Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 22.06.2016

Szwecja: chcielibyśmy zacieśnić współpracę z polską Marynarką Wojenną

- Obecna sytuacja polityczna sprawia, że chcielibyśmy zacieśnić współpracę miedzy szwedzką a polską Marynarką Wojenną - powiedział dowódca szwedzkiej MW admirał Jens Nykvist.

We wrześniu ubiegłego roku ministrowie obrony Szwecji i Polski podpisali porozumienie o strategicznym dialogu między resortami obrony obu państw.

Dialog taki ma doprowadzić do wypracowania planów współpracy wojskowej w postaci m.in. wymiany informacji, ćwiczeń i innych wspólnych przedsięwzięć wojskowych.

"Jest to dla nas niezwykle istotne"

Przebywający w Gdańsku na targach Balt Military Expo dowódca szwedzkiej Marynarki Wojennej admirał Jens Nykvist przekazał, że w tej chwili trwają ustalenia, w jakich obszarach możliwe byłoby poszerzenie współpracy pomiędzy Marynarkami Wojennymi obu krajów.

Przypomniał, że dotychczas współpraca ta opiera się nie tylko na wspólnych ćwiczeniach z udziałem szwedzkiej i polskiej marynarki, ale też np. na wspólnych działaniach "w obszarze ratunkowym w zakresie okrętów podwodnych".

- Obecna sytuacja polityczna sprawia, że chcielibyśmy zacieśnić współpracę. Jest to dla nas niezwykle istotne - stwierdził Nykvist.

- Wydaje mi się, że czasem nie doceniamy tego, iż możemy się od siebie nawzajem bardzo dużo nauczyć, ponieważ funkcjonujemy w tym samym środowisku i mamy własne doświadczenia, więc ta wymiana wiedzy i doświadczeń ma ogromne znaczenie - wskazał.

Dodał, że - w jego opinii - możliwe byłoby poszerzenie współpracy choćby w zakresie monitoringu ruchu jednostek na Morzu Bałtyckim.

Admirał podkreślił, że już teraz istnieje nadzór morski, do którego Wielka Brytania oraz wszystkie kraje leżące nad Morzem Bałtyckim - oprócz Rosji - przekazują własne dane o ruchu jednostek na tym akwenie. - Moglibyśmy wymieniać się tutaj informacjami w większym zakresie - ocenił.

- Proszę pamiętać, że na Morzu Bałtyckim każdego dnia operuje ok. 3 tys. różnych jednostek, więc ruch jest tu bardzo intensywny. Szersza współpraca w tej dziedzinie miałaby na celu zapewnienie nie tylko bezpieczeństwa, ale też ochronę środowiska - wyjaśnił kontradmirał.

"Silne podkreślanie obecności na Bałtyku"

Zwrócił uwagę, że Polska i Szwecja biorą wspólnie udział w dużych manewrach np. Baltops czy Anakonda, ale - w jego ocenie - w ramach zacieśniania współpracy obie Marynarki Wojenne mogłyby także przeprowadzać częstsze wspólne ćwiczenia w mniejszym zakresie.

- Specyfiką dużych manewrów jest to, że każdy biorący w nich udział kraj ma swój własny cel - każdy chce się doskonalić w tym swoim obszarze - zauważył Szwed.

- Wydaje mi się, że dobrze by było, abyśmy wyznaczali sobie wspólne cele, które razem moglibyśmy realizować, by lepiej wykorzystywać wspólne zasoby po to, by skuteczniej działać choćby w obronie powietrznej czy ściganiu okrętów podwodnych - powiedział Nykvist.

Wytłumaczył, że jego zdaniem bardzo korzystna dla obu krajów byłaby sytuacja, w której gdy jedna z Marynarek Wojennych chce na bieżąco przećwiczyć konkretny element walki czy zwiadu, zamiast wykorzystywać np. dwa własne okręty, mogła zaprosić do ćwiczeń okręt szwedzki czy polski.

W opinii Nykvista w obecnej sytuacji politycznej w Europie, w tym w kontekście działań ze strony Rosji, ze szwedzkiej perspektywy bardzo ważne powinno być "silne podkreślanie obecności na Bałtyku" zarówno przy użyciu okrętów, jak i lotnictwa.

***

Przy okazji odbywających się w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo 14. Bałtyckich Targów Militarnych Balt-Military-Expo w gdańskim porcie gościł szwedzki okręt podwodny HMS Sodermanland.

W rozpoczętych w poniedziałek, a kończących się w środę targach bierze udział ponad 120 firm z 15 krajów, w tym producenci i dostawcy najnowszej generacji uzbrojenia, sprzętu oraz wyposażenia z Belgii, Danii, Francji, Holandii, Indonezji, Izraela, Kanady, Niemiec, Norwegii, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii i Polski.

Wśród wystawców są m.in. firmy, które proponują Polsce swój sprzęt w ramach programów modernizacyjnych Marynarki Wojennej, w tym programu Orka przewidującego budowę trzech nowych okrętów podwodnych.

PAP, kk