem Prezydium i Konwentem Seniorów, żeby mógł wprowadzić ten punkt do porządku obrad - podkreślił Sławomir Neumann, dodając, że chodzi o przyszłotygodniowe posiedzenie Sejmu.

Sceptycznie do inicjatywy klubu PO podchodzi rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek.

- Jeśli prawdą jest, że opinia ma charakter poufny, to nie sądzę, żeby pani premier zgodziła się na to, by ją upublicznić. Jak rozumiem to Komisja Europejska nadała klauzulę poufności, więc byłoby nierozsądne, gdyby to zostało upublicznione - wskazała.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru również zaapelował do szefowej rządu o upublicznienie opinii Komisji Europejskiej. - Jak może być poufny dokument, który dotyczy nas wszystkich, 38 mln Polaków - podkreślił.

- Jeśli ten dokument może doprowadzić do tego, że na Polskę będą nałożone sankcje, to pani premier powinna się wstydzić przed Polakami, że ona go chowa - ocenił.

Opinia Komisji Europejskiej

Czytaj więcej:
trybunał konstytucyjny tk 1200 Free.jpg
Spór wokół TK

W środę Komisja Europejska wysłała polskim władzom opinię w sprawie praworządności w Polsce. Opinia podsumowuje prowadzony od 13 stycznia dialog z polskim rządem na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.

To pierwszy etap prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności.

Treść opinii jest poufna. Jak twierdzą unijne źródła, jest ona krytyczna i stwierdza, że istnieje systemowe zagrożenie dla rządów prawa w Polsce.


x-news.pl, EBS

Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział, że opinia Komisji Europejskiej zostanie skierowana do Sejmu, bo "to właśnie tam trwają prace legislacyjne", które zmierzają do rozwiązania sporu wokół TK.

Zastrzegł, że dokument ma charakter roboczy i jest częścią dialogu pomiędzy polskimi władzami a KE.

Po przyjęciu opinii przez Komisję polskie władze powinny się do niej ustosunkować. Procedura ochrony państwa prawa przewiduje, że powinno to nastąpić w ciągu dwóch tygodni.

Jeżeli wskazane problemy nie zostałyby rozwiązane, to kolejnym etapem procedury jest wydanie przez Komisję Europejską zaleceń z określonym terminem rozwiązania konkretnych problemów.

Ostatecznym rozwiązaniem jest wniosek do Rady UE (przedstawicieli państw członkowskich) o stwierdzenie naruszeń zasad państwa prawa, zgodnie z artykułem 7. unijnego traktatu. Artykuł ten pozwala też nałożyć sankcje na kraj łamiący zasady praworządności.

PAP, IAR, kk