Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 22.09.2019

Pogrzeb 22 ofiar komunistycznego reżimu. Pochówek ma charakter państwowy

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie spocznie 22 żołnierzy, zamordowanych przez komunistów w latach 40. i 50. XX wieku. To osoby, których szczątki IPN odnalazł w ostatnich latach na powązkowskiej Łączce. Bohaterowie zostaną pochowani w Panteonie-Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych.

Państwowy pogrzeb rozpocznie msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie szczątki zostaną przewiezione w asyście na Wojskowe Powązki.

NSZ-Commendamte-19-09-2017.jpg
Żołnierze NSZ bili się dzielnie i krwawo

Niesamowite biografie

Wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Anna Szeląg podkreślała, że za osobami, które spoczną na "Łączce", kryją się 22 niesamowite biografie.

- Między innymi - Lech Karol Neyman, najbliższy współpracownik Stanisława Kasznicy, ostatniego komendanta NSZ, który razem z nim został aresztowany i zamordowany. Kolejne nazwiska - Lucjan Minkiewicz, najbliższy współpracownik Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", również razem z nim stracony, Jan Kaim, słynna biografia, był między innymi kurierem do władz II RP na uchodźstwie, zamordowany po okrutnym śledztwie, nazywano go męczennikiem Mokotowa - przypomniała Anna Szeląg.

Pogrzeb z udziałem przedstawicieli władz

W uroczystym pogrzebie wezmą udział nie tylko rodziny zamordowanych bohaterów, ale też przedstawiciele władz, instytucji państwowych i organizacji patriotycznych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wolność i Niezawisłość - walczyli z sowietyzacją Polski

- Oddamy hołd naszym bohaterom, należny im po ponad 60 latach. To będzie próba domknięcia sprawiedliwości dziejowej, mimo że to pogrzeb, to jednak chwila bardzo radosna dla nas, bo to jest również efekt naszej pracy. Po kilku latach możemy zakończyć ich ostatnią drogę - powiedziała wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Bohaterowie spoczną w Panteonie-Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych, gdzie cztery lata temu odbył się pierwszy państwowy pogrzeb ofiar komunizmu, odnalezionych na "Łączce".

Konkurs na nowy panteon

To miejsce pochówku jest jednak krytykowane między innymi przez przedstawicieli IPN jako zbyt skromne upamiętnienie żołnierzy niezłomnych.W najbliższych tygodniach konkurs na nowy panteon narodowy mają ogłosić wspólnie z IPN warszawski ratusz i wojewoda mazowiecki.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Inka" - sanitariuszka żołnierzy wyklętych

W wyniku prac Instytutu Pamięci Narodowej w kwaterze „Ł” i „ŁII” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w latach 2012-2017 ujawniono szczątki ok. 300 osób. Do tej pory udało się zidentyfikować 71 nich.


mbl