Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Szewczuk 13.04.2020

Prezes PFR o tarczy antykryzysowej: pierwszy tej skali program w Europie

Jak powiedział w wywiadzie w portalu wPolityce.pl prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, łączna wartość tarczy antykryzysowej sięga już 15 proc. PKB. - To pierwszy tej skali program w Europie - wskazał

W wywiadzie prezes PFR wskazał, że obecnie liczba beneficjentów tarczy antykryzysowej przekroczyła pół miliona. Jak mówił, są to głównie małe firmy korzystające ze zwolnień w płaceniu składek ZUS czy pożyczki z Funduszu Pracy, ale także osoby samozatrudnione odbierające świadczenia postojowe.

- Firmy objęły już blisko 200 tys. miejsc pracy dofinansowaniem w ramach postojowego oraz obniżonego wymiaru czasu pracy. Bez tarczy te osoby zagrożone byłby zwolnieniem. Widać więc, że tarcza działa - ocenił.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
tt marlena maląg 1200.jpg
100 mld złotych na ochronę miejsc pracy i firm. Marlena Maląg: to wsparcie jest niezbędne

Zabezpieczone środki

Borys podkreślił, że rząd zabezpieczył wystarczające środki na sfinansowanie tarczy antykryzysowej m.in. dzięki temu, że w ostatnich latach doszło do istotnego uszczelnienia systemu podatkowego i dług publiczny w relacji do PKB spadł o 5 pkt proc. (ekwiwalent ponad 100 mld zł).

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Tysiące zapytań dziennie o tarczę antykryzysową

- Polska gospodarka weszła w ten kryzys z silnymi fundamentami w postaci najniższego w historii bezrobocia, zrównoważonym budżetem centralnym czy jedynym z silniejszych na świecie systemów bankowych - mówił.

Kluczowe: "odpowiedzialne zarządzanie finansami publicznymi"

Pandemia koronawirusa - wskazywał szef PFR - wywołuje bezprecedensowy w historii kryzys gospodarczy, największy od lat 30-tych XX wieku. Jak mówił, spadki PKB w tym roku w większości krajów UE wyniosą 8-10 proc., a w drugim kwartale kilkanaście procent.

- Kluczowe w tej sytuacji - poza ratowaniem gospodarki - jest też mądre i odpowiedzialne zarządzanie finansami publicznymi, ponieważ wielu krajom grozi kryzys zadłużenia oraz olbrzymie koszty ratowania banków np. we Włoszech i Niemczech - zaznaczył.

>>>[ZOBACZ TAKŻE] Wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Podano, ile wniosków złożono do tej pory

Prezes PFR ocenił, że tarcza antykryzysowa jest pierwszym tej skali programem w Europie. - Łączna wartość tarczy antykryzysowej to już ponad 300 mld zł, czyli 15 proc. PKB, co czyni go również jednym z większych planów ochrony gospodarki na świecie. Ważne tutaj jest też wsparcie NBP - podkreślił Borys.

msze