Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Paweł Kurek 26.03.2020

UE przekaże 37 mld euro na walkę z koronawirusem. Jest zgoda PE

Jest zgoda Parlamentu Europejskiego na fundusz w wysokości 37 miliardów euro na walkę z koronawirusem. Europosłowie w głosowaniu na odległość, pocztą elektroniczną, zaakceptowali plan działań łagodzących negatywne skutki kryzysu, który przygotowała Komisja Europejska. Za głosowało 683 europosłów, czterech się wstrzymało, był jeden głos przeciwny.
Parlament EuropejskiParlament Europejskipixbay
Posłuchaj
  • Zgoda PE na fundusz w wysokości 37 mld euro na walkę z koronawirusem cz. I (IAR)
  • Zgoda PE na fundusz w wysokości 37 mld euro na walkę z koronawirusem cz. II (IAR)
Czytaj także

Unia Europejska PAP-1200.jpg
Szczyt UE na odległość. Brak zgody przywódców m.in. na działania pomocowe

Zgodnie z propozycją Komisji, z unijnego funduszu inwestycyjnego, Polska może wykorzystać prawie 7 miliardów 400 milionów euro na walkę z koronawirusem. To pieniądze już przyznane Polsce, ale może ona zmienić cel ich przeznaczenia.

Dodatkowe pieniądze

Przy czym nowością jest miliard 125 milionów euro - to niewykorzystane pieniądze, które Polska musiałaby zwrócić do unijnego budżetu, ale Komisja Europejska zaproponowała, by państwa nie zwracały niewykorzystanych funduszy, lecz przeznaczyły je na walkę z koronawirusem.

Chodzi o wsparcie systemów służby zdrowia, małych i średnich firm oraz pobudzenie rynku pracy. Fundusz na walkę z koronawirusem zatwierdzili już unijni ambasadorowie. Teraz, po akceptacji Parlamentu Europejskiego, do zakończenia oficjalnej procedury potrzebna jest jeszcze zgoda państw członkowskich. Będzie to już tylko formalność.

Rozszerzony fundusz

Druga przyjęta przez europosłów propozycja to rozszerzenie Funduszu Solidarności UE na sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem publicznym, dzięki czemu w 2020 kraje europejskie będą mogły otrzymać do 800 mln euro. Fundusz został utworzony w odpowiedzi na powodzie w Europie Środkowej latem 2002 roku. Od tego czasu wykorzystano go w odniesieniu do 80 katastrof.

Europosłowie opowiedzieli się też za propozycją KE dotyczącą tzw. slotów w transporcie lotniczym. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami jeżeli przewoźnik lotniczy wykorzystał na start lub lądowanie przyznany slot przez co najmniej 80 proc. czasu w danym sezonie, zachowa go w następnym. W przeciwnym razie może on zostać przyznany innej linii lotniczej. KE, zdając sobie sprawę z trudnej sytuacji w tym sektorze w związku z epidemią koronawirusa, zaproponowała zawieszenie tych regulacji. Projekt zakłada, że przewoźnicy będą mogli utrzymać sloty, nawet jeśli nie wykorzystują ich w tym sezonie w 80 proc.

pkur/pkr