Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Bartłomiej Bitner 01.09.2019

"Mały incydent" opóźnił Anioł Pański. Papież Franciszek utknął na 25 minut w windzie

Papież Franciszek spóźnił się w niedzielę na południową modlitwę Anioł Pański, ponieważ - jak wyjaśnił wiernym - był przez 25 minut uwięziony w zablokowanej windzie. W trakcie modlitwy odczytał nazwiska 13 dostojników, którzy 5 października zostaną wyniesieni na konsystorzu do godności kardynała. Nie ma wśród nich nikogo z Polski.

Gdy papież kilka minut po godzinie 12 pojawił się w oknie Pałacu Apostolskiego, przeprosił za spóźnienie tłumacząc, że doszło do "małego incydentu".

PAP papiez 1200.jpg
Sześć lat pontyfikatu papieża Franciszka. O. prof. Witold Kawecki: pokazuje, że na świat trzeba patrzeć oczami biednych ludzi

- Byłem zamknięty w windzie przez 25 minut, doszło do spadku napięcia, ale potem przyszli strażacy - relacjonował Franciszek wiernym zgromadzonym na placu Św. Piotra. Podziękował następnie strażakom za pomoc.

Awarii uległa winda, którą jechał w Pałacu Apostolskim do gabinetu na trzecim piętrze, z którego przemawia do wiernych. Winda prowadzi prosto do papieskiego apartamentu, w którym Franciszek nie mieszka. Do Pałacu przychodzi z Domu św. Marty, gdzie znajduje się jego małe mieszkanie.

Mianowanie 13 kardynałów

Podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański papież Franciszek odczytał nazwiska 13 dostojników, którym postanowił nadać godność kardynała. Zwracając się do wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra papież powiedział, że miejsce pochodzenia nowych kardynałów "wyraża misyjne powołanie Kościoła, który głosi pełną miłosierdzia miłość Boga wszystkim ludziom na Ziemi".

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Papież: jeśli człowiek będzie dalej wyzyskiwał przyrodę, udzieli ona straszliwej lekcji

Godność kardynała otrzymają na konsystorzu następujący dostojnicy: arcybiskup Miguel Angel Ayuso Guixot z Hiszpanii - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, archiwista i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego abp Jose Tolentino Medonca z Portugalii, metropolita Dżakarty w Indonezji abp Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo, abp Juan de la Caridad Garcia Rodriguez z Kuby, metropolita Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga Fridolin Ambongo Besungu, arcybiskup Luksemburga Jean-Claude Hollerich, biskup Alvaro Ramazzini Imeri z Gwatemali, arcybiskup Bolonii Matteo Zuppi. Ponadto kardynałami zostaną: metropolita stolicy Maroka, Rabatu Cristobal Lopez Romero oraz urodzony w dawnej Czechosłowacji ksiądz Michael Czerny z Kanady - podsekretarz ds. migrantów w watykańskiej dykasterii ds. integralnego rozwoju człowieka.

"Kryzys klimatyczny zagraża przyrodzie i naszemu życiu"

W niedzielę Watykan ogłosił także papieskie orędzie z okazji obchodzonego przez Kościół 1 września Światowego Dnia Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego. Papież Papież podkreślił: "Od zamieszkałej ziemi, po wody karmiące życie, od drzew wydających owoce, po zwierzęta zamieszkujące wspólny dom, wszystko jest drogie w oczach Boga, dającego człowiekowi stworzenie jako cenny dar, którego trzeba strzec".

pixabay papież franciszek free 1200.jpg
Papież Franciszek: obecny system gospodarczy jest katastrofalny dla Ziemi

"Niestety, ludzka odpowiedź na dar została naznaczona grzechem, zamknięciem się w swojej autonomii, chciwością posiadania i eksploatacji - dodał.

Jak zauważył, środowisko naturalne stało się w rękach człowieka czymś, co można wyzyskiwać. Przypomniał, że w ostatnich dekadach nastąpił wzrost degradacji środowiska, a "nieustanne zanieczyszczenie, nieprzerwane stosowanie paliw kopalnych, intensywna eksploatacja rolnicza, praktyka wytrzebienia lasów podnoszą globalne temperatury do poziomu alarmowego".

Zwrócił uwagę na to, że wzrost intensywności i częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz pustynnienie gleby wystawiają na ciężką próbę najuboższych. "Topnienie lodowców, niedobór wody, brak troski o zbiorniki wodne i znaczna obecność plastiku i mikroplastiku w oceanach są także faktami niepokojącymi, potwierdzającymi konieczność pilnych interwencji, których nie można dłużej odkładać" - napisał Franciszek.

"Stworzyliśmy kryzys klimatyczny, który poważnie zagraża przyrodzie i życiu, w tym także naszemu" - dodał.

bb