Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 16.05.2019

Polska wygrała spór z Komisją w Sądzie UE ws. podatku handlowego

Sędziowie z Luksemburga unieważnili decyzję Brukseli, która nakazała zawieszenie poboru podatku, uznając, że jest on niezgodny z unijnymi zasadami dotyczącymi przyznawania pomocy publicznej. 
Posłuchaj
  • Polska wygrała spór z Komisją w Sądzie UE ws podatku handlowego. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także

Sąd Unii Europejskiej przyznał rację Polsce, która uważała, że Komisja dokonała błędnej kwalifikacji podatku jako pomocy państwa. Komisja nakazała zawieszenie podatku jesienią 2016 roku, a kilka miesięcy później ostatecznie uznała go za niedozwoloną pomoc państwa.

Argumentowała wtedy, że zróżnicowanie stawek podatkowych i progów obciąża sklepy wielkopowierzchniowe, faworyzując mniejsze placówki, co prowadzi do zakłócenia konkurencji na rynku.

"Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa" - czytamy w uzasadnieniu Sądu Unii Europejskiej. Sędziowie z Luksemburga ocenili, że Komisja nie dowiodła, że jest to pomoc publiczna. Według sędziów progresywność podatku nie powoduje, że jest to forma selektywnej korzyści dla jednych przedsiębiorstw kosztem innych.

Dzisiejszy wyrok nie jest prawomocny. Komisja Europejska może w ciągu dwóch miesięcy odwołać się od decyzji Sądu Unii Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości. Wyrok dotyczy jednak wyłącznie kwestii pomocy państwa.

Komisja przeanalizuje wyrok

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała, że Komisja może na przykład spróbować jeszcze raz zakwestionować przepisy, powołując się na uregulowania dotyczące przedsiębiorczości i zakazu dyskryminacji, tak jak zrobiła to w przypadku Węgier kilka lat temu. 

Komisja Europejska poinformowała, że przeanalizuje uważnie wyrok unijnego Sądu z Luksemburga przyznający rację Polsce w sprawie podatku handlowego. Unieważnił on decyzję Brukseli, która nakazała zawieszenie poboru podatku uznając, że jest on niezgodny z unijnymi zasadami dotyczącymi pomocy publicznej.

Rzecznik Komisji Ricardo Cardoso powiedział, że na podstawie analizy orzeczenia Bruksela zdecyduje o dalszych krokach. Dzisiejsze orzeczenie nie jest prawomocne, Komisja ma 2 miesiące na odwołanie się do Trybunału Sprawiedliwości. 

dn