PolskieRadio 24
Mateusz Brożyna 02.02.2020

Bundesliga. 150 gol Lewandowskiego dla Bayernu, Bawarczycy nie dali szans Mainz

Bayern Monachium pokonał na wyjeździe zespół 1. FSV Mainz 05 3:1 (3:1:) w ramach 20. kolejki niemieckiej Bundesligi. Kolejną bramkę dla Bawarczyków zdobył Robert Lewandowski.
  • Lewandowski strzelił 150 gola dla Bayernu w Bundeslidze
  • Bayern "chwilowo" wskoczył na fotel lidera w tabeli rozgrywek. O godzinie 18.30 RB Lipsk podejmie u siebie Borussię Monchengladbach
  • W tym sezonie Bundesligi kapitan reprezentacji Polski ma już 22 bramki
Piątek najdroższy w historii. Wyprzedził Krychowiaka

Od początku podopieczni Hansiego Flicka dominowali Opel Arenie w Moguncji. Pierwszą okazję miał Leon Goretzka, ale po jego uderzeniu piłka minimalnie minęła słupek bramki Robina Zentnera. Chwilę później nie pomylił się Robert Lewandowski, który wykorzystał dośrodkowanie Benjamina Pavarda. Polak strzałem głową nie dał żadnych szans golkiperowi Mainz. Dla kapitana reprezentacji Polski był to już 150. gol dla Bayernu w ligowych rozgrywkach i 22 bramka w obecnym sezonie Bundesligi.

Po stracie pierwszego gola gospodarze całkowicie pogubili się w grze defensywnej. Chwilę po bramce "Lewego", Polak stanął przed kolejną szansą na podwyższenie wyniku, jednak górą okazał się Zentner. Po interwencji bramkarza futbolówka trafiła pod nogi Thomasa Muellera, który pewnie umieścił ją w siatce ekipy z Moguncji.

Swoją okazję do zdobycia bramki kontaktowej mieli podopieczni Achima Beierlorzera, jednak Leonardo Barreiro trafił w słupek.

Bardzo dobrą dyspozycję w Moguncji potwierdzili goście. W 26. minucie popisową akcję indywidualną przeprowadził Thiago Alcantara, który wbiegł w pole karne i pewnym uderzeniem pokonał bramkarza "Die Nullfuenfer".

Oficjalnie: Kamil Grosicki piłkarzem West Bromwich Albion

Monachijczycy przeważali do końca pierwszej części spotkania, ale niespodziewanie w 45. minucie Manuela Neuera pokonał Jeremiah St. Juste. Do przerwy wynik nie uległ zmianie.

Druga połowa nie była już tak intensywna jak pierwsze trzy kwadranse. Obie ekipy popełniały dużo błędów i widowisko nie obfitowało już w tyle sytuacji bramkowych.

Dobrą okazję w 76. minucie miał Ivan Perisić, ale akcję Chorwata powstrzymał wślizgiem obrońca Mainz Moussa Niakhate. W odpowiedzi blisko kontaktowego gola był Adam Szalai, ale w ostatniej chwili futbolówkę wybił Neuer. Ostatecznie podopieczni Flicka pokonali gospodarzy na Opel Arenie i zaliczyli szóste z rzędu zwycięstwo w lidze.

Bayern zdobył komplet punktów i awansował na pierwsze miejsce w tabeli Bundesligi z dorobkiem 42 punktów. O godzinie 18.30 RB Lipsk podejmie u siebie drużynę Borussii Monchengladbach. W przypadku wygranej "Byków" to podopieczni Juliana Nagelsmanna pozostaną liderem rozgrywek. Po porażce zespół Mainz zajmuje dopiero 15. miejsce z 18 punktami na koncie.

1. FSV Mainz 05 - Bayern Monachium 1:3 (1:3)

Bramki: R. Lewandowski - 8, T. Mueller - 14, T. Alcantara - 26, Jeremiah St. Juste - 45

Sędzia: Bastian Dankert (Rostock)

Mainz: Zentner – Baku, Niakhate, St. Juste, Brosinski – Malong (Latza - 33), Barreiro (Onisiwo - 76) – Öztunali, Boëtius, Quaison – Mateta (Szalai - 74)

Bayern: Neuer – Pavard, Boateng, Alaba, A. Davies – Kimmich, Goretzka (Coutinho - 64), Alcantara – Mueller (Gnabry - 65), Lewandowski, Perisić (Tolisso - 89)