Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Daniel Czyżewski 16.11.2016

Prezydent Iranu: będziemy respektowali umowę atomową także po wyborze Trumpa

- Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w środę, że jego kraj zamierza wypełniać swoje zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego, zawartego w 2015 roku ze światowymi mocarstwami, także po objęciu prezydentury w USA przez Donalda Trumpa.

- Będziemy w dalszym ciągu wypełniać nasze zobowiązania - powiedział Rowhani. Wyraził też powątpiewanie co do przedwyborczej deklaracji Trumpa, który w kampanii zapowiadał wycofanie się USA z porozumienia. 

Umowa z Iranem - "katastrofalna"

Jako kandydat do najwyższego urzędu w USA Trump nazwał określił atomową z Iranem jako "katastrofalną" i groził renegocjacją jej zapisów. Jeśli po objęciu władzy zechce realizować te obietnice, może spotkać się ze sprzeciwem pozostałych sygnatariuszy porozumienia, w tym Rosji, Chin, UE i samego Iranu, ale też służb bezpieczeństwa w USA - zauważa agencja dpa.

(Film - "Precz z USA! Precz z Izraelem!". Irańscy studenci palą amerykańską flagę w 37. rocznicę zajęcia ambasady w Teheranie. Źródło: RUPTLY/X-NEWS) 



- Świat nie znajduje się w rękach jednej osoby ani partii - podkreślił Rowhani. W jego ocenie wszystkie radykalne ruchy polityczne prędzej czy później będą musiały zmierzyć się z rzeczywistością.

Prezydent Iranu ostrzegł też, że USA nie powinny prowokować Iranu, irańskiego narodu, "a zwłaszcza irańskich sił zbrojnych".

Ograniczenie programu nuklernego

14 lipca 2015 roku sześć mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy - osiągnęły porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju.

Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Ma to jednak nastąpić dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.

Porozumienie wprowadza też embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez pięć lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego. 

dcz