Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Beata Krowicka 25.01.2017

Polskie Radio w Europie i Azji

Polskie Radio skutecznie rozwija współpracę z nadawcami publicznymi krajów Grupy Wyszehradzkiej i na coraz większą skalę promuje polską muzykę w Chinach.

Współpraca radiofonii publicznych w ramach grupy V4 mocno się zacieśniła w ciągu ostatniego roku.

Regularnie dochodzi do spotkań zarządów, zostały nawiązane przyjacielskie relacje z kierownictwem węgierskiego koncernu medialnego MTVA, Czeskiego Radia oraz słowackiej radiotelewizji RTVS. Rozwija się również współpraca i wymiana doświadczeń między szefami redakcji oraz dziennikarzami.

Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk z dyrektorem generalnym węgierskiego publicznego koncernu medialnego MTVA Miklósem Vaszilym/fot. Zich Zsolt/MTVA Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk z dyrektorem generalnym węgierskiego publicznego koncernu medialnego MTVA Miklósem Vaszilym/fot. Zich Zsolt/MTVA

Od 1 stycznia 2017 r. na antenie radiowej Jedynki prezentowana jest audycja "Wyszehradio", poświęcona tematom wyszehradzkim. Jest to wspólny projekt Polskiego Radia, węgierskiego Radia Kossuth oraz czeskiego Radia Plus, które również emitują podobne audycje, we współpracy z polskim nadawcą publicznym.

W marcu 2017 r. Polskie Radio weźmie udział w wyszehradzkim festiwalu twórczości radiowej, organizowanym przez Czeskie Radio w Ołomuńcu. Oprócz tego odbędzie się tam cykliczne spotkanie prezesów mediów publicznych Grupy V4.

W ramach trasy Lata z Radiem Polskie Radio planuje zorganizować na początku lipca 2017 r. koncert Grupy Wyszehradzkiej, we współpracy ze wspomnianymi wyżej rozgłośniami. Prezentacja czołowych zespołów muzycznych z krajów V4 z pewnością posłuży lepszemu wzajemnemu poznaniu i ułatwi zbliżenie mieszkańców naszego regionu.


stanisławczyk boaden
Dyrekcja radia BBC z wizytą w Polskim Radiu

Po wizycie w Polskim Radiu szefostwa BBC w grudniu ub. r. trwają prace nad koncepcją wspólnego programu, który BBC mogłaby kierować do ogromnej liczby Polaków mieszkających na Wyspach i który byłby również ciekawy dla Brytyjczyków.

Tymczasem Radio prowadzi również działania promujące polską muzykę w Chinach. – Uważamy, że muzyka, jako nośnik nie znający barier językowych, jest świetnym narzędziem budowania pozytywnego wizerunku naszego kraju. Obecnie współpracujemy z grupą medialną SRT z Syczuanu, prowincji z którą Polskę łączą szczególnie bliskie związki. Radio FM 95,5 przez cały styczeń 2017 r. nadaje muzykę Polskiego Radia. W ramach tej współpracy wyślemy też w lipcu 2017 r. polski zespół na "Chengdu International Sister Cities Youth Music Festival" w Chengdu, czyli stolicy prowincji. Planujemy dalsze rozszerzanie współpracy z SRT – mówi dr Barbara Stanisławczyk, Prezes Zarządu Polskiego Radia.

Stanisławczyk b_1200.jpg
Muzyka Polskiego Radia w Chinach

Równolegle Polskie Radio nawiązało kontakt z grupą medialną SMG Shanghai, do której należy najważniejsze w Chinach radio nadające muzykę poważną - Classics 947. Prowadzone są rozmowy w sprawie prezentacji polskiej muzyki na falach tego radia oraz, w dalszej perspektywie, wspólnego wydania płyty na rynek chiński.


Obecnie trwają poszukiwania kolejnych partnerów wśród chińskich mediów nadających w najważniejszych prowincjach. W dalszej perspektywie Radio chciałoby nawiązać kontakt z wiodącymi mediami internetowymi w Chinach: Sina (platforma mikroblogów Weibo) oraz Tencent (komunikator WeChat).

bk