Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Klaudia Dadura 21.02.2020

Sankcje za podważanie niepodległości Ukrainy. UE podejmie decyzję

Ambasadorowie państw UE mają 4 marca zdecydować o przedłużeniu na kolejne pół roku sankcji obejmujących 175 osób i 44 firmy za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy - wynika z nieoficjalnych informacji. 

Sankcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów w związku m.in. z aneksją Krymu i celową destabilizacją Ukrainy, obejmują rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Sankcje te obowiązują od marca 2014 roku i są przedłużane co pół roku.

Rosyjscy żołnierze nieopodal wioski Perevalne PAP 663.jpg
Unia nałożyła sankcje na kolejne osoby. Chodzi o zorganizowanie wyborów na Krymie

Źródło poinformowało też, że 4 marca mają zostać też przedłużone sankcje polegające na zamrożeniu aktywów byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, jego syna i współpracowników o 12 miesięcy.

Sprzeniewierzenie ukraińskich funduszy państwowych

Sankcje te dotyczą sprzeniewierzenia ukraińskich funduszy państwowych, a także nadużyć, które spowodowały straty dla państwa ukraińskiego. Restrykcje obecnie obowiązują do 6 marca 2020 roku.

Sankcje w formie zamrożenia przez UE aktywów osób oskarżanych o sprzeniewierzenie funduszy państwowych wprowadzono wiosną 2014 roku we współpracy z ukraińskim wymiarem sprawiedliwości, który przekazał nazwiska osób objętych na Ukrainie dochodzeniem w tej sprawie. Od tego czasu restrykcje są przedłużane co roku. Lista osób nimi objętych w ostatnich latach zmieniała się.

kad