Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 13.07.2016

Theresa May: żelazna dama czasu Brexitu z kolekcją stu książek kucharskich. Kim jest nowa brytyjska premier? [SYLWETKA]

Brexit to Brexit – i uczynimy go sukcesem – zapowiedziała Theresa May – następczyni Davida Camerona. Nowa premier ma najdłuższy staż na czele resortu spraw wewnętrznych od ponad stulecia, trudny charakter, nie lubi plotkować i nie należy do klik towarzyskich. Jest córką pastora - jak kanclerz Niemiec Angela Merkel. Kolorowe gazety wspominają o 100 książkach kucharskich May i kolekcji butów w kocie cętki.

Theresa May, minister spraw wewnętrznych w rządzie Davida Camerona, w poniedziałek została liderką Partii Konserwatywnej, a w środę królowa Elżbieta zaproponowała jej objęcie funkcji brytyjskiej premier po dymisji dotychczasowego szefa rządu. David Cameron ogłosił rezygnację, po tym gdy ponad 50 procent Brytyjczyków opowiedziało się w referendum 23 czerwca za wyjściem z Unii Europejskiej. May została sama na placu boju o liderowanie torysom i fotel premiera, gdy w poniedziałek jedyna rywalka, wiceminister energii Andrea Leadsom, zrezygnowała z dalszej walki. Nowa premier już dziś częściowo ogłosiła skład swego gabinetu.

May nieuchronnie porównywana jest w mediach z Margaret Thatcher. Eksperci zwracają uwagę, że obie postaci wiele różni. Niewątpliwie jednak wspólną cechą obu dam brytyjskiej polityki jest silny charakter.


Cętkowane pantofle na szpilkach - to znak rozpoznawczy Theresy May.  Fot. PAP/EPA/STF Cętkowane pantofle na szpilkach - to znak rozpoznawczy Theresy May. Fot. PAP/EPA/STF

Wyłoniła się z próżni po referendum w sprawie Brexitu


ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:
londyn free 1200.jpg
REFERENDUM W SPRAWIE BREXITU

- Theresa May nie poniosła szkód wizerunkowych po referendum w sprawie Brexitu. Prezentuje się jako osoba, która będzie w stanie stanąć na czele kraju i wyprowadzić go z Unii Europejskiej – tak genezę zwrotu w karierze May kreśli agencja AFP.

Wcześniej, jak zauważa AFP,  minister w rządzie Camerona oficjalnie opowiadała się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE, jednak bez entuzjazmu. Podczas kampanii rządu za pozostaniem we wspólnocie raczej pozostawała na drugim planie. Po tym, gdy ogłoszono werdykt Brytyjczyków, weszła w polityczną próżnię po Cameronie.

May oświadczyła już wcześniej, że "Brexit oznacza Brexit” i twierdzi, że proces wyprowadzania Wielkiej Brytanii z UE będzie sukcesem. Oznajmiła też, że nie wyobraża sobie drugiego referendum w sprawie Brexitu. Jak zauważyły agencje, May podczas kampanii na początku lipca wyraziła opinię, że przyszłość imigrantów z Unii, jak też Brytyjczyków mieszkających w innych europejskich krajach, będzie przedmiotem negocjacji.

Komentatorzy podkreślają, że Theresę May czeka trudne zadanie pogodzenia interesów kraju podzielonego na pół w sprawie Brexitu, a w jej partii również są różne stanowiska w sprawie referendum. Po nominacji na lidera torysów May stwierdziła, że kraj potrzebuje silnego przywództwa, które przeprowadzi go przez "niepewne czasy".

(Theresa May 12 lipca na Downing Street. RUPTLY/x-news)

”Trudny charakter”

Theresa May, według innego polityka Partii Konserwatywnej”, Kennetha Clarke’a, jest osobą o trudnym charakterze.

59-letnia polityk twierdzi jednak, że ta cecha przyda jej się w bitwach politycznych, którą ją czekają. – Kolejną osobą, która szybko się o tym przekona, będzie Jean-Claude Juncker – tak miała powiedzieć posłom, odnosząc się do negocjacji w sprawie Brexitu z przewodniczącym Komisji Europejskiej.

Tak jak Angela Merkel - jest córką pastora

Nowa brytyjska premier urodziła się w 1956 roku w nadmorskim miasteczku Eastbourne w południowej Anglii, pod panieńskim nazwiskiem Brasier.

Jej ojciec Hubert był anglikańskim duchownym – to jeden z punktów, jaki wskazuje się jako podobieństwo między May a kanclerz Angelą Merkel.

Edukację odebrała w mało znanych państwowych i prywatnych szkołach, co kontrastuje z elitarnym wykształceniem w Eton College, które otrzymał Cameron i wiele osób z jego otoczenia, określanego jako "krąg z Notting Hill”.

Następnie May, podobnie jak Cameron, wstąpiła na uniwersytet oksfordzki i na tej uczelni poznała swego męża Philipa, bankiera. Według AFP zostali sobie przedstawieni przez Benazir Bhutto, która miała zostać premierem Pakistanu, jednak została zamordowana. Para pobrała się w 1980 roku, małżeństwo pozostało bezdzietne.

Theresa May pracowała w sektorze finansowym, m.in. w Banku Anglii. W 1997 została posłem do parlamentu z podlondyńskiego miasteczka Maidenhead.

W 2002 roku została przewodniczącą Partii Konserwatywnej. W 2010 roku, gdy konserwatyści wygrali wybory, objęła stanowisko ministra spraw wewnętrznych. Zachowała je przez sześć lat – to oznacza, że była najdłużej urzędującym szefem MSW od 1892 roku - pisze AFP.

Agencja ta dodaje, że w 2013 roku May ujawniła, że ma cukrzycę typu pierwszego, przy czym, jak podkreślała, choroba ta nie będzie miała wpływu na jej karierę.

May to polityk szanowana, jednak, jak oceniają dziennikarze, nie należy do żadnej kliki towarzyskiej w Westminsterze. Sama mówi o sobie, że nie pije drinków w barach w pobliżu parlamentu ani też nie plotkuje o innych osobach podczas lunchu. Uważana jest za osobę bardzo pracowit.

100 książek kucharskich i pantofle w cętki

Theresa May, pytana o hobby, mówi o długich spacerach i gotowaniu – w jednym z wywiadów stwierdziła, że ma w domu ponad 100 książek kucharskich. Jest zapalonym fanem krykieta. Na antenie radia BBC jako jedną z ulubiony piosenek wskazała "Dancing Queen" szwedzkiego zespołu Abba.

Prasa kolorowa zwraca uwagę na kolekcję oryginalnych butów na obcasie, m.in. w deseń kocich cętek, co kontrastuje z jej prostym w kroju ubiorem i skromnym sposobem życia.

Theresa May nie epatuje swoim życiem prywatnym, co nie jest takie częste w przypadku nowoczesnych polityków – zauważa AFP.

PolskieRadio.pl/AFP/PAP/inne/agkm