Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 27.06.2016

Szczyt V4. ”O losie UE muszą decydować wszystkie państwa"

Wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej powinny rozmawiać o przyszłości Wspólnoty po Brexicie. To konkluzja porannego szczytu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Niemiec i Francji.

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:
brexity 1200.jpg
REFERENDUM W SPRAWIE BREXITU

Po spotkaniu w Pradze minister spraw zagranicznych Czech Lubomir Zaoralek powiedział, że omówiono dwie zasadnicze kwestie. Pierwszą z nich była sprawa procedury wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii. Drugą zaś przyszłość Wspólnoty. Szef czeskiej dyplomacji podkreślił, że rozmowa na ten temat musi się odbywać przy udziale wszystkich państw członkowskich. - Ta debata o przyszłości Unii musi odbywać się na platformie 27 państw członkowskich. I jesteśmy przekonani, że kluczowym uczestnikiem debaty są liderzy poszczególnych państw, same państwa oraz Rada Europejska – rzekł.

Jednocześnie Lubomir Zaoralek zwrócił uwagę, że Unia musi bardzo ostrożnie podejść do samego tematu wystąpienia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Złą reakcją byłaby szybka integracja na siłę. Złą rzeczą byłoby też udawanie, że nic się nie stało.

Szef czeskiej dyplomacji dodał, że liderzy europejscy powinni bardziej skupić się na tym, czego oczekują obywatele Unii. Jego zdaniem, w najbliższym czasie politycy będą w stanie przekonać społeczeństwo, że Unia Europejska jest projektem, który potrafi zainteresować i rozwiązywać problemy konkretnych ludzi. Dlatego też będą koncentrować się na projektach praktycznych, które będą miały realny wpływ na życie tysięcy ludzi w Europie.

Przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Francji i Niemiec zgodzili się co do tego, że dzisiejsze rozmowy powinny być początkiem dalszej dyskusji na temat przyszłości Unii.

Jesteśmy gotowi na pogłębianie integracji europejskiej w tych obszarach, w których jest to potrzebne – mówił też szef czeskiej dyplomacji Lubomir Zaoralek w imieniu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, Niemiec i Francji.  Czeski minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek powiedział przy tym również, że "pospieszna integracja" byłaby złą odpowiedzią na Brexit.

Propozycja Francji i Niemiec

Według szefa biura prasowego MSZ Rafała Sobczaka, przedmiotem rozmów w stolicy Czech były m.in. sobotnie spotkanie szefów MSZ szóstki krajów założycielskich UE oraz francusko-niemieckie propozycje w sprawie reformy Unii.

"Jest pytanie, czy propozycje francusko-niemieckie, by iść dalej, są w tym momencie dobrą odpowiedzią na to, co wydarzyło się i na wyniki referendum w Wielkiej Brytanii" - powiedział dziennikarzom szef Biura Prasowego MSZ. "Dla nas najważniejsze jest przede wszystkim utrzymanie jedności i spójności w ramach wszystkich państw członkowskich Unii" - mówił Sobczak.

Ta debata o przyszłości Unii musi odbywać się na platformie 27 państw członkowskich. I jesteśmy przekonani, że kluczowym uczestnikiem debaty są liderzy poszczególnych państw, same państwa oraz Rada Europejska - mówił Sobczak.

Słowacja: Londyn powinien rozpocząć procedury Brexitu

Wielka Brytania powinna formalnie rozpocząć proces opuszczania Unii Europejskiej - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajczak po spotkaniu w Pradze szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej, Niemiec i Francji.

Lajczak podkreślił, że Londyn powinien skorzystać z artykułu 50. Traktatu Lizbońskiego, tzn. aktywować mechanizm występowania z UE.

W lipcu Słowacja obejmuje rotacyjną prezydencję w Unii Europejskiej.

IAR/PAP/agkm