Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 09.11.2016

Prognoza KE: wzrost gospodarczy Polski będzie niższy niż zakładano wcześniej

W maju Bruksela prognozowała, że wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3,7 procent. Z przewidywań Komisji Europejskiej wynika również, że w przyszłym roku polska gospodarka przyspieszy i będzie rozwijała się w tempie 3,4 procent PKB. Jako przyczynę obniżenia prognoz wskazuje się spadek inwestycji.

Komisja Europejska obniżyła prognozy dotyczące rozwoju tempa polskiej gospodarki w tym roku. Polski PKB, według unijnych ekspertów, będzie na poziomie 3,1 procent.

Polska w tym roku będzie na ósmym miejscu w całej Unii. Najszybciej będzie rozwijała się gospodarka Rumunii - 5,2 procent PKB, następnie będą gospodarki Malty, Irlandii, Luksemburga, Słowacji, Szwecji, oraz Hiszpanii. Najgorsza sytuacja pod tym względem jest w Grecji, gdzie gospodarka skurczy się o 0,3 punktu procentowego.

Komisja przyznała, że sytuacja w Unii jest zróżnicowana. - Wśród największych krajów wzrost gospodarczy w tym roku powyżej średniej unijnej odnotowano między innymi w Polsce - 3,4 procent PKB - powiedział komisarz do spraw gospodarczych Pierre Moscovici. Eksperci Komisji napisali o wysokim popycie krajowym i o wzroście produktywności pracy. Ale w porównaniu z majowymi prognozami obniżyli przewidywania dotyczące wzrostu gospodarczego w tym roku.

Jako możliwe przyczyny tej sytuacji Komisja wskazała na spadek inwestycji, co może być związane z wolniejszym startem projektów finansowych z unijnego budżetu. Inwestycje mają rosnąć od przyszłego roku.

O deficycie. "W 2018 roku przekroczy dozwolony poziom"

Komisja obniżyła też prognozy dotyczące tegorocznego deficytu finansów publicznych.

Teraz Bruksela szacuje, że będzie on na poziomie 2,4 procent PKB, to o dwie dziesiąte punktu procentowego mniej, aniżeli majowe przewidywania. W przyszłym roku deficyt ma wzrosnąć do poziomu dozwolonego unijnymi regulacjami, czyli do trzech procent PKB.

Eksperci z Brukseli napisali, że jest to spowodowane rosnącymi kosztami wprowadzonego programu "500 plus" i planowanym obniżeniem wieku emerytalnego.

Według Komisji, jeśli rząd nie podejmie dodatkowych działań, w 2018 roku deficyt finansów publicznych przekroczy dozwolony poziom o jedną dziesiątą punktu procentowego.

Z szacunków unijnych ekspertów wynika również, że w Polsce będzie rósł dług publiczny. W tym roku wyniesie ponad 53 procent PKB, w przyszłym 55 procent PKB, a w 2018 roku będzie jeszcze o pół punktu procentowego wyższy.

Jeśli chodzi o sytuację w całej Unii Europejskiej i w strefie euro, to Komisja prognozuje umiarkowany wzrost. Gospodarka eurolandu ma rozwijać się w tempie 1,7 procent PKB w tym roku, a gospodarka całej Wspólnoty w tempie 1,8 procent PKB. Unijni eksperci przewidują spowolnienie wzrostu w przyszłym roku o dwie dziesiąte punktu procentowego.

IAR/agkm