Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 17.01.2019

Iran nie przestał wydawać wiz turystycznych dla Polaków

Iran zaprzecza informacjom, jakoby miał przestać wydawać wizy dla Polaków. Rzecznik irańskiego MSZ oświadczył, że ambasada w Warszawie nadal wydaje dokumenty dla obywateli polskich. Informacje takie płyną w czasie, gdy stosunki między oboma krajami pogorszyły się. 
Posłuchaj
  • Iran nie przestał wydawać wiz dla Polaków. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Powodem jest organizowana przez Polskę i Stany Zjednoczone międzynarodowa konferencja na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Informacje o tym, że ambasada miała przestać wydawać wizy dla Polaków podał jeden z polskich dziennikarzy, zajmujących się tematyką bliskowschodnią. Irańska ambasada w Warszawie w rozmowie z Polskim Radiem odmówiła komentarza, a polskie MSZ informowało, że nie ma oficjalnego potwierdzenia ze strony irańskiej.

Dzisiaj na konferencji w Teheranie rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Bahram Kassemi oświadczył, że nie było decyzji o zaprzestaniu wydawania dokumentów dla Polaków.

Sprawa jest kluczowa dla wielu polskich turystów a także biznesmenów, podróżujących do Iranu. Wizy są bowiem wydawane w systemie elektronicznym, co oznacza, że w przypadku ich niewydawania, dana osoba mogłaby dostać odmowę wjazdu do Iranu już na lotnisku w Teheranie a nie przed wylotem.

Konferencja o bezpieczeństwie na Bliskim Wschodzie

W połowie lutego Polska i Stany Zjednoczone organizują w Warszawie międzynarodową konferencję poświęconą bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo zapowiadał, że jednym z tematów spotkania będzie Iran. Przedstawiciele Iranu nie dostali zaproszenia na rozmowy do Warszawy.

Stany Zjednoczone uważają Iran za główne źródło niepokojów na Bliskim Wschodzie. Iran zaprzecza takim twierdzeniom i oskarża Waszyngton o propagowanie nienawiści wobec Irańczyków.

Przedstawiciele irańskich władz apelowali do Polski, by zrezygnowała z organizacji konferencji i wypominali, że w czasie II wojny światowej Iran przyjął tysiące polskich uchodźców. Teheran twierdzi też, że decyzja Polski o organizacji konferencji jest sprzeczna z przyjazną Iranowi polityką Unii Europejskiej.

dn