Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Daniel Czyżewski 09.06.2017

Konrad Szymański: wybory w Wielkiej Brytanii pokazały zawahanie dot. sposobu przeprowadzenia Brexitu

Wiceszef MSZ Konrad Szymański ocenił, że wynik wyborów w Wielkiej Brytanii pokazał "pewne zawahanie" dotyczące sposobu przeprowadzenia Brexitu. Większość, którą we wczorajszym głosowaniu uzyskali brytyjscy konserwatyści, nie pozwala im na samodzielne sprawowanie władzy. Premier Theresa May zadeklarowała jednak, że stanie na czele rządu.
Posłuchaj
  • Konrad Szymański: Polska ma takie same oczekiwania w sprawie Brexitu wobec każdego brytyjskiego rządu (IAR)
  • Minister ds. europejskich zwrócił uwagę, że wynik wyborczy pokazał, iż sprawa Brexitu wzbudziła wśród Brytyjczyków pewne wątpliwości (IAR)
Czytaj także

Konrad Szymański powiedział dziennikarzom w Kopenhadze, że Polska ma takie same oczekiwania w sprawie Brexitu wobec każdego brytyjskiego rządu. Sprowadzają się one do dobrego, uczciwego porozumienia w sprawie praw obywateli polskich, a także uczciwego rozwiązania wzajemnych zależności natury finansowej. Polsce zależy na tym, by - jak mówił Konrad Szymański - "ukształtować możliwie ambitne porozumienie między Unią Europejską tak szybko jak to możliwe".
Minister do spraw europejskich zwrócił uwagę, że wynik wyborczy pokazał, iż sprawa Brexitu wzbudziła wśród Brytyjczyków wątpliwości, czy Brexit ma być "twardy", czy raczej "miękki" . Jego zdaniem to zawahanie odzwierciedla się w rozbieżności między wynikami sondażowymi a realnymi wynikami wyborczymi.

Niestabilność polityczna

Konrad Szymański stwierdził też, że brak stabilnej większości w brytyjskim parlamencie będzie skutkował większą niepewnością w negocjacjach w sprawie wyjścia Londynu z Unii Europejskiej. Podkreślił, że wszystkim zależy na tym, aby negocjacje zakończyły się porozumieniem.

- Jeśli jednak będziemy mieli po drugiej stronie partnera, który będzie podatny na zaburzenia i niestabilność polityczną - a ten parlament tak wygląda - to jest to zła wiadomość dla wszystkich, ponieważ wszyscy powinni być zainteresowani tym, aby ten proces przebiegał w sposób uporządkowany, gładki, przewidywalny, i aby nie było w nim zbyt wiele niepewności - mówił wiceszef MSZ. Dlatego, w opinii Konrada Szymańskiego, wczorajsze wybory z punktu widzenia budowania przewidywalności procesu Brexit nie są dobrą wiadomością.

Brytyjska premier Theresa May oświadczając, że stanie na czele nowego rządu, zadeklarowała dążenie do zbudowania sprawiedliwszego społeczeństwa i obiecała, że wypełni wolę Brytyjczyków, by opuścić Unię Europejską, a także będzie zwalczać ekstremizm. W przemówieniu wygłoszonym na Downing Street szczególne miejsce poświęciła DUP - unionistycznej partii Irlandii Północnej. Eksperci są zgodni, że rządząc May będzie musiała polegać na wsparciu tego stronnictwa. Nie oznacza to jednak koniecznie formalnej koalicji. 

dcz