Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Szewczuk 21.01.2019

Konsultacje polityczne w Teheranie. Jacek Czaputowicz: Polska będzie utrzymywać dialog z Iranem

Wiceszefowie MSZ Polski i Iranu, Maciej Lang i Abbas Arakczi, odbyli konsultacje polityczne w Teheranie. Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, powiedział, że zakończyły się one dobrym rezultatem i strony umówiły się na dalszej kontakty.
Posłuchaj
  • Szef MSZ o obecności państw UE na konferencji bliskowschodniej (IAR)
  • Szef MSZ: jesteśmy zwolennikiem unijnej polityki (IAR)
Czytaj także

- Minister Lang, na zaproszenie strony irańskiej, złożył wizytę w Teheranie. Poinformował szczegółowo o konferencji, o założeniach, o oczekiwaniach. Cieszę się, że ta rozmowa się odbyła. To była dobra rozmowa. Umówiliśmy się na dalsze kontakty z Iranem i że będziemy też informować po konferencji o jej rezultatach - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Zaznaczył, że nie można ukrywać, iż Iran jest problemem dla bezpieczeństwa międzynarodowego. - W związku z tym te rozmowy mogą być trudne, bowiem nie ma takiej otwartości do przyjmowania uzasadnionej krytyki przez władze w Iranie. Musimy jednak szukać rozwiązania. To pokazuje, że utrzymujemy dialog - powiedział.

Konferencja bliskowschodnia nie jest skierowana przeciwko żadnym państwom

Minister jacek Czaputowicz zapewnił, że konferencja nie jest skierowana przeciwko żadnemu państwu, że wszystkie unijne kraje są zaproszone. - Zapewniłem ministrów o tym, że na pewno będzie możliwość przedstawienia w sposób nieskrępowany stanowiska Unii Europejskiej. Nawet jeśli się ono różni w niektórych w szczegółach od stanowiska amerykańskiego - powiedział szef polskiej dyplomacji. 

Odpierał też zarzuty, że jest to konferencja antyirańska i że Polska przyłącza się w tej sprawie do Stanów Zjednoczonych łamiąc jedność unijną. - Czasami tak obserwatorzy to prezentują, że Polska jest koniem trojańskim Ameryki albo chce zburzyć jedność Unii Europejskiej. Nie. Polska jest zwolennikiem polityki unijnej. Jesteśmy też za utrzymaniem porozumienia nuklearnego. Chcemy stworzyć nowe możliwości współpracy. Widzimy potrzebę, aby poważnie zająć się problemem Bliskiego Wschodu, zbliżenia stanowiska Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. To jest naszym zamiarem - powiedział minister spraw zagranicznych.

Dodał, dla sukcesu konferencji ważny jest udział państw regionu. - Czyli Arabii Saudyjskiej, Emiratów, Egiptu, Jordanii, innych państwa. Przecież one będą prezentować swój punkt widzenia - powiedział minister. 

"Szansa na posunięcie dalej kwestii bliskowschodniej"

Szef polskiej dyplomacji powiedział też, że Iran nie został zaproszony na konferencję ze względu na zarzuty społeczności międzynarodowej dotyczące programu rakietowego i nuklearnego nad którym pracuje i który wzbudza zaniepokojenie w świecie. Minister sugerował również, że powodem były stanowcze reakcje władz w Teheranie na informację o konferencji. - Iran nie został zaproszony bo jego zachowanie, także wobec Polski, wymyka się kategoriom stosowanym przez społeczność międzynarodową. Byłoby zagrożenie dla samej konferencji w spokojnym prowadzeniu tych obrad. Na pewno będą poinformowania o wynikach tej konferencji. Podejmujemy próbę, sukces nie jest przesądzony. Jest to szansa posunięcia dalej kwestii bliskowschodniej, tak to trzeba traktować - dodał Jacek Czaputowicz.

Teheran zdecydowanie sprzeciwia się bliskowschodniej konferencji w Warszawie i zażądał od polskiej strony wycofania się z organizacji wydarzenia. Irański MSZ wezwał w ubiegłym tygodniu charge d'affaires polskiej ambasady, następnie także ambasador Iranu został wezwany do polskiego MSZ. Przedstawiciele polskich władz wielokrotnie podkreślali, że konferencja nie jest wymierzona w Iran, będzie natomiast poświęcona budowaniu pokojowi i stabilności na Bliskim Wschodzie. 

msze