Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 17.01.2017

Prezydent: Polska sprzyja procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie

Spotkanie z prezydentem Izraela Reuvenem Rivlinem było pierwszym punktem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Jerozolimie. Prezydenci Polski i Izraela rozmawiali przede wszystkim o wspólnej historii oraz o obecnej współpracy. Podkreślali, że oba narody łączą bardzo bliskie relacje.
Posłuchaj
  • Andrzej Duda o stosunkach polsko-izraelskich (IAR)
  • Reuven Rivlin: "W tej chwili nie ma takiej dziedziny w której nie trwałaby współpraca pomiędzy oboma krajami. Nie jesteśmy tylko partnerami handlowymi. Mamy wspólne wartości, wspólne cele i łączy nas bliskość geograficzna" (IAR)
  • Spotkanie prezydentów Izraela i Polski. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Czytaj także

- Polska przede wszystkim sprzyja z jednej strony Izraelowi, ale z drugiej strony także sprzyja cały czas w bardzo silny sposób procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie. Bardzo nam zależy na tym, aby w tym niezwykle ważnym miejscu świata, gdzie te relacje są bardzo często trudne, one układały jak najlepiej z poszanowaniem wzajemnym narodów, ale także z uwzględnieniem wzajemnych potrzeb, a więc poprzez rozmowę, dialog – powiedział Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Izraela.

Jak dodał, ważne jest, aby odbywało się to "bez narzucania z zewnątrz jakiejkolwiek woli przez inne państwa". - Więzi łączące nasze narody mają tysiącletnią historię i to jest relacja, która jest opleciona wzajemnymi związkami bardzo często rodzinnymi, ale przede wszystkim także i kulturowymi. To jest wielka wartość, która bezsprzecznie łączy nasze narody – powiedział Duda.

Prezydent podziękował Riwlinowi za obecność w 2014 roku na uroczystości otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Jak zaznaczył, obiekt ten jest "świadectwem i dokumentem naszej wspólnej tysiącletniej historii". Podkreślił, że muzeum jest szczególnie ważne dla młodych ludzi z Polski i Izraela.

- Aby widzieli głębię tych związków, wzajemne więzi kulturowe, wzajemny wpływ, jaki wspólnota żydowska żyjąca w Polsce przez ponad tysiąc lat wniosła do budowy polskiego państwa i kultury, ale także aby widzieli i rozumieli wpływ, który Żydzi urodzeni w Polsce wnieśli później do budowy państwa Izrael – mówił Andrzej Duda.

Źr. TVP Info

Prezydent Riwlin przypomniał, że Polska była pierwszym krajem, który odwiedził jako prezydent Izraela. - Nasze spotkania z władzami polskimi zawsze były pełne treści i świadczyły o ścisłych kontaktach miedzy państwami i narodami, które trwały od tysięcy lat – podkreślił.

Mówił też o "odważnym mierzeniu się z przeszłością – skomplikowaną i bolesną" - W tej chwili nie ma dziedziny, w której nie trwałaby współpraca między naszymi dwoma państwami – podkreślił Riwlin. Zaznaczył, że kontakty Izraela z UE i Polską stanowią podwaliny izraelskiej polityki zagranicznej.

- Nie jesteśmy tylko partnerami handlowymi, podzielamy też wspólne wartości, wspólne cele. Ważne jest, abyśmy wypracowywali wspólne stanowisko w odniesieniu do krystalizującego się porządku międzynarodowego – oświadczył prezydent Izraela

To pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Izraelu.

Źr. TVP Info

Po rozmowach z prezydentem Izraela Andrzej Duda pojechł na Wzgórze Pamięci w Jerozolimie. To miejsce spoczynku najwybitniejszych Izraelczyków. Prezydent złożył tam kwiaty na grobach byłych izraelskich premierów Icchaka Rabina i Szimona Peresa, twórcy syjonizmu Theodora Herzla oraz brata obecnego premiera Jonatana Netanjahu, który zginął w operacji specjalnej w Ugandzie. Przy tym ostatnim grobie prezydentowi Dudzie towarzyszył izraelski premier Benjamin Netanjahu.

Następnie Andrzej Duda pojechał do zajmującego się historią Holokaustu Instytutu Jad Waszem. Prezydent był głęboko poruszony. Powiedział, że znajdująca się tam ekspozycja pokazuje cały ogrom tragedii Holocaustu.

Andrzej Duda podkreślił, że dla prezydenta Polski szczególnie dojmujący jest fakt, że połowa ofiar Holocaustu była polskimi obywatelami. Zginęli oni po agresji na Polskę, gdy państwo polskie nie było w stanie ich obronić. Prezydent oświadczył, że instytut Yad Vashem pokazuje, do czego prowadzi nienawiść i jakie szkody może wyrządzić. Dodał, że każdy, kto odwiedzi instytut, zrozumie, że nie może być zgody na antysemityzm i ideologie, które prowadzą do nienawiści.

Polski prezydent dodał jednak, że w muzeum instytutu Yad Vashem są też iskry nadziei. To rozwój Izraela, który potrafi obronić swoich obywateli, i miejsce pamięci Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Andrzej Duda powiedział, że dla prezydenta Polski jest to powód do dumy, gdyż większość Sprawiedliwych to Polacy.

Andrzej Duda odwiedzi też dziś Ścianę Płaczu, jedno z najważniejszych dla Żydów miejsc na Starym Mieście w Jerozolimie. O 16 prezydent ma odznaczyć Orderem Orła Białego byłego ambasadora Izraela w Polsce, profesora Szewacha Weissa.


Jak mówił Krzysztof Szczerski, Andrzej Duda odwiedzi też sierociniec dla dzieci palestyńskich, który jest prowadzony m.in. przez polskie misjonarki. - Jedną z nich, s. Szczepanę, która jest legendą tego ośrodka, prezydent odznaczy bardzo wysokim odznaczeniem państwowym - zapowiedział minister.

Delegacja świata biznesu

Wraz z Andrzejem Dudą poleciała do Izraela grupa kilkunastu polskich przedsiębiorców, przedstawicieli start-upów. Izrael jest krajem, w którym tego typu innowacyjne firmy rozwijają się niezwykle prężnie.

Jak mówi wysłannikowi Polskiego Radia jeden z polskich przedsiębiorców, Marcin Stachyra z firmy NexBio, rozmowy z izraelskimi biznesmenami są dla Polaków niezwykle cenne. - Izraelskie środowisko start-upowe jest bardzo silne w skali światowej. Będziemy mogli zderzyć nasze polskie doświadczenia z tym, co dzieje się w Izraelu - dodaje Stachyra.

Maciej Kopczyński z firmy Foto Entertainment, który także jest w składzie delegacji do Izraela, podkreśla, że polscy przedsiębiorcy chcą też nawiązać kontakty handlowe i pokazać Izraelczykom swoje osiągnięcia. - Mam nadzieję, że uda nam się wypromować pomysły, z którymi jedziemy i znaleźć kontakty, dystrybucje. Można zaryzykować twierdzenie, że próbujemy w Polsce robić coś, co na pierwszy rzut oka wydawałoby się niemożliwe - wyjaśnia Maciej Kopczyński.

Izrael - znaczący partner dla Polski

W roku 2017 kluczowe dla prezydenta Andrzeja Dudy będą spotkania mające na celu umocnienie polskiej gospodarki; wizyta w Izraelu wpisuje się w ten plan - tak z kolei wizytę prezydenta komentuje minister Andrzej Dera.

W audycji Polskiego Radia "Sygnały Dnia" minister Dera ocenił, że Izrael jest znaczącym partnerem dla całego świata, także dla Polski. Jak podkreślił Polska chce utrzymywać ważne kontakty z Izraelem na kilku płaszczyznach m.in. gospodarczej, militarnej, politycznej, i historycznej.

Pytany o plany prezydentury Andrzeja Dudy na rok 2017 wskazał, że "prezydent określił, że najważniejsze są kontakty gospodarcze".

- To będzie rok spotkań pana prezydenta mających na celu umocnienie polskiej gospodarki, również wizyta w Izraelu się w to wpisuje. To są kwestie chociażby sprzętu wojskowego czy kwestie związane z wzmocnieniem polskiej gospodarki przez inwestorów – zaznaczył minister.

Czy w Polsce jest antysemityzm?

Pytany o krzywdzące niekiedy dla Polski opinie dotyczące tego, kto odpowiada za Holocaust, Dera odparł: "dlatego potrzebne są spotkania i wizyty, by wszystkie wątpliwości wyjaśniać".

- W Polsce nie ma problemów dotyczących historii, tego co się działo. To inni próbują to przeinaczać, mówią o "polskich obozach śmierci". My się temu przeciwstawiamy, wiemy jaka była historia. Z dziwnych powodów, co jakiś czas gdzieś na świecie ukazują się takie artykuły. Bardzo ostro z tym walczymy – podkreślił prezydencki minister.

- Najważniejsze są bezpośrednie kontakty i rozmowy, tłumaczenia bo czasem i w Polsce zdarzają się takie wybryki, jak choćby rok temu spalenie kukły Żyda, która była ewidentną prowokacją, ale tu reakcja polskich władz była natychmiastowa – zauważył.

***

Izrael określany jest mianem drugiej Doliny Krzemowej. To dzięki ogromnym pieniądzom, inwestowanym w innowacje naukowe, oraz powstającym w całym kraju start-upom. W tej chwili w Izraelu jest ich około 5 tysięcy.

kh