Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
migrator migrator 28.02.2010

Paryż i Madryt walczą ze skutkami silnego huraganu

W Hiszpanii w wyniku tornada zginęły trzy osoby, wybuchały pożary, zerwane zostały sieci energetyczne.

Francja i Hiszpania walczą ze skutkami potężnej wichury, jaka przeszła nad krajami. W Hiszpanii w wyniku tornada zginęły trzy osoby, wybuchały pożary, zerwane zostały sieci energetyczne. Zniszczonych zostało setki budynków. Huragan najbardziej dotknął zachodnią i północną część Półwyspu, gdzie nad ranem zarejestrowano porywy wiatru dochodzące do 230 km na godzinę.

Śmiertelnymi ofiarami huraganu są 82-letnia kobieta, którą przygniótł mur oraz kierowca i pasażer samochodu, na których runęło przewrócone przez wiatr drzewo. W dotkniętych wichurą prowincjach kilkanaście osób zostało rannych, ale żadnej z nich nie zagraża niebezpieczeństwo.

Na północny i zachodzie Hiszpanii nie kursują pociągi podmiejskie, odwołano też większość lotów. Nieczynne są kina, muzea. Zakazano wejścia do parków oraz organizowania imprez sportowych. Do ponad 200 tysięcy domów nie dochodzi prąd, bo huragan zerwał linie wysokiego napięcia. W Kraju Basków zerwane kable były przyczyną dwóch pożarów. Usuwanie zniszczeń potrwa co najmniej dwa tygodnie.

Potężny wiatr dotarł również do Francji, gdzie spowodował poważne zniszczenia, szczególnie w zachodniej części. Prędkość wiatru osiągała w porywach 150 kilometrów na godzinę.

Huragan Xynthia spowodował powodzie w położonych u wybrzeży Atlantyku departamentach Wandeja oraz Charente-Maritime.

Powodzie zostały wywołane równoczesnym działaniem trzech czynników - silnego deszczu, przypływu morza i potężnego wiatru. W nadmorskich miejscowościach La-Faute-sur-Mer, L'Aiguillon-sur-Mer i La-Tranche-sur-Mer było półtora metra wody. Liczni mieszkańcy musieli schronić się na dachach swoich domów. Do ich ewakuacji potrzebne były śmigłowce.

Wiatr spowodował śmierć jednej osoby. W położonym u stóp Pirenejów departamencie Haute-Garonne młody mężczyzna zginął, gdy spadła na niego odłamana gałąź drzewa. Obecnie około 800 tysięcy domów nie ma prądu.

Szalejąca nad Francją burza jest najgwałtowniejszym zjawiskiem meteorologicznym w tym kraju od czasu huraganu z końca 1999 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)