Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 18.11.2019

Minister zdrowia: istotne jest przemodelowanie systemu opieki zdrowotnej

Łukasz Szumowski zainaugurował w poniedziałek w Warszawie dwudniowy kongres "Zdrowie Polaków 2019". Minister Zdrowia podkreślił, że "istotne jest przemodelowanie opieki zdrowotnej tak, aby system stawał się przyjazny dla pacjentów". - Jednak jest to proces długofalowy - powiedział.

Według niego kolejnymi kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed systemem zdrowia są edukacja, profilaktyka i zastosowanie najnowszych technologii w medycynie.

Czytaj więcej
szumowski-1200-eastnews.jpg
Łukasz Szumowski: "Piątka dla zdrowia" PiS jest krokiem milowym

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Łukasz Szumowski: ostatnie cztery lata to czas inwestycji w nowych lekarzy

Minister, odnosząc się do stwierdzenia, że w tej chwili pacjent oczekuje więcej niż otrzymuje, podkreślił, że nie tylko warto dyskutować o tym, jak poprawiać system, ale pokazywać to, co się udało w ochronie zdrowia już osiągnąć.

Modelowanie opieki zdrowotnej

Szef resortu zaznaczył, że nie tylko zwiększanie nakładów na zdrowie jest istotne, ale również modelowanie samej opieki nad pacjentem, aby faktycznie płacić za efekt leczenia. Minister, podobnie jak inni uczestnicy panelu inaugurującego kongres, podkreślał też wielokrotnie znaczenie profilaktyki i edukacji zdrowotnej.

- To jest niezwykle ważne, by pokazywać, co możemy i chcemy zrobić. Dyskutować, jak poprawiać opiekę i edukować pacjentów, jak wygląda system w Polsce i na świecie, jakie są mankamenty i jakie plusy - powiedział Łukasz Szumowski.

Czytaj więcej
PAP Łukasz Szumowski 1200.jpg
Minister zdrowia o SOR-ach: wdrożony system skraca tam kolejki

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Łukasz Szumowski: sprzeciw sumienia, jako podstawowe prawo lekarzy

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że kongres może być odzwierciedleniem pewnej zmiany paradygmatu opieki zdrowotnej. Wyjaśnił, że polega ona na tym, że "w coraz większym stopniu myślimy, jak utrzymać zdrowie maksymalne, a nie tylko, jak zajmować się chorobą".

Edukacja zdrowotna

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas wskazał, że celem kongresu jest m.in. uświadamianie Polaków, co oznacza dobry wybór zdrowotny. W kontekście działań, które pozwoliły na zdecydowany spadek palaczy w Polsce powiedział, że należy być "pryncypialnym w każdym aspekcie zdrowia publicznego".

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec przywołał pomysł wprowadzenia do szkół przedmiotu wiedza o zdrowiu. Jego zdaniem pozwoliłoby to tworzyć świadomość prozdrowotną u dzieci i młodzieży.

Z kolei rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak wskazał, że sprawy życia i zdrowia to pierwszy punkt praw dziecka. Wyraził nadzieję, że kongres pozwoli wyciągnąć wiele wniosków. - To spotkanie wybitnych specjalistów jest po to, by budować zaufanie nas dorosłych, nas rodziców, byśmy nie obawiali się przedstawiać lekarzom naszych dzieci i ich problemów - zaznaczył.

Era postcyfrowa

Kluczową sprawą, nad którą pochylają się specjaliści, naukowcy i politycy w trakcie dwudniowego kongresu zdrowia są nowe technologie i ich wdrażanie w medycynie. Jak zaznaczył podczas swojego wystąpienia wiceprezydent Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Michał Kleiber, wchodzimy w erę postcyfrową.

Czytaj więcej
Wojciech Maksymowicz 1200.jpg
W. Maksymowicz: służbę zdrowia należy wyjąć spod sporu politycznego

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Rewolucja w polskiej służbie zdrowia. Robot zadzwoni i odbierze telefony od pacjentów

- Wyzwań jest masa. Profilaktyka, optymalizacja diagnostyki i terapii, także z wykorzystaniem nowych technologii, personalizacja systemu, etyka - w sytuacji, gdzie są wielkie osiągnięcia w zakresie inżynierii genetycznej i biomedycznej. To wszystko są wyzwania, które będą przedmiotem naszych debat jeszcze przez wiele lat - zauważył Michał Kleiber.

Z kolei prezes Agencji Badań Medycznych Piotr Czauderna zgodził się także, że dane i nowe technologie są "paliwem" w medycynie. - Cieszy mnie to, że ten aspekt został zauważony - podsumował.

Przedstawiciel Naczelnej Izby Lekarskiej Artur Drobniak wyraził nadzieję, że kongres, który dotyka jednej z najtrudniejszych, ale też najistotniejszych tematyk wniesie nową jakość i inspiracje, a one przełożą się na rzeczywistość, szczególnie w sytuacji, w której "nie zawsze polski pacjent jest leczony tak jak powinien w XXI wieku".

jp