Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Filip Ciszewski 05.03.2018

Marzec '68: Senat pracuje nad wspólną uchwałą. Łączenie projektów PiS i PO

Senacka komisja ustawodawcza przerwała prace nad projektami uchwał w sprawie Marca '68. Dwie propozycje złożyły do izby kluby PiS oraz PO. Senatorowie mają kontynuować prace zmierzające do połączenia projektów. 
Posłuchaj
  • Jan Żaryn o polskiej polityce historycznej (IAR)
Czytaj także

Autor propozycji PiS senator Jan Żaryn powiedział po zarządzeniu przerwy, że łączenie obydwu projektów jest na "bardzo zaawansowanym etapie". Pozostałe sporne kwestie mocno dzielą jednak senatorów. Chodzi między innymi o wymienienie nazwisk studentów wyrzuconych z Uniwersytetu Warszawskiego wskutek studenckiego wiecu, a także podkreślenie, że za antysemicką nagonkę będącą dalszym następstwem wydarzeń z 1968 roku odpowiadali komuniści.

- Uważam, że dziś polska polityka historyczna nie polega na szukaniu consensusu, ale na rozbijaniu fałszywych mitów. Rozbijać należy także kompromis, jako cel. Bo chodzi nie o uzyskanie porozumienia, ale wreszcie o powiedzenie prawdy - zaznaczył profesor Jan Żaryn.

Na opracowanie wspólnej propozycji senatorów liczy autorka drugiego projektu Grażyna Sztark z PO. Jej zdaniem, dokument powinien mieć "stonowany charakter": Wiemy w jakich okolicznościach pracujemy nad uchwałą. W stosunkach z Izraelem czy Stanami Zjednoczonymi uważam, że sytuacja jest nadzwyczajna. Z tego powodu delikatność sytuacji wymaga od nas cofnięcia się i zaniechania działań siłowych. Liczę, że oba kluby zrobią symboliczny krok wstecz - dodała.

W projekcie uchwały PiS czytamy między innymi, że władze komunistyczne, uruchamiając antysemickie wiece i przymuszając Polaków do brania w nich udziału, nie reprezentowały woli Narodu, a interesy Moskwy. Podkreślono również, że Marzec '68 należy do polskich miesięcy budujących naszą drogę ku niepodległości. "Iskrą, która wywołała wydarzenia marcowe 1968 roku, była decyzja władz komunistycznych o zdjęciu z afiszów Teatru Narodowego 'Dziadów' Adama Mickiewicza, które to przedstawienie było odbierane przez szeroką widownię przez pryzmat współczesności, dominacji Związku Sowieckiego nad Polską" - zaznacza autor projektu uchwały.

W tekście zwrócono również uwagę na słuszność spontanicznego protestu młodzieży, wyrastającego z naturalnej potrzeby życia w prawdzie, który zbiegł się z czystkami w aparacie partii i administracji dokonywanymi przez grupę komunistów polskich, a skierowanymi od 1967 roku przeciwko osobom pochodzenia żydowskiego.

Przedstawiciele senackiej komisji nie wykluczyli, że w razie braku porozumienia co do treści uchwały w sprawie Marca '68 roku, rozważane będzie uchwalenie przez Senat uchwały sejmowej. Posłowie nad projektem mają głosować jutro.

W marcu 1968 roku polscy studenci w kilku polskich miastach, między innymi w Warszawie, zapoczątkowali demonstracje antykomunistyczne na terenie kraju. Protesty te zostały stłumione między innymi przez oddziały Milicji Obywatelskiej, a także ORMO.

fc