Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 25.11.2018

Premier w Brukseli: umowa brexitowa uwzględnia interesy Polski

Porozumienie ws. Brexitu odzwierciedla wszystkie elementy, które są ważne z polskiego punktu widzenia - tak mówił w Brukseli jeszcze przed rozpoczęciem szczytu UE premier Mateusz Morawiecki. 27 krajów UE poparło przed południem umowę brexitową.
Posłuchaj
  • Szczyt w sprawie Brexitu. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
  • Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli (źr. IAR)
Czytaj także

- Umowa brexitowa uwzględnia interesy Polski - mówił tuż przed początkiem obrad premier Mateusz Morawiecki. 

- Polska jest zadowolona z warunków zawartych w tej umowie - powiedział szef rządu. Wspomniał o zagwarantowaniu praw Polaków w Wielkiej Brytanii. - Prawa Polaków są zabezpieczone ze względu na nasze dwustronne umowy, ale te umowy będą wzmocnione poprzez umowę między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Mam nadzieję, że dojdzie do przyjęcia tej umowy w parlamencie brytyjskim. Ta umowa jest kompromisowa. To jest dobry, zdrowy kompromis, taki który w szczególności odpowiada realiom współczesnym - podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki powiedział, że dla Polski ważne też było zagwarantowanie brytyjskiej składki do obecnego, unijnego budżetu, którego jesteśmy największym beneficjentem.

- Wszystkie projekty polskie ujęte w ramach budżetu Unii Europejskiej znajdują odzwierciedlenie w zobowiązaniach Wielkiej Brytanii, to na czym nam szczególnie zależało - powiedział szef rządu.

Umowa już zatwierdzona przez "27", teraz czas na brytyjski parlament

Przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli zatwierdzili umowę brexitową dotyczącą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Do umowy dołączona jest deklaracja polityczna dotycząca przyszłych unijno-brytyjskich relacji handlowych. 

O ile ratyfikacja w państwach UE i europarlamencie nie powinna być problemem, o tyle ratyfikacja w parlamencie brytyjskim stoi pod dużym znakiem zapytania. Wielu brytyjskich posłów krytykuje bowiem porozumienie uważając, że godzi ono w interesy Wielkiej Brytanii.

Sprawa Gibraltaru

Negocjacje w sprawie dokumentu toczyły się do ostatniej chwili. Zastrzeżenia zgłaszała Hiszpania, która krytykowała zapisy dotyczące relacji handlowych z Gibraltarem. Groziła, że nie podpisze się pod dokumentem.

Umowa brexitowa liczy blisko 600 stron i określa warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Do niej dołączona jest deklaracja polityczna, zapowiadająca przyszłe relacje handlowe z Wielką Brytanią. Osobne oświadczenie będzie dotyczyło Gibraltaru.

Premier o kompromisie

- Polska zawsze opowiadała się za mądrym kompromisem, a umowa, którą udało się wypracować, to najlepsze porozumienie, jakie można było osiągnąć - napisał rano na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.


W piątek rozmawiał telefonicznie z premier Wielkiej Brytanii. Theresa May dziękowała szefowi polskiego rządu za działania podejmowane w celu wypracowania kompromisu między Zjednoczonym Królestwem a pozostałymi państwami Unii. Mateusz Morawiecki zapewniał z kolei, że Wielka Brytania zawsze mogła liczyć na wsparcie polskiego rządu i tak będzie również w przyszłości. Kancelaria Premiera poinformowała, że umowa wypracowana przez unijnych i brytyjskich negocjatorów stanowi podstawę do kontynuowania bardzo ścisłych relacji, szczególnie w zakresie polityki gospodarczej.

Sesja ws. Brexitu

Umowa brexitowa jest zwieńczeniem prawie dwuletnich negocjacji Brukseli z Londynem. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk napisał w liście do unijnych liderów, że podczas tych rokowań nie chodziło o pokonanie kogokolwiek. - To uczciwe i wyważone porozumienie - komentował unijny negocjator Michel Barnier.

Tymczasem, jak podają media w Wielkiej Brytanii, porozumienie może być odrzucone przez parlament brytyjski.


IAR/in./agkm